- Polecane
- Endokrynologia
- Okulistyka
- Ortopedia
- Stomatologia
- Alergologia
- Kardiologia
- Ginekologia
- Dermatologia
- Neurologia
- Laryngologia
- Urologia
- Pulmonologia
- Diabetologia
- Zdrowie
- Odżywianie i Diety
- Pediatria
- Badania i diagnostyka
- proktologia
- Psychiatria i psychologia
- Reumatologia
- medycyna estetyczna
- Hematologia
- Onkologia
- Chirurgia
- Czasopismo OSOZ
- Nefrologia
- Gastrologia
Wywoływanie porodu: wskazania i metody
Artykuł sponsorowany
Wywoływanie porodu ma na celu wywołanie u ciężarnej czynności skurczowych macicy w sposób naturalny lub farmakologiczny. Taki zabieg przeprowadza się, gdy termin porodu minął, a nadal nic się nie dzieje. Można go wykonać również wtedy, gdy dłuższa ciąża stanowi realne zagrożenie dla zdrowia mamy i/lub maluszka.
Wskazania do indukcji porodu
Lekarz może podjąć decyzję o wywoływaniu porodu, jeśli kobieta jest w ciąży dłużej niż 41-42 tygodnie, a dziecko nie spieszy się z przyjściem na świat. Kolejnym wskazaniem jest stan przedrzucawkowy, na który wskazują takie objawy jak białkomocz, nadciśnienie tętnicze, silne bóle głowy, duszności i zaburzenia widzenia.
Indukcja porodu wskazana jest również w następujących przypadkach:
- konflikt serologiczny,
- przedwczesne pęknięcie błon płodowych w ciąży donoszonej,
- podejrzenie makrosomii płodu, czyli nadmiernej masy dziecka w stosunku do wieku ciąży,
- podejrzenie hipotrofii płodu, którą rozpoznaje się, gdy dziecko jest za małe w stosunku do wieku ciążowego,
- schorzenia matczyne, w tym nadciśnienie tętnicze, nieustabilizowana cukrzyca insulinozależna, cholestaza,
- wyczerpanie matki w związku z przedłużającą się akcją porodową,
- hiperstymulacja macicy, czyli nadmierna czynność skurczowa,
- niewydolność łożyska,
- wewnątrzmaciczne obumarcie płodu.
W przypadku stwierdzenia małowodzia, czyli zmniejszenia płynu owodniowego i/lub zaburzeń pracy serca płodu, należy przedyskutować z przyszłą mamą indukcję porodu. Wskazane nieprawidłowości, podobnie jak zmniejszona ruchliwość dziecka, mogą zagrażać jego bezpieczeństwu. Lekarz powinien podjąć decyzję, biorąc pod uwagę nie tylko wskazania medyczne, lecz także dobro matki i dziecka.
Naturalne sposoby na przyspieszenie porodu
Do najpopularniejszych naturalnych metod indukcji porodu należą spacer i chodzenie po schodach. Aktywność fizyczna powoduje ucisk części przodującej maleństwa na szyjkę macicy, co przyspiesza rozwarcie się szyjki macicy.
Dobrym sposobem na wywoływanie porodu (https://porody.medicover.pl/poradniki/porod/wywolywanie-porodu-kiedy-jest-konieczne/) jest seks pod warunkiem, że lekarz nie zabronił współżyć pacjentce. Absolutnie nie można zastosować tej metody u kobiety, która ma lub miała problem z donoszeniem ciąży. Istnieje bowiem duże ryzyko, że aktywność seksualna doprowadzi do poronienia.
Skurcze porodu można również bezpiecznie przyspieszyć, pijąc herbatkę z liści malin. Warto również sięgnąć po olej z wiesiołka, który co prawda nie wywołuje skurczy, ale zgładzi szyjkę macicy.
Jak wywołać akcję porodową?
Jeśli naturalne metody nie przyniosą spodziewanego efektu, należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym ciążę. Być może wskazane będzie podanie oksytocyny odpowiedzialnej za wywołanie skurczów macicy. Stymulacja brodawek sutkowych sprawia, że niewielkie ilości hormonu uwalniają się do organizmu ciężarnej. Jeśli to jednak nie pomoże, można podać oksytocynę dożylnie.
Czynność skurczową można również wywołać, wstrzykując żel z prostaglandynami bezpośrednio do szyjki macicy pacjentki. Czasami lekarze zalecają założenie cewnika Foleya, czyli balonika o charakterystycznym kształcie. Po aplikacji napełnia się go solą fizjologiczną, co prowadzi do rozwarcia szyjki macicy.
Jeśli termin porodu minął, ale mama i dziecko czują się dobrze, nie ma sensu wywoływać go na siłę. Należy jednak pozostawać pod baczną kontrolą lekarza, który w razie potrzeby błyskawicznie zareaguje.
Autor
Redakcja LekarzeBezKolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.