- Polecane
- Endokrynologia
- Okulistyka
- Ortopedia
- Stomatologia
- Alergologia
- Kardiologia
- Ginekologia
- Dermatologia
- Neurologia
- Laryngologia
- Urologia
- Pulmonologia
- Diabetologia
- Zdrowie
- Odżywianie i Diety
- Pediatria
- Badania i diagnostyka
- proktologia
- Psychiatria i psychologia
- Reumatologia
- medycyna estetyczna
- Hematologia
- Onkologia
- Chirurgia
- Czasopismo OSOZ
- Nefrologia
- Gastrologia
Operacja zaćmy po laserowej korekcji wady wzroku – czy to możliwe?
Artykuł sponsorowany
Tak, operacja zaćmy po przebytej wcześniej laserowej korekcji wady wzroku jest możliwa. Coraz więcej osób, zgłaszających się na diagnostykę okulistyczną pod kątem zaćmy to pacjenci, którzy jakiś czas temu przeszli zabieg laserowej korekcji wady wzroku.
Trzeba mieć świadomość, że interwencja leserem w obrębie gałki ocznej zawsze powoduje zmianę kształtu rogówki: u krótkowidzów rogówka staje się bardziej płaska (spłaszcza się środkową część rogówki), u dalekowidzów bardziej stroma (tworzona jest większa krzywizna). Dlatego właśnie niezbędne jest poinformowanie lekarza o przebytej laserowej korekcji wady wzroku, aby mógł on dokonać prawidłowej kalkulacji mocy soczewki optycznej, która zostanie nam wszczepiona podczas operacji zaćmy.
Nawet najprecyzyjniejsze okulistyczne platformy diagnostyczne, wspierające chirurgów w doborze soczewki wszczepialnej bazują na współczynnikach kształtu i przybliżeniach charakterystycznych dla rogówek standardowych, czyli takich, które nie były wcześniej w żaden sposób modyfikowane laserem. Gdyby lekarz nie miał informacji o tym, że podaliśmy się kiedyś korekcji wady wzroku, wszelkie pomiary mogłyby być obarczone błędem.
W Klinice Swiss Laser dysponujemy nowoczesną platformą diagnostyczną ANTERION®, która umożliwia diagnozę każdego przypadku klinicznego. Moduł Cataract App pozwala dokonać kluczowych pomiarów w ramach planowania operacji zaćmy: analizy rogówki, głębokości komory przedniej, grubości soczewki i długości osiowej. Pomiary te są najwyższej jakości także w bardzo zaawansowanej (gęstej) zaćmie. Możliwość oceny całkowitej mocy rogówki gwarantuje optymalny dobór soczewki wszczepialnej (IOL), a zintegrowany kalkulator sferycznej i torycznej soczewki IOL zwiększa wygodę rutyny przedoperacyjnej.
Kiedy lekarz jest w stanie porównać wyniki badań sprzed laserowej korekcji wady wzroku oraz dane uzyskane dzięki platformie diagnostycznej ANTERION®, szansa na optymalny dobór soczewki wszczepialnej rośnie do 100%.
W praktyce przedoperacyjnej okulista ma też do dyspozycji różne systemy pomagające dobrać optymalną soczewkę dla oka obarczonego zaćmą, które już wcześniej było operowane laserem. Niektóre z nich, jak Verion (Alcon), umożliwiają kalkulację mocy soczewki wszczepialnej z uwzględnieniem przebytych zabiegów, czy istniejących patologii układu wzrokowego bez konieczności dostarczania przed zabiegowych danych dotyczących rogówki.
Zawsze jednak warto porównać wyniki kalkulacji przeprowadzonych kilkoma różnymi metodami. Wykorzystując wszystkie dane łatwiej dobrać najlepszą możliwą soczewkę dla oka, które było już “naprawiane”. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości, specjalista ma więc do dyspozycji:
- wyniki badań pacjenta z czasów, kiedy jego oko było badane w ramach przygotowania do laserowej korekcji wzroku
- bieżące wyniki badań pacjenta przeprowadzone w ramach przygotowania do operacji zaćmy
- platformę diagnostyczną ANTERION®
- system Verion (Alcon)
- wiedzę o formułach kalkulacyjnych i równaniach służących prawidłowej kalkulacji mocy soczewki
Tak duża liczba narzędzi to gwarancja, że lekarz na pewno poradzi sobie nawet z najbardziej skomplikowanym przypadkiem.
Dobór soczewek wszczepialnych, kiedy operacja zaćmy odbywa się po przebytej wcześniej laserowej korekcji wady wzroku, odbywa się w taki sam sposób, jak w przypadku, gdy zabieg usunięcia zmętniałej soczewki odbywa się na oczach, które nigdy wcześniej nie były operowane laserem. Obok bezwzględnych wskazań medycznych, w kalkulacji soczewki wszczepialnej podczas planowania operacji zaćmy zawsze brane są pod uwagę indywidualne potrzeby pacjenta. W prywatnej klinice może on wybierać spośród najbardziej zaawansowanych soczewek z grupy PREMIUM:
- toryczne jednoogniskowe (oprócz usunięcia zaćmy pozwalają zlikwidować astygmatyzm, zapewniają ostre widzenie do dali albo do bliży) i wieloogniskowe (oprócz usunięcia zaćmy pozwalają zlikwidować astygmatyzm, zapewniają ostre widzenie do dali, do bliży oraz na odległości pośrednie)
- wieloogniskowe (oprócz usunięcia zaćmy gwarantują eliminację starczowzroczności i bardzo dobrą ostrość wzroku do dali, bliży oraz odległości pośredniej)
- EDOF (extended depth of focus) - soczewki wewnątrzgałkowe o wydłużonej głębi ostrości, łączące zalety soczewek jedno- i wieloogniskowych, czyli zapewniające ostre widzenie w szerokim zakresie odległości – od dalekich do pośrednich
Wszystkie rodzaje soczewek PREMIUM mogą być wyposażone w filtry UV i/lub filtr światła niebieskiego (blue light filter). Eliminują wtedy szkodliwą część wiązki światła, chronią na nabłonek barwnikowy siatkówki i zmniejszają ryzyko rozwoju zwyrodnienia plamki żółtej (AMD), czyli najczęstszej przyczyny nieodwracalnej ślepoty u pacjentów po 60. roku życia.
Jeśli przez całe życie zwlekałeś z laserową korekcją wady wzroku, a zdiagnozowano o Ciebie zaćmę, poddając się operacji zaćmy, możesz poprosić o wszczepienie takich sztucznych soczewek, które dodatkowo skorygują Twoją wadę wzroku (krótko/dalekowzroczność, astygmatyzm), a także uwolnią Cię od starczowzroczności (okulary do czytania).
Autor
Redakcja LekarzeBezKolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.