- Polecane
- Endokrynologia
- Okulistyka
- Ortopedia
- Stomatologia
- Alergologia
- Kardiologia
- Ginekologia
- Dermatologia
- Neurologia
- Laryngologia
- Urologia
- Pulmonologia
- Diabetologia
- Zdrowie
- Odżywianie i Diety
- Pediatria
- Badania i diagnostyka
- proktologia
- Psychiatria i psychologia
- Reumatologia
- medycyna estetyczna
- Hematologia
- Onkologia
- Chirurgia
- Czasopismo OSOZ
- Nefrologia
- Gastrologia
Usuwanie znamion – jak wygląda zabieg i jak się do niego przygotować?
Artykuł sponsorowany
Usuwanie znamion skórnych o cechach atypowych lub podejrzanych o rozwój czerniaka jest najskuteczniejszą metodą profilaktyki nowotworów skóry. Wybór pomiędzy sprawdzeniem stanu zdrowia znamion a zignorowaniem ich obecności powinien być zatem prosty. Wizyta u dermatologa jest bezbolesna i krótka. Trwa około godziny, a podczas niej lekarz jest w stanie dokonać dokładnych oględzin niemal wszystkich zmian skórnych, jakie znajdują się na ciele pacjenta. Szybka i skuteczna diagnoza możliwa jest dzięki wykorzystaniu specjalnego narzędzia diagnostycznego – dermatoskopu.
Znamiona naskórkowe i barwnikowe
Wszelkie nieprawidłowości w budowie strukturalnej skóry widoczne są na jej powierzchni w postaci znamion. Przybierają one zwykle formę plamek lub wypukłości. Mogą nie stanowić niebezpieczeństwa dla zdrowia i życia pacjenta, będąc jedynie jego znakiem rozpoznawczym i przyczyniając się do zwiększenia poziomu uroku osobistego. W niektórych przypadkach znamiona skórne są jednak źródłem dyskomfortu i wstydu. Wówczas oraz w przypadku stwierdzenia na skórze zmian chorobowych zaleca się usuwanie znamion, głównie metodą chirurgiczną.
Do niegroźnych, ale wymagających obserwacji i czujności znamion skórnych, zalicza się brodawki (znamiona naskórkowe) i pieprzyki (znamiona barwnikowe). Pierwsza wymieniona grupa zmian powstaje w wyniku naturalnego procesu starzenia się skóry. Brodawki są zwykle wypukłe, ciemniejsze od naturalnego koloru skóry, o chropowatej i szorstkiej powierzchni. Mogą być ponadto owłosione, co stanowi główny defekt kosmetyczny dla większości pacjentów zgłaszających się na zabieg. Mogą występować one niemal w każdym miejscu na ciele dorosłego człowieka. Nie spotyka się ich natomiast u dzieci i młodzieży. W przeciwieństwie do znamion barwnikowych, które w znacznej większości towarzyszą nam już od momentu przyjścia na świat.
Większość znamion barwnikowych powstaje na poziomie skóry nie przybierając formy wypukłej. Powiększają się wraz ze wzrostem tkanek, co bezpośrednio wiąże się z ich budową. Powstają one bowiem w wyniku nadmiernego gromadzenia się w tkankach skóry barwnika i komórek barwnikowych (melanocytów). Zwykle nie powodują występowania żadnych dolegliwości i rzadko zmieniają się w nowotwór. Nie zmienia to jednak faktu, że należy je bacznie obserwować i w przypadku zmiany ich wyglądu, skontaktować się z lekarzem. Pieprzyki przybierają różnorodne barwy i kształty, występują u każdego człowieka w różnych lokalizacjach na ciele.
Groźne znamiona skórne
Choć teoretycznie każde znamię skórne może zamienić się w groźną chorobę, a zwłaszcza czerniaka skóry, najbardziej niebezpieczne wydają się guzy skórne. To zarówno zmiany nabłonkowe, jak i komórkowe. Do ich grona zaliczamy kłębczaki, naczyniaki, żółciaki, torbiele, tłuszczaki. Ich stałe monitorowanie jest szczególnie ważne ze względu na fakt, że mają one tendencję do złośliwienia.
Znamię skórne jest groźne zwłaszcza wtedy, gdy w procesie jego obserwacji zauważamy niepokojące zmiany w jego wyglądzie. Zaniepokoić pacjenta powinny szczególnie takie cechy zmiany jak: asymetria, nieregularny obrys i kontur brzegowy, ciemna barwa, duży rozmiar (sięgający ponad 5 mm) oraz gwałtowny jej wzrost. Pięć wspomnianych kryteriów stosuje się zazwyczaj w celu oceny ryzyka rozwoju czerniaka u pacjenta. Nazwano je kryteriami ABCDE, od pierwszych liter anglojęzycznych nazw cech (asymmetry, borders, color, diameter, elevate). Ponadto wszelkie widoczne zgrubienie zmian barwnikowych, zmiana ich kształtu i granic oraz pojawienie się takich dolegliwości jak świąd, ból, krwawienie czy owrzodzenie, powinny skłonić pacjenta do niezwłocznej wizyty u dermatologa.
