- Polecane
- Endokrynologia
- Okulistyka
- Ortopedia
- Stomatologia
- Alergologia
- Kardiologia
- Ginekologia
- Dermatologia
- Neurologia
- Laryngologia
- Urologia
- Pulmonologia
- Diabetologia
- Zdrowie
- Odżywianie i Diety
- Pediatria
- Badania i diagnostyka
- proktologia
- Psychiatria i psychologia
- Reumatologia
- medycyna estetyczna
- Hematologia
- Onkologia
- Chirurgia
- Czasopismo OSOZ
- Nefrologia
- Gastrologia
Co jeść na diecie?
Artykuł sponsorowany
Catering dietetyczny to od kilku lat jeden z najpopularniejszych sposobów na to, by pozbyć się zbędnych kilogramów. Okazuje się jednak, że nie tylko – w zależności od typu diety oraz jej kaloryczności, można bowiem zbudować swoją sylwetkę. Coraz więcej Polaków decyduje się również na taką formę żywienia ze względu na brak czasu! Gotowanie, zwłaszcza w trakcie diety, wymaga wielu godzin spędzonych w kuchni. Gotowe pudełka zwalniają nas z tego obowiązku. Dieta pudełkowa to również wygodna alternatywa dla jedzenia typu fast food. Na czym jeszcze polega taki fit catering? Przeczytaj i dowiedz się, co się je na diecie pudełkowej!
Podstawowe zalety diety pudełkowej
Wokół cateringu dietetycznego krąży wiele mitów, które w większości nie są prawdą. Przede wszystkim warto zacząć od tego, że posiłki dostarczane w formie pudełek, nie wiele mają wspólnego z głodówką. Posiłkami umieszczonymi w pudełkach naprawdę można się najeść – i to na cały dzień. Jedzenie w pudełkach jest przygotowywane przez profesjonalnych szefów kuchni oraz dietetyków, którzy pilnują tego, by trzymać się odpowiedniej kaloryczności oraz typu diety. O jakich typach mowa? Wiele firm cateringowych, w tym również i catering dietetyczny Heroes Diet, kieruje swoją ofertę nie tylko do tych, którzy chcą pozbyć się kilogramów. W ich menu można znaleźć również posiłki wegetariańskie, wegańskie oraz wiele innych. Jedzenie dostarczane jest każdego dnia – prosto pod drzwi osoby, która korzysta z pudełek. Jest przygotowane ze świeżych produktów, a co najważniejsze – w przystępnych cenach. Pakiety 5 posiłków można otrzymać już za 50 zł dziennie! Oczywiście wszystko zależy od tego, co i w jakich ilościach chcemy jeść. Im bardziej kaloryczna oraz "skomplikowana" dieta to będzie, tym więcej trzeba wydać. Nie da się jednak ukryć, że jest to opcja korzystna cenowo – w cenie jednego posiłku w restauracji można otrzymać pudełek, które starczą na cały dzień.
Rodzaj diety pudełkowej oraz jej kaloryczność
To, co oraz za ile będziesz jadł, zależy od tego, jaką dietę oraz kaloryczność wybierzesz. W dobraniu tych parametrów pomaga dietetyk, który na podstawie Twojego wieku, masy ciała, wzrostu oraz aktywności fizycznej wyliczy, ile kalorii będzie potrzebował Twój organizm. Zwykle jest to od 1200 do 2800 kcal. Wybór rodzaju diety zależy natomiast od Ciebie. To Ty decydujesz o tym, co ma się znaleźć na Twoim talerzu. Przykład?
Dieta Basic
To program, który składa się z posiłków zawierających mięso, ryby oraz wszelkie inne produkty. Posiłki są treściwe oraz urozmaicone. Dzięki temu jedzenie w pudełkach szybko Ci się nie znudzi. Otrzymując każdego dnia 5 pudełek, możesz w nich znaleźć m.in.:
- I śniadanie – placki z batatów z warzywami i dressingiem, kasza manna z owocowym musem, frittata ze szpinakiem, fetą itp.;
- II Śniadanie – makaron w sosie, koktajl z jarmużem i owocami, sernik kawowy lub inne;
- Obiad – pierś z indyka w sosie z dodatkiem kaszy gryczanej, pieczonych ziemniaków, surówki, risotto itp.;
- Podwieczorek – ciasto dyniowe, sernik na zimno, mus owocowy itd.;
- Kolacja – sałatka warzywna z indykiem i makaronem, zupa porowa, roladki warzywne itp.
