Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Skuteczne metody leczenia zaćmy

Artykuł sponsorowany

2020-11-05 10:20
Skuteczne metody leczenia zaćmy

Zaćma (katarakta) jest jedną z najczęściej spotykanych chorób występujących u osób po 55 roku życia, a po 70. jest w zasadzie powszechna. Objawia się stopniowym zmętnieniem soczewki oka. Zaniedbanie zaćmy może wiązać się z bardzo niebezpiecznymi dla zdrowia konsekwencjami, w tym całkowitą utratą wzroku. Mimo to wokół leczenia tej przypadłości narosło wiele mitów - w tym, że da się ją wyleczyć naturalnymi lub farmaceutycznymi środkami. Wyjaśniamy, jak w rzeczywistości wyglądają metody leczenia zaćmy.

Farmakologiczne leczenie zaćmy - niebezpieczny mit

Mimo wielu kampanii edukacyjnych nadal istnieje grono pacjentów przekonanych o tym, że istnieją skuteczne farmaceutyczne metody leczenia zaćmy. Niestety, nie jest to prawdą. Owszem, w momencie zdiagnozowania zaćmy lekarz może zalecić pacjentowi stosowanie kropli do oczu. Jest to jednak jedynie środek, który ma służyć lepszemu nawilżeniu oka i krótkotrwałej poprawie komfortu widzenia - nie może jednak zastąpić leczenia operacyjnego. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku wszelkiego rodzaju tabletek czy suplementów.  Oczywiście, warto dbać o poziom witamin - A, C, D, E czy z grupy B w codziennej diecie, gdyż służy to ogólnemu wzmocnieniu oka i może mieć znaczenie w profilaktyce zaćmy. Jednak w momencie, gdy choroba zacznie się już rozwijać i niszczyć soczewkę oka, podobne środki nie pomogą zbyt wiele - konieczna jest operacja.

Operacja jedynym sposobem na skuteczne wyleczenie zaćmy

Obecnie jedyną skuteczną metodą leczenia zaćmy jest leczenie operacyjne. Niestety, w momencie gdy choroba zacznie się już rozwijać, nie można jej zatrzymać sięgając po leki. Soczewka oka będzie stopniowo mętnieć, nasz wzrok straci ostrość, pole widzenia będzie coraz bardziej ograniczany. Aby tego uniknąć, należy poddać się operacji, która polega na usunięciu soczewki oka i zastąpieniu jej  nową, sztuczną umieszczaną wewnątrz gałki ocznej.

Choć może brzmieć to nieprzyjemnie, zabiegu nie trzeba się jednak obawiać. Dawniej operacyjne leczenie zaćmy wiązało się z bólem i kilkudniowym pobytem w szpitalu. Obecnie cały zabieg trwa zaledwie pół godziny. Zabieg jest przeprowadzany w znieczuleniu i bezbolesny. Okulista-chirurg w celu wyleczenia zaćmy wykonuje w oku mikroskopijne nacięcie. Przez otwór może usunąć chorą soczewkę oka i wstawić sztuczną soczewkę wewnątrzgałkową. Operacja należy do bardzo bezpiecznych i niezwiązanych z żadnym specjalnym ryzykiem powikłań. Już po kilku minutach od zabiegu pacjent może spokojnie wrócić do domu, by tam wypocząć. Co ważne, operacja zaćmy pozwala trwale poprawić wzrok. Po wstawieniu nowej soczewki wiele osób chwali się doskonałym wzrokiem, jakiego nie miało od lat - często nie jest w ogóle konieczne dalsze stosowanie okularów korekcyjnych.

Leczenie zaćmy wtórnej

Zaćma wtórna nazywana bywa (w niektórych przypadkach nie do końca trafnie) powikłaniem po zabiegu usunięcia soczewki i zastąpienia jej sztuczną.  To choroba, która polega na zmętnieniu torebki tylnej soczewki.  Często wynika to właśnie z przeprowadzonego zabiegu, po którym komórki namnażają się w okolicach torebki tylnej, powodując, że ta mętnieje - tak, jak miało to wcześniej miejsce w przypadku wymienionej soczewki. Istnieją jednak także inne przyczyny mętnienia torebki, takie jak procesy starzenia się tkanek, stany zapalne, urazy gałki ocznej czy choroby współistniejące. Wielu pacjentów, po miesiącach zadowolenia ze znacznej poprawy wzroku, wpada w panikę, że choroba rozwija się znowu i ponownie tracą ostrość widzenia. Dobra wiadomość jest taka, że zaćmę wtórną łatwiej jest wyleczyć niż zwykłą zaćmę.

Leczenie zaćmy wtórnej polega na wykorzystaniu specjalnego lasera. Będzie on wykorzystany do przeprowadzenia zabiegu nazywanego kapsulotomią tylną. Polega on na tym, że w tylnej torebce soczewki ocznej wycina się niewielki otwór, co pozwala usunąć przeszkodę w widzeniu. Podobnie jak leczenie zwykłej zaćmy, jest to zabieg szybki i całkowicie bezbolesny. Pacjent otrzymuje znieczulające krople i krople, które rozszerzają źrenicę oka. Zabieg leczenia zaćmy wtórnej wykonuje się w pozycji siedzącej i pacjent szybko może wrócić do domu.Po zabiegu leczenia zaćmy wtórnej nie trzeba się obawiać, że problem może się powtarzać, zaćma nie wróci.

Leczenie zaćmy nie jest zwykle skomplikowane ani bolesne - warto jednak możliwie jak najszybciej zgłosić się na operację, zanim problem się rozwinie i całkowicie stracimy wzrok. Niestety, wielu pacjentów zwleka z tym, próbując metod farmaceutycznych i naturalnych, które w tym wypadku są całkowicie nieskuteczne.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów