Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Test ciążowy - kiedy wykonać? Rodzaje testów ciążowych, ich czułość i wiarygodność

Na rynku istnieje wiele rodzajów testów ciążowych. Różnią się między sobą czułością, sposobem wykonania i ceną. Choć sposób ich użycia wydaje się bardzo prosty, nieraz w praktyce popełnia się wiele błędów. Jak wybrać dobry test ciążowy? W jaki sposób go wykonać? Czy test ciążowy może się mylić?

Dwa pozytywne testy ciążowe na turkusowo-różowym tle.

Na jakiej zasadzie działają testy ciążowe?

Na rynku istnieje kilka rodzajów testów ciążowych. Niezależnie od tego, na jaki rodzaj się zdecydujemy, ich działanie opiera się o wykrycie w moczu hormonu - gonadotropiny kosmówkowej (hCG). Jest to hormon, który w początkowych etapach ciąży wydziela zarodek, a następnie jego produkcję przejmuje łożysko. Produkcja gonadotropiny wzmaga się tuż po zagnieżdżeniu zarodka w macicy, czyli po około 6-7 dniach od zapłodnienia. 

Mechanizm działania testów ciążowych polega na reakcji przeciwciał monoklonalnych z hCG. Przeciwciała są wbudowane w test ciążowy. Porcja moczu naniesiona na test wędruje wzdłuż niego i kiedy w moczu znajduje się hCG, dochodzi do połączenia się hormonu ze swoistym przeciwciałem. Wynikiem tej reakcji jest barwny kompleks, który uwidacznia się jako pasek na teście ciążowym.

Umów termin wizyty u lekarza rodzinnego

Jak interpretować wynik testu ciążowego?

Interpretacja wyniku testu ciążowego jest niezależna od rodzaju wykonywanego testu. Pozytywny wynik testu ciążowego uznaje się, gdy zarówno w strefie testowej (T) jak i strefie i kontrolnej (C), widoczne są kreski. Jeśli barwny prążek jest widoczny tylko w strefie kontrolnej, wynik uważa się za negatywny, natomiast gdy po wykonaniu testu barwi się jedynie pole testowe, wówczas wynik testu określa się mianem nieważnego lub błędnego i należy go powtórzyć.  

Ważne jest to, że nawet blada kreska, która jest widoczna pod światło na pasku testowym testu ciążowego świadczy o wyniku pozytywnym. Jej bladość może wynikać z wczesnego etapu ciąży i stosunkowo niskiego stężenia hCG w moczu. Pozytywny wynik testu ciążowego należy potwierdzić u lekarza ginekologa. To badanie USG daje 100% pewności, co do potwierdzenia lub wykluczenia ciąży. 

Termin wizyty u lekarzy różnych specjalizacji znajdziesz i zarezerwujesz za pośrednictwem portalu LekarzeBezKolejki.pl.

Rodzaje testów ciążowych

W aptekach jest jest dostępnych kilka rodzajów ciążowych. Wśród nich wyróżnia się:

  • test ciążowy strumieniowy,
  • test ciążowy płytkowy,
  • test ciążowy paskowy.

Testy te charakteryzuje różna czułość. Im niższa wykrywana wartość [mlU/ml] gonadotropiny kosmówkowej w moczu, tym test ciążowy jest czulszy. Najczulsze testy ciążowe charakteryzuje czułość na poziomie 10 mlU/ml. 

Apteczne, laboratoryjne i domowe testy ciążowe

Czy testy ciążowe są wiarygodne? Testy ciążowe dostępne w aptekach charakteryzuje wysoka wiarygodność. Pozytywny wynik testu daje od 95 do 99,9% pewności, w zależności od czułości testu. Testy ciążowe paskowe, płytkowe i strumieniowe opierają się o wykrycie gonadotropiny kosmówkowej w moczu. W związku z tym, że nieco wcześniej hormon ten pojawia się we krwi, można wykonać także test ciążowy z krwi w laboratorium.  

W internecie i na forach online można przeczytać o domowych testach ciążowych z cukrem. Nie są to metody miarodajne i nie należy ich używać do potwierdzenia lub wykluczenia ciąży. 

Ile kosztuje test ciążowy? 

Ceny aptecznych testów ciążowych wahają się od kilku do kilkunastu złotych. Badanie labolatoryjne poziomu beta-hCG, w zależności od placówki, to natomiast koszt kilkudziesięciu złotych.

Jak zrobić test ciążowy?

Jak robi się test ciążowy? Wykonanie testu ciążowego zależy od jego rodzaju. W przypadku testu płytkowego i paskowego należy zgromadzić porcję moczu, którą następnie nakrapia się na okienko testowe (test płytkowy) lub zanurza się test w próbce pobranego moczu (test paskowy). Testy strumieniowe wykonuje się podstawiając test pod strumień moczu.

Zwłaszcza w początkowych etapach ciąży test warto wykonywać rano, ze względu wyższe zagęszczenie moczu i co za tym idzie, wyższe prawdopodobieństwo wykrycia hCG. Jednak wynik uzyskany przez wykonanie testu ciążowego wieczorem również może być miarodajny.

Kiedy najlepiej zrobić test ciążowy?

Stężenie hCG wzrasta od momentu zagnieżdżenia się zarodka w macicy, czyli po około tygodniu od zapłodnienia. W moczu hCG jest wykrywane nieco później. Po jakim czasie od potencjalnego zapłodnienia można najwcześniej zrobić test ciążowy? Najlepiej wykonać go w dniu spodziewanej miesiączki lub kilka dni później. W celu określenia dnia spodziewanego krwawienia, można skorzystać ze specjalnych kalkulatorów, który podpowie, kiedy zrobić test ciążowy.

Co może zafałszować wynik testu ciążowego?

Żaden test ciążowy nie daje 100% pewności ciąży. Istnieje kilka czynników mogących zafałszować wyniki. Są to m.in.:

  • okres okołomenopauzalny;
  • okres połogu;
  • niedawno przebyte poronienie;
  • nowotwory jajnika.

W razie wątpliwości co do wyniku testu ciążowego, należy udać się na wizytę do ginekologa.

Bibliografia:

  1. Barczyński B. (2017). Jak rozpoznać ciążę? Medycyna Praktyczna. Dostępne na: https://www.mp.pl/pacjent/ciaza/poczecie/61883,jak-rozpoznac-ciaze. (Dostęp: 08.2023).
  2. Biela, M., Szafarowska, M. (2017). Diagnostyka ciąży. Ginekologia po Dyplomie, 02.

Autor

Redakcja LekarzeBezKolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja LekarzeBezKolejki.pl

Więcej artykułów