Usuwanie znamion – jak się przygotować?
Do zabiegu usuwania znamion skórnych nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Wystarczy w odpowiednim terminie zgłosić się na wizytę lekarską. W jej trakcie przeprowadza się wywiad diagnostyczny i kwalifikacyjny do przeprowadzenia zabiegu. Następnie pacjent zostaje zaprowadzony do gabinetu zabiegowego. Jeżeli chce on być dobrze przygotowany do wizyty, powinien zapisać swoje ewentualne pytania, jakie chce skierować do lekarza jeszcze przed rozpoczęciem zabiegu. Może on również wcześniej zastanowić się nad tym, co skłoniło go do wizyty i dowiedzieć się, czy w rodzinie występowały choroby skórne. Taki obszerny i rzetelny wywiad z pacjentem pomoże w diagnozie i ustaleniu metody leczenia.
Skóra nie musi być specjalnie przygotowywana do przeprowadzenia zabiegu. Pacjent powinien jedynie zadbać o to, by była czysta. Może również wydepilować miejsce, w którym znajduje się wycinana zmiana skórna, zależy to jednak już głównie od jego preferencji. Lekarz przed wykonaniem nacięcia w skórze pacjenta przygotowuje pole operacyjne. Dezynfekuje je i zabezpiecza przed możliwością ewentualnego zakażenia. Następnie pacjent zostaje znieczulony miejscowo i od tej chwili nie czuje wykonywanych przez lekarza ruchów.
Usuwanie znamion w Katowicach
Po znieczuleniu pacjenta lekarz wykonuje niewielkie nacięcie w jego skórze. Prowadzi je dookoła wycinanego znamienia wraz z marginesem tkanek, które są zdrowe. Takie działanie pozwala nie tylko na precyzyjne wycięcie znamienia w całości, ale i zapobieganie jego nawrotom. Dzięki dużej wielkości wycinka można go również przekazać do badania histopatologicznego. Wykonuje się je w celu pełnej diagnostyki zmiany i opisu przebiegu procesu chorobotwórczego. Pobrany od pacjenta materiał biologiczny bada się z użyciem mikroskopu. Procedura ta jest podstawą do postawienia prawidłowej i ostatecznej diagnozy.
W Centrum Medycznym Galmedic w Katowicach usuwanie znamion skórnych przeprowadza się szybko, skutecznie i bezboleśnie. Nad bezpieczeństwem i spokojem pacjenta czuwają doświadczeni specjaliści. Cała procedura operacyjna trwa od 30 do 60 minut. Jej czas uzależniony jest głównie od ilości, rozległości i lokalizacji usuwanych znamion. Podczas jednej operacji możliwe jest bowiem wycięcie kilku zmian skórnych. Taką opcję należy jednak wcześniej skonsultować z lekarzem.
Jeżeli chcesz się umówić na bezpieczne i skuteczne usuwanie znamion, Katowice oferują Centrum Medyczne Galmedic.
Blizna operacyjna i dbałość o ranę
Operację wykonuje doświadczony chirurg. Oznacza to, że potrafi on nie tylko prawidłowo wyciąć niebezpieczną lub nieestetyczną zmianę skórną, ale i odpowiednio ją zabezpieczyć. Dobrze i estetycznie założone szwy są podstawą dla fizjologicznego przebiegu procesu gojenia się rany. Specjaliści dbają o to, by ślad, jaki zostaje na skórze po wykonanym zabiegu, był jak najmniej widoczny. Często zdarza się tak, że jest on mniejszy od wycinanego znamienia i praktycznie niezauważalny gołym okiem. W razie konieczności na bliznę można zastosować preparaty kosmetyczne ograniczające jej widoczność.
Ponieważ największym sprzymierzeńcem zmian skórnych i czerniaka są promienie ultrafioletowe, po zabiegu nie należy wystawiać blizny na nadmierne działanie promieni słonecznych, solarium itp. W nawyk powinno wejść pacjentowi stosowanie kremów z ochroną (filtrem SPF). Nie zaleca się ponadto długich kąpieli, moczenia rany i stosowania kremów oraz maści. W celu odpowiedniej higieny wystarczy codziennie wietrzyć ranę, przemywać ją i zmieniać opatrunek, dbając o jego jałowość. Po upływie 12-14 dni od daty wykonania zabiegu konieczna jest wizyta kontrolna u lekarza. Zwykle podczas niej ściąga się również założone szwy.
Autor
Redakcja LekarzeBezKolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.