Dieta Fish Free
Obejmuje zbilansowane posiłki, które nie zawierają ryb ani owoców morza. W zamian za to jest ona bogata w produkty mięsne, nabiał, warzywa oraz owoce. Przykładowo może ona obejmować produkty takie jak:
- I śniadanie – jajecznica z szynką i żytnim pieczywem, kasza manna z musem, musli owocowe itp.;
- II Śniadanie – kawowy sernik, koktajl owocowo-warzywny, omlet z szynką oraz inne;
- Obiad – polędwiczki w sosie z kaszą, ziemniaczkami lub ryżem, indyk w sosie itp.;
- Podwieczorek – smoothie, pudding jaglany, zupa krem z soczewicy lub inne;
- Kolacja – sałatka brokułowa z dressingiem, serek grani, zupa krem z warzyw itp.
Dieta Vege
Posiłki stworzone z myślą o tych, którzy nie jedzą mięsa. Brak białka zwierzęcego został zrekompensowany za pomocą białka roślinnego (20%). Są to głównie rośliny strączkowe, mleko roślinne, nasiona, orzechy itp. Wśród pozostałych makroelementów znajdują się również tłuszcze roślinne (30%) oraz węglowodany (50%). Przygotowane w ten sposób posiłki mogą wyglądać następująco:
- I śniadanie – jajecznica z pełnoziarnistym pieczywem, musli owocowe, kanapka z pasztetem wegetariańskim itp.;
- II Śniadanie – kawowy sernik, szarlotka, omlet z warzywami, koktajl z jarmużem i owocami oraz inne;
- Obiad – curry z warzywami, kotlety jajeczne z buraczkami, kaszotto warzywne itd.;
- Podwieczorek – smoothie ze szpinaku, zupa krem, pudding jaglany itd.;
- Kolacja – sałatka z brokułem i ziarnami słonecznika, sałatka azjatycka, roladki warzywne itp.
Dieta Vege&Fish
Stworzone dla wszystkich tych, którzy nie spożywają mięsa, ale uwielbiają ryby. Białko zwierzęce zastąpiono białkiem pochodzenia roślinnego np. z roślin strączkowych, nasion, orzechów itd. Oprócz białka (20%) posiłki te zawierają także tłuszcze roślinne (30%) i węglowodany (50%). W ramach tej diety można otrzymać:
- I śniadanie – placki z batatów z czosnkowym dressingiem, omlet ze szpinakiem i serem, pasztet z cukini;
- II Śniadanie – makaron w sosie na słodko, owsianka z owocami i daktylami, smoothie bowl z owocami;
- Obiad – curry z dyni, dorsz z ziemniaczkami i warzywami, hiszpańska paella de verduras itp.;
- Podwieczorek – ciasto dyniowe, zupa jarzynowa, smoothie itd.;
- Kolacja – sałatka warzywna z makaronem, ryba po grecku, sałatka z mozzarellą i sosem musztardowo-miodowym.
Dieta pudełkowa – zasady
Najważniejszą zasadą bycia na diecie pudełkowej jest to, by nie podjadać. Należy jeść wyłącznie to, co znajduje się w pudełkach. Dzięki temu łatwiej utrzymać kaloryczność posiłków na stałym poziomie. W trakcie korzystania z takiej diety trzeba również pamiętać o tym, by regularnie zażywać wody. Mowa tu o 1,5 do 2 l dziennie. Największym wyzwaniem dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z cateringiem dietetycznym, jest zakaz podjadania. Każde, nawet najmniejsze odstępstwo od diety, może bowiem spowodować, że na efekty diety trzeba będzie czekać dłużej. Trzymając się jednak ściśle tego, co ma się w jadłospisie na cały dzień – można osiągnąć bardzo wiele. Brak małych przekąsek w ciągu dnia zrekompensowano dwoma mniejszymi posiłkami. Dlatego też oprócz śniadania, obiadu i kolacji, w jadłospisach znajdują się drugie śniadanie oraz podwieczorek. Należy również pamiętać o tym, by zapakowane w pudełka posiłki jeść o regularnych porach. Pod żadnym pozorem nie należy zjadać wszystkich na raz!
Słodkie przekąski
Na końcu warto również powiedzieć o tym, że dieta pudełkowa nie musi oznaczać z całkowitej rezygnacji z deserów i słodkich przekąsek. Dwa spośród wszystkich dostarczanych w ciągu dnia posiłków, składają się z mniejszych porcji. Dzięki nim można uporać się z małym głodem, który pojawia się pomiędzy większymi posiłkami. Przekąski w diecie pudełkowej są dobrane w taki sposób, by stanowiły one maksimum 15% dziennego zapotrzebowania kalorycznego. W praktyce oznacza to, że średnio posiadają one ok. 200-250 kcal. Są lekkie, dzięki czemu szybciej można je spalić. Nie trzeba mieć również wyrzutów sumienia z powodu tego, że zjadło się za dużo. W większości są to owoce, bogate w witaminy, minerały i cukry pochodzenia naturalnego.
Autor
Redakcja LekarzeBezKolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.