Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Badania w pierwszym trymestrze ciąży

Artykuł sponsorowany

2021-02-17 11:16
Badania w pierwszym trymestrze ciąży

Ciąża to bardzo szczególny okres w życiu każdej kobiety. Wymaga od przyszłej mamy dbania nie tylko o siebie, ale także o rozwijające się pod jej sercem dziecko. Przyszła mama musi dobrze odżywiać się, wysypiać, mieć odpowiednią dawkę ruchu na świeżym powietrzu i przede wszystkim wykonać długą listę badań, które pomogą dziecku i mamie zdrowo przejść kolejne etapy ciąży. Dziś kilka słów o badaniach, które musi wykonać każda mama w pierwszych 12 tygodniach życia płodowego dziecka.

Test ciążowy

Pierwszym badaniem jakie wykonuje kobieta jest test ciążowy. To badanie, które wykonuje się w zaciszu domowym. Najprostsze testy ciążowe można kupić w drogeriach lub marketach, jeśli jednak test ma być pewny wówczas najlepiej wybrać się po niego do apteki. Test ciążowy wykazuje obecność hormonu hCG w moczu. Jest to hormon pojawiający się w organizmie podczas trwania ciąży. Warto pamiętać, że testy dostępne w sklepach nie są zbyt czułe i w pierwszych dniach od zapłodnienia mogą wskazywać fałszywie negatywny wynik. Dlatego warto powtórzyć test po 1-2 dniach.

Potwierdzenie ciąży

Wskazania domowych testów ciążowych w większości wypadków sprawdzają się, jednak warto dla pewności potwierdzić ciążę w gabinecie lekarskim. Można wybrać się w pierwszej kolejności do lekarza rodzinnego lub od razu do gabinetu ginekologa. Zarówno jeden jak i drugi specjalista zleci badanie poziomu hCG z krwi. To badanie nie tylko potwierdzi wynik testu ciążowego, ale także pozwoli określić dokładnie wiek płodu. Kierując się wynikiem badania oraz informacjami od pacjentki lekarz może określić przybliżony czas porodu.

Wizyta w gabinecie ginekologicznym

Kiedy ciąża jest już potwierdzona konieczna jest wizyta u ginekologa. Taka wizyta przypada ok. 7 tygodnia ciąży (więcej informacji na ten temat można przeczytać w artykule https://allegro.pl/strefa/ciazy/7-tydzien) Wielu specjalistów wymaga wizyty kontrolnej co najmniej raz w miesiącu a w razie jakichkolwiek problemów zdrowotnych matki lub dziecka mogą być konieczne wizyty dodatkowe.

Pierwsza wizyta w gabinecie ginekologicznym trwa zazwyczaj dość długo. Zaczyna się od zebrania wywiadu lekarskiego i wypełnienia karty ciąży. Od teraz przyszła mama powinna mieć zawsze przy sobie tę kartę, ponieważ w razie problemów zdrowotnych lekarz udzielający pomocy znajdzie tam najważniejsze informacje o aktualnym stanie mamy i dziecka. W karcie znajdują się m.in. informacje o początku i planowanym zakończeniu ciąży, chorobach przewlekłych na jakie choruje kobieta, jakie leki przyjmuje, nazwisko lekarza prowadzącego a także wyniki badań, które były wykonywane w czasie trwania ciąży.

Lekarz ginekolog umieszcza w karcie także informacje o wzroście i wadze przyszłej mamy, co pozwoli mu ocenić przyrost wagi podczas trwania ciąży.

Badanie krwi

Podczas wizyty u ginekologa przyszła mama otrzymuje skierowanie na pobranie krwi. Lista badań jest wyjątkowo długa. Przede wszystkim konieczne jest wykonanie morfologii, której wynik mówi o ogólnym stanie organizmu kobiety. Kolejne na liście jest badanie poziomu glukozy na czczo. To badanie pozwala ocenić czy pacjentka jest zagrożona cukrzycą ciążową. Na liście zleconych badań znajduje się również badanie określające grupę krwi i poziom przeciwciał Rh. Badanie to pozwala wykluczyć konflikt serologiczny, który może być przyczyną m.in. poronienia. Ponadto lekarz zleci badania wykluczające toksoplazmozę oraz wykrywające obecność wirusa HIV. W przypadku kobiet z chorobami przewlekłymi do listy dopisywane są także badania mające na celu dokładne określenie stanu zdrowia przyszłej mamy mogą to być badania np. poziomu leków, które przyjmuje kobieta.

USG

Kolejnym badaniem, które jest wykonywane podczas wizyty w gabinecie ginekologicznym jest USG. Podczas tego badania lekarz może stwierdzić czy płód rozwija się prawidłowo. Ponadto jest to czas, kiedy można określić ilość maluchów rozwijających się pod sercem mamy. Najczęściej już podczas pierwszego badania USG rodzice dowiadują się, że na świat przyjdą bliźnięta lub trojaczki.

Nie tylko ginekolog

Ciąża to czas, kiedy kobieta musi szczególnie dbać o siebie z wielu powodów. Wśród nich są zmiany hormonalne, które powodują zmiany w działaniu organizmu. Kolejnym elementem wpływającym na stan zdrowia przyszłej mamy jest przyrost wagi. Warto też pamiętać o tym, że rosnący malec bierze dla siebie to, co najlepsze i zdarza się, że pojawiają się niedobory witamin i mikroelementów. W przypadku ciąży częstym problemem jest osłabienie zębów i próchnica. Dlatego przyszłe mamy powinny szczególnie dbać o swoje zęby i jak najszybciej odwiedzić gabinet stomatologiczny. Lekarz dentysta zrobi przegląd zębów i naprawi ubytki. Mamy z chorobami przewlekłymi powinny odwiedzić swojego lekarza prowadzącego, który dostosuje leczenie do obecnego stanu kobiety. Zdarza się, że przyjmowane przez osobę dorosłą leki mogą szkodzić rozwijającemu się dziecku i konieczna jest zmiana leku lub dostosowanie dawki.

Ciąża to wspaniały aczkolwiek bardzo wymagający okres w życiu kobiety. Aby przyszła mama czuła się dobrze a jej dziecko urodziło się zdrowe konieczny jest stały nadzór lekarski. Warto o tym pamiętać i robić wszystkie badania zlecone przez lekarza prowadzącego.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów