- Polecane
- Endokrynologia
- Okulistyka
- Ortopedia
- Stomatologia
- Alergologia
- Kardiologia
- Ginekologia
- Dermatologia
- Neurologia
- Laryngologia
- Urologia
- Pulmonologia
- Diabetologia
- Zdrowie
- Odżywianie i Diety
- Pediatria
- Badania i diagnostyka
- proktologia
- Psychiatria i psychologia
- Reumatologia
- medycyna estetyczna
- Hematologia
- Onkologia
- Chirurgia
- Czasopismo OSOZ
- Nefrologia
- Gastrologia
5 powodów, dla których warto jeść ryby
Artykuł sponsorowany
O tym, że ryby są bardzo zdrowe, słyszałeś zapewne już w dzieciństwie. Mimo tej wiedzy statystyczny Polak na obiad częściej wybierze mięso z kurczaka niż posiłek rybny. To zupełnie inaczej niż Japończycy i mieszkańcy Skandynawii, którzy rocznie jedzą od 40 do nawet 65 kilogramów ryb! Dietetycy podkreślają, że ryby powinny pojawiać się w jadłospisie co najmniej dwa razy w tygodniu. Dlaczego warto jeść te produkty? Poznaj 5 powodów!
Ryby są źródłem zdrowych tłuszczów
Ryby są źródłem wielonienasyconych kwasów tłuszczowych z rodziny Omega-3. Kwasy Omega-3 wpływają korzystnie między innymi na pracę układu krążenia i mózgu. Organizm nie potrafi wytworzyć ich sam, dlatego należy regularnie dostarczać je z pożywieniem. Najlepszym źródłem zdrowych tłuszczów są tłuste ryby morskie, takie jak halibut, sardynka, łosoś, makrela, śledź i szprot. Ryby są źródłem wielonienasyconych kwasów tłuszczowych z rodziny Omega-3. Kwasy Omega-3 wpływają korzystnie między innymi na pracę układu krążenia i mózgu. Organizm nie potrafi wytworzyć ich sam, dlatego należy regularnie dostarczać je z pożywieniem. Najlepszym źródłem zdrowych tłuszczów są tłuste ryby morskie, takie jak halibut, sardynka, łosoś, makrela, śledź i szprot.
Niektóre ryby pomagają w odchudzaniu
Niskotłuszczowe gatunki ryb morskich i słodkowodnych polecane są osobom na diecie odchudzającej. Należą do nich między innymi: dorsz, sola, morszczuk i mintaj. Dorsz ma białe, delikatne mięso, które można przyrządzić na wiele sposobów (grillowanie, duszenie, pieczenie, gotowanie). Z kolei sola jest bardzo lekkostrawna, a dodatkowo ma wysoką zawartość witaminy D3.
Ryby są źródłem białka
Ryby to także źródło pełnowartościowego białka. Mowa tu przede wszystkim o tych gatunkach, które spożywa się wraz ze szkieletem. Przykładowo 100 gramów sardynek z puszki zawiera tyle samo białka co szklanka mleka. Wraz z białkiem z ryb do organizmu dostarczany jest także wapń.
Ryby spowalniają procesy starzenia
W rybach morskich znajduje się także selen. To silny antyoksydant, który spowalnia procesy starzenia się komórek oraz chroni przed nowotworami. Warto dodać, że morskie gatunki ryb są także bogatym źródłem jodu - pierwiastka, który ma wpływ na prawidłowe funkcjonowanie tarczycy.
Posiłki rybne są nie tylko zdrowe, ale i smaczne
Ryby można podzielić ze względu na pochodzenie lub zawartość tłuszczu. W pierwszym podziale wyróżniamy gatunki morskie (na przykład makrela, tuńczyk, śledź, szprot, halibut, łosoś, dorsz) i słodkowodne (pstrąg, karaś, karp, lin, sandacz, jesiotr). Drugie rozróżnienie obejmuje gatunki tłuste (halibut, węgorz, sardynka), średnio tłuste (karp, pstrąg, turbot) i chude (sola, dorsz, mintaj, morszczuk, flądra, dorada, leszcz).
Tak szeroki wybór gatunków daje sporo możliwości komponowania zdrowych i pożywnych posiłków. Jednym z najbardziej polecanych przez dietetyków sposobów przyrządzania ryb jest gotowanie. Ryby to doskonały składnik sałatek, past i wywarów na zupy oraz sosy.
Jeśli poszukujesz zdrowej diety, być może zainteresuje Cię oferta firm cateringowych. Catering dietetyczny Maczfit to różne rodzaje posiłków do wyboru (w tym dania, których składnikiem są ryby). Zamawiając teraz catering dietetyczny Maczfit, otrzymasz atrakcyjną zniżkę. Wystarczy użyć kodu CATDIET5. Kod ważny jest do 31 stycznia 2021 roku.
Autor
Redakcja LekarzeBezKolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.