Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Soczewki progresywne – kiedy kupić, jak wybrać?

Artykuł sponsorowany

2021-05-27 15:13
Mężczyzna trzyma na opuszku palca soczewkę korekcyjną.

Soczewki kontaktowe są bardzo popularną metodą korekcji wzroku. Odpowiednio dobrane soczewki sprawdzą się w niwelowaniu skutków krótko- i nadwzroczności, jak również astygmatyzmu i prezbiopii. Dzięki temu rozwiązaniu osoby, które jeszcze do niedawna musiały nosić okulary korekcyjne, mogą przez cały czas cieszyć się wyraźnym widzeniem i pełną swobodą funkcjonowania. Zapraszamy cię do lektury artykułu, w którym wyjaśniamy, czym charakteryzują się soczewki progresywne i jak się je dobiera.

Soczewki progresywne: czym są i jak działają?

Soczewki progresywne (inaczej: multifokalne) to specjalny typ soczewek kontaktowych skonstruowanych w taki sposób, by na ich powierzchni występowały różne obszary korekcyjne. Typowa soczewka multifokalna jest wyposażona w co najmniej dwie krzywizny sferyczne. Dzięki możliwościom współczesnej optyki jedna para takich soczewek umożliwia korygowanie złożonej wady wzroku. Szkła progresywne sprawdzą się u osób, które potrzebują na co dzień dwóch par okularów: jednych do czytania, drugich do patrzenia w dal. Dzięki swojej nowoczesnej budowie szkła multifokalne zapewniają doskonałe widzenie z bliska, daleka oraz w odległościach pośrednich. Ten przełomowy wynalazek doskonale sprawdzi się więc u pacjentów, u których zdiagnozowano starczowzroczność.

Zastosowanie soczewek progresywnych

Soczewki kontaktowe progresywne są przeznaczone do korygowania wady wzroku typowej dla osób powyżej 40. roku życia. Tak zwana starczowzroczność (inaczej: prezbiopia) jest dolegliwością związaną z postępującym wraz z wiekiem osłabieniem elastyczności gałek ocznych oraz spadkiem zdolności soczewki oka do akomodacji. Proces ten jest niestety nieunikniony i każdy z nas – w mniejszym lub większym stopniu – prędzej czy później go doświadczy. Dzięki osiągnięciom współczesnej medycyny prezbiopi nie muszą jednak odczuwać dyskomfortu związanego z niewyraźnym widzeniem. Wyeliminowanie skutków starczowzroczności jest możliwe – m.in. za sprawą odpowiednio dobranych soczewek progresywnych.

Jak dobrać soczewki progresywne?

Leżące na białym tle etui na soczewki kontaktowe i potrzebne do nich akcesoria.

Aby soczewki dobrze spełniały swoje zadanie muszą być dokładnie dopasowane do wady wzroku oraz gałki ocznej. Moc i budowę soczewek jest w stanie określić jedynie osoba z odpowiednimi kwalifikacjami. Ekspertem w dziedzinie doboru szkieł kontaktowych jest optometrysta. W przypadku soczewek multifokalnych szczególnie ważne jest by ich dopasowaniem zajął się specjalista. W trakcie dobierania soczewek progresywnych optometrysta przeprowadza kilka badań. Na podstawie ich wyników specjalista ustala dokładną moc soczewki (wyrażoną w dioptriach), jak również określa tzw. addycję, czyli dodatek do dali lub bliży. Dzięki soczewkom progresywnym (ranking najlepszych znajdziesz tutaj: https://www.bezokularow.pl/ranking-soczewek-progresywnych) osoby borykające się z prezbiopią mogą wyraźnie widzieć na każdą odległość.

Soczewki progresywne – jakie wybrać?

Na rynku mamy obecnie ogromny wybór soczewek kontaktowych. W ofercie renomowanych producentów możemy znaleźć różne warianty szkieł progresywnych różniących się od siebie konstrukcją i parametrami. Dostępne w sprzedaży soczewki różnią się także czasem i trybem noszenia. Ponieważ szkła kontaktowe są klasyfikowane jako wyrób medyczny, należy kupować je wyłącznie w sprawdzonych miejscach – najlepiej w dobrym sklepie internetowym, np. bezOkularow.pl. Warto wspomnieć, że klienci sklepów internetowych mogą korzystać z atrakcyjnych zniżek. Najczęściej kupowanymi szkłami progresywnymi są te nadające się do wielokrotnego użytku. Jedna para takich soczewek może być używana wiele razy przez określony czas. Dla przykładu: jeśli zakupimy soczewki miesięczne, musimy wymienić je na nowe dopiero gdy minie 30 dni; jeśli dwutygodniowe – po 14 dniach itd. Nieco mniej popularne są soczewki dla prezbiopów w wersji jednodniowej. Takie soczewki są przeznaczone do użytku jednorazowego: po zdjęciu ich z oka należy je wyrzucić. Takie szkła sprawdzą się szczególnie u osób, które chcą korzystać z soczewek jedynie okazjonalnie (np. podczas treningów czy ważnych uroczystości), na co dzień jednak wolą pozostać przy tradycyjnych okularach. Istnieją także soczewki multifokalne, które można nosić bez zdejmowania na noc (są to tzw. soczewki całodobowe o trybie noszenia przedłużonym lub ciągłym). Każdy typ soczewek ma inne cechy, dlatego jeśli dopiero zaczynamy przygodę z taką metodą korekcji warto omówić wybór konkretnego wariantu ze specjalistą.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów