- Polecane
- Endokrynologia
- Okulistyka
- Ortopedia
- Stomatologia
- Alergologia
- Kardiologia
- Ginekologia
- Dermatologia
- Neurologia
- Laryngologia
- Urologia
- Pulmonologia
- Diabetologia
- Zdrowie
- Odżywianie i Diety
- Pediatria
- Badania i diagnostyka
- proktologia
- Psychiatria i psychologia
- Reumatologia
- medycyna estetyczna
- Hematologia
- Onkologia
- Chirurgia
- Czasopismo OSOZ
- Nefrologia
- Gastrologia
Maseczki antywirusowe - dlaczego warto mieć je pod ręką?
Artykuł sponsorowany
Wybuch koronowirusa, epidemii, której pierwsze ofiary pojawiły się w chińskim mieście Wuhan, zaniepokoił cały świat. Nie bez przyczyny - zachorowania odnotowano również w Europie i wszyscy zastanawiają się, czy choroba obejmie cały kontynent. W mediach widzimy ludzi w maskach – na ulicach, w sklepach, miejscach publicznych, na lotniskach. Czy to dobry sposób na ochronę przed wirusami? Jakie zastosowanie mogą mieć maseczki antywirusowe w Polsce?
Maseczki - dlaczego warto mieć je w domu?
Maseczki antywirusowe nie są w stanie uchronić nas przed zachorowaniem w stu procentach, ale mogą znacząco obniżyć ryzyko zarażenia się wirusami. Jakie choroby są przenoszone drogą inhalacyjną (kropelkową), przed którymi może nas uchronić maseczka?
- Wirus grypy - większość z nas myli grypę z silnym przeziębieniem. O ile jednak przeziębienie możemy wyleczyć w domowych warunkach, o tyle grypa ma gwałtowny przebieg i może prowadzić do bardzo poważnych powikłań, zagrażających bezpośrednio życiu. Grypa atakuje szybko i zwala z nóg. Chory czuje ból w kościach, ma bardzo wysoką gorączkę. Wśród groźnych powikłań można wymienić między innymi zapalenie mięśnia sercowego lub mięśni.
- Ospa wietrzna - teoretycznie, większość dorosłych Polaków się na nią zaszczepiła, ale to jedna z chorób przenoszonych drogą kropelkową. Ze względu na kontrowersje związane ze szczepieniami, ospa wietrzna niestety powraca. W Polsce co roku choruje na nią ponad sto tysięcy osób, głównie dzieci do 9 roku życia.
- Gruźlica - wciąż choroba śmiertelna, przenoszona drogą inhalacyjną, ale również pokarmową. Do jej objawów zaliczymy nocne poty, nawracającą gorączkę, duszności. Gruźlica może zaatakować różne obszary organizmu, na przykład węzły chłonne, płuca albo kości. Należy ją leczyć w warunkach szpitalnych.
- Odra - bardzo zaraźliwa choroba, dotykająca najczęściej dzieci. Jej objawami są kaszel oraz wysypka, a także wysoka gorączka i ból gardła. Powikłaniami mogą być na przykład zapalenie płuc, ucha środkowego, a w ekstremalnych przypadkach - zapalenie mózgu oraz zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych.
- Różyczka - u chorego występuje charakterystyczne powiększenie wężów chłonnych. Gdy na różyczkę zachoruje dorosły, w konsekwencji może dojść do powikłań, na przykład zapalenia stawów lub mózgu.
- Koronowirus 2019-nCoV - pochodzi z podrodziny Coronavirinae (koronowirusów), jego nosicielami są ptaki oraz ssaki. Daje objawy podobne do grypy - a więc chorego dopada na przykład nagła gorączka, katar, kaszel, bóle mięśni. Na chwilę obecną nie powstał jeszcze jeden, skuteczny lek na koronowirusa. Jednym ze sposobów chronienia się przed wirusem jest zasłanianie ust i nosa maseczką, a także dbanie o higienę osobistą i częste mycie rąk - nawet kilkanaście razy dziennie. W jaki sposób możemy się zarazić? Poprzez bezpośredni kontakt z osobą chorą, podróż do obszarów, gdzie wybuchła epidemia oraz w miejscach, gdzie udzielano pomocy medycznej osobom zarażonym wirusem. Koronowirusem 2019-nCoV może się zarazić osoba w każdym wieku.
Maseczka na co dzień - dlaczego?
Maseczki antywirusowe pełnią funkcję ochrony nie tylko przed wirusami, ale również bakteriami i smogiem. Jeżeli chcemy, aby maseczka miała uniwersalny charakter, musimy zaopatrzyć się w półmaskę filtrującą. W okresie jesienno-zimowym jej regularne zakładanie pomoże nie tylko uchronić się przed chorobami, ale również zanieczyszczeniami powietrza, które mogą doprowadzić do przewlekłego zapalenia oskrzeli, niewydolności oddechowej, nowotworów i szeregu innych schorzeń.
Jeżeli zależy nam wyłącznie na ochronie przed wirusami, wystarczy zaopatrzyć się w jednorazowe maseczki antywirusowe, wykonane z hypoalergicznej włókniny.
Autor
Redakcja LekarzeBezKolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.