Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Co oznaczają zielone upławy w ciąży?

Artykuł sponsorowany

Ciąża to czas, w którym w organizmie kobiety zachodzi wiele zmian. Pojawiająca się wydzielina z pochwy nie powinna wzbudzać niepokoju, ale warto obserwować jej barwę i konsystencję. Fizjologiczny śluz ma zazwyczaj kolor białawy lub jest całkowicie przezroczysty. Jeśli jest zielony lub zielono-żółty wówczas może świadczyć o zakażeniu.

Kobieta trzyma się dłońmi za ciążowy brzuch.

Skąd się biorą upławy w ciąży?

Pojawienie się niewielkich ilości śluzu w ciąży związane jest z normalnym funkcjonowaniem organizmu kobiety. Najczęściej wydzielina jest bezwonna, o białym zabarwieniu lub zupełnie przezroczysta. Nie jest to powód do niepokoju, a wręcz przeciwnie. Śluz pomaga wypłukać z pochwy wszelkie drobnoustroje i stanowi barierę chroniącą przyszłą mamę i jej dziecko przed infekcjami i nie należy go traktować w kategoriach upławów.

Zielonkawe upławy mogą jednak świadczyć o nieprawidłowościach, dlatego każda przyszła mama powinna bacznie obserwować swój organizm, a wszelkie niepokojące zjawiska zgłaszać lekarzowi prowadzącemu ciążę. Najczęściej infekcje wywołują grzyby, bakterie, wirusy, a także pasożyty.

Co oznaczają zielone upławy w ciąży?

Jeśli wydzielina pojawia się w nadmiarze, a dodatkowo ma zielonkawy lub żółto-zielony odcień jest wskazaniem do poszerzonej diagnostyki. Przyczyną może być np. zakażenie rzęsistkiem pochwowym, do którego dochodzi drogą płciową. Poza charakterystyczną barwą powodem do niepokoju jest wówczas pienista konsystencja i nieprzyjemny zapach. Częstym objawem towarzyszącym jest także swędzenie miejsc intymnych, które przy zaawansowanej infekcji może przerodzić się w pieczenie, a także ból odczuwany w trakcie oddawania moczu. Tego typu symptomy wymagają konsultacji ze specjalistą i podjęcia leczenia. Podobnie, jeśli kolor upławów jest żółty, a śluz ma grudkowatą (serowatą) konsystencję, co może świadczyć o infekcji grzybiczej.

Żółte upławy o rzadkiej i wodnistej konsystencji, które występują na końcowym etapie ciąży, to prawdopodobnie płyn owodniowy, zapowiadający zbliżający się poród. Na początku nie są obfite, ale przyszła mama może zauważyć wyraźne sączenie się płynu z