Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Nerwica lękowa- objawy i leczenie. Jak walczyć z lękiem?

Artykuł sponsorowany

2020-06-30 11:05
Nerwica lękowa- objawy i leczenie

Zaburzenia lękowe inaczej potocznie nazywane nerwicą lękową to grupa zaburzeń, których osiowym objawem jest odczuwanie silnego lęku. Lęk jest naturalną ludzką emocją, jednak gdy staje się nadmierny może w sposób bardzo dotkliwy utrudnić życie. Objawy nerwicy lękowej, w postaci uciążliwych ataków paniki lub nieustannego zamartwiania się wydają się niemożliwe do opanowania i powodują ogromną bezradność i cierpienie.

Nerwica lękowa - objawy i rodzaje zaburzeń lękowych:

Zaburzenia lękowe z atakami paniki

Lęk napadowy/paniczny - ataki paniki - objawy

Osoba cierpiąca na ten rodzaj nerwicy lękowej doświadcza ataków paniki, którym towarzyszą objawy typu przyspieszona akcja serca, duszność, zawroty głowy, zimne poty, uczucie drętwienia, derealizacja lub/i depersonalizacja (poczucie utraty kontaktu z sobą lub z rzeczywistością). W obronie przed kolejnymi atakami, unikanie miejsc i okoliczności, które powiązane są z lękiem, pozornie pomagają sobie z tym lękiem radzić. Przyczyniają się jednak w ten sposób do powstania tzw. „lęku przed lękiem”, który jeszcze mocniej podtrzymuje objawy.

Zaburzenia lękowe uogólnione - zespół lęku uogólnionego

Lęk uogólniony - objawy

Cechą charakterystyczną tej grupy zaburzeń nerwicowych jest doświadczanie stanów lękowych utrzymujących się co najmniej 6 miesięcy. Osoba, która cierpi na ten rodzaj nerwicy lękowej, gdzie dominuje tzw. lęk uogólniony, zamartwia się całymi dniami różnymi problemami, które albo są aktualne albo potencjalnie mogą powstać. Próby powstrzymania się od zamartwiania się okazują się nieskuteczne. Im bardziej osoba usiłuje się nie martwić i "nie myśleć", tym bardziej objawy stają się dotkliwe.

Fobia społeczna

Ten rodzaj zaburzeń lękowych dotyczy lęku najczęściej przed oceną w rozmaitych sytuacjach społecznych. Fobii społecznej mogą również towarzyszyć ataki paniki. Objawy Ataku paniki mogą pojawiać się w związku z w np. lękiem przed zarumienieniem się, przed zakrztuszeniem w obecności innych, przed rozmową z przełożonym, przed egzaminami, kontaktem z płcią przeciwną itp.

Jak walczyć z lękiem w nerwicy lękowej?

Zdaniem psycholog Oliwii Mazelewskiej- Sokołowskiej: „Najlepiej przestać z nim walczyć. Zamiast ucieczki i walki dzięki psychoterapii można spróbować wyjść naprzeciw swoim lękom i przyjrzeć się im. Gdy lęk przeradza się w zaburzenia lękowe czy inaczej nerwicę lękową, staje się problemem, niszczy i jest niekorzystny, jednak jego optymalny poziom jest niezbędny do zdrowego funkcjonowania. Nie można go zwalczyć. To właśnie lęk może motywować do rozwoju, mobilizować siły by zdać egzamin lub osiągnąć lepsze wyniki w pracy albo dbać o zdrowie swoje lub bliskich. Psychoterapia może pomóc przywrócić równowagę, gdzie lęk, gdy już jego poziom zmniejszy się, znów będzie mógł pełnić w życiu osoby, która go doświadcza, swoją korzystną rolę. Kryzys otworzy drogę do rozwoju.”

Dzięki psychoterapii można nauczyć się tym lękiem tak zarządzać by jego poziom zmniejszył się i aby ten lęk znów stał się adaptacyjny.

Więcej przydatnych informacji na temat jak poradzić sobie z lękiem bez walki oraz na temat objawów nerwicy lękowej lub radzenia sobie z atakami paniki znajdziemy na stronie: totylkostrach.pl

Nerwica lękowa - leczenie

Zgodnie z zaleceniami Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego oraz Polskiego Towarzystwa Psychologicznego najkorzystniejszym sposobem leczenia nerwicy lękowej jest podjęcie leczenia farmakologicznego połączonego z psychoterapią.

Obecnie dostęp do psychoterapii jest ułatwiony w związku działalnością gabinetów psychologicznych online. Leczenie farmakologiczne wspiera organizm obniżając poziom napięcia od strony fizjologicznej. Dzięki psychoterapii natomiast możemy odkryć nowe, alternatywne sposoby myślenia i zachowania, które pozwolą na wyjście z kryzysu i wprowadzenie ważnych zmian w zakresie funkcjonowania.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów