Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Leczenie egzemy. Jakie kosmetyki wybrać?

Artykuł sponsorowany

2020-11-09 14:35
leczenie egzemy

Skóra każdego człowieka stanowi naturalną barierę ochronną przed czynnikami zewnętrznymi. Co jakiś czas może się zdarzyć, że naskórek zostanie uszkodzony w wyniku urazu mechanicznego czy też kontaktu z jakąś szkodliwą substancją. I chociaż wszyscy powinniśmy dbać o skórę, to jednak osoby dotknięte egzemą muszą zachować szczególną ostrożność. Jak wygląda leczenie tego schorzenia? O czym pamiętać, tworząc swoją rutynę pielęgnacyjną i jakie produkty powinny się w niej znaleźć?

Egzema – charakterystyka

Egzema to przewlekły stan zapalny, który objawia się w postaci wyprysku atopowego. To objaw bardzo często towarzyszący atopowemu zapaleniu skóry. Jej podłoże jest zazwyczaj alergiczne – nawet niewielka styczność z alergenem może doprowadzić do rozprzestrzeniania się uporczywych zmian.

Skóra dotknięta egzemą jest przesuszona i szorstka, do tego może wywoływać swędzenie, pieczenie oraz ogólny dyskomfort. Te fragmenty naskórka, które zostają zmienione chorobowo, pokrywają się zazwyczaj rumieniem, a także grudkami i pęcherzykami. Te zaś mogą być umiejscowione na różnych częściach ciała – na twarzy, w zgięciach łokci i kolan, na szyi, stopach czy dłoniach. Dodatkowo warto zaznaczyć, że egzema może się ujawnić zarówno u dorosłych, jak i u dzieci.

Możemy wyróżnić dwa rodzaje egzemy:

• egzema endogenna – rozwija się w wyniku określonych predyspozycji genetycznych, które polegają na zaburzonej pracy naturalnego układu autoimmunologicznego;

• egzema egzogenna – ma bezpośredni związek z kontaktem z alergenem, którym może być żywność, niektóre składniki kosmetyków czy środków czystości.

Należy pamiętać, że egzema nie jest chorobą zakaźną. Nie możemy się zatem nią zarazić od kogoś innego ani „przekazać” choroby drugiej osobie. To właśnie mylne przekonanie o zakaźnym charakterze schorzenia sprawia, że osoby z egzemą często spotykają się z odrzuceniem otoczenia.

Egzema – leczenie. Jak to wygląda?

Warto mieć na uwadze, że bez względu na rodzaj choroby nie powinniśmy samodzielnie jej diagnozować. Chociaż objawy mogą być charakterystyczne, to jednak konieczna jest pomoc lekarza, który mógłby potwierdzić, czy rzeczywiście na naszym ciele pojawiła się egzema. Leczenie trzeba więc rozpocząć od szczegółowego wywiadu oraz kompleksowych badań.

Na podstawie zauważalnych symptomów rozwój egzemy można podzielić na trzy etapy:

• etap ostry – w zaledwie kilka godzin od kontaktu z alergenem skóra pokrywa się rumieniem oraz pęcherzykami wypełnionymi ropą;

• etap podostry – oprócz rumienia dochodzi do złuszczania się naskórka oraz powstawania strupków;

• etap przewlekły – w wyniku długotrwałego stanu zapalnego naskórek silnie się łuszczy i ulega przerostowi.

Podstawą terapii jest wyeliminowanie czynnika drażniącego, który powoduje, że powstaje egzema. Leczenie opiera się zatem na zidentyfikowaniu tej substancji – wobec tego konieczne może okazać się wykonanie testów płatkowych, które umożliwiają wyodrębnienie alergenu silnie podrażniającego skórę. Pacjent musi możliwie jak najbardziej ograniczyć z nim kontakt.

Chory przyjmuje leki przeciwhistaminowe i preparaty kortykosteroidowe w formie maści oraz żeli stosowanych miejscowo. Dodatkowo konieczne może być używanie kremów o działaniu przeciwbakteryjnym oraz przeciwgrzybiczym. Jeśli jest to konieczne, wprowadzone zostaje leczenie doustne opierające się głównie na zażywaniu glikokortykosteroidów.

Pielęgnacja skóry w przypadku egzemy

Stosowanie odpowiednich środków ostrożności podczas higieny i pielęgnacji może znacząco przyczynić się do złagodzenia wszelkich objawów egzemy. Osoby zmagające się z tą chorobą powinny m.in. unikać zbyt długiej ekspozycji na słońce oraz zawsze korzystać z produktów chroniących przed promieniowaniem UV. Zalecane jest także noszenie przewiewnych, lekkich i luźnych ubrań wykonanych z naturalnych materiałów, takich jak bawełna. Syntetyczna, obcisła odzież może podrażniać skórę.

Ze względu na egzemę trzeba też unikać długich, gorących kąpieli, które mogłyby nadmiernie wysuszać skórę. Podczas osuszania ciała ręcznikiem należy używać delikatnych ruchów bez pocierania.

Produkty bezpieczne dla osób z egzemą

Kluczowe jest oczywiście stosowanie odpowiednio dobranych kosmetyków, które sprawią, że codzienna pielęgnacja będzie bezpieczna i skuteczna. Produkty powinny dobrze skórę nawilżać, regenerować i wzmacniać, a do tego ich działanie powinno się przyczyniać do łagodzenia stanów zapalnych. Właśnie na takie właściwości możemy liczyć, sięgając po gamę Lipikar od La Roche-Posay.

Podczas codziennych kąpieli możemy używać kremu myjącego Lipikar Syndet AP+. Zwalcza podrażnienia oraz nadmierną suchość skóry dzięki nagromadzeniu składników aktywnych, w tym masła shea, niacynamidu oraz opatentowanej substancji Aqua Posae Filiformis. Jednocześnie formuła kosmetyku pozostaje niezwykle delikatna.

Później zaś, by jeszcze lepiej nawilżyć skórę, warto stosować Lipikar Baume AP+M, czyli balsam przywracający równowagę naturalnego mikrobiomu. Wspaniale koi przesuszoną skórę i zapobiega swędzeniu, dzięki czemu od razu po nałożeniu odczujemy przyjemną ulgę.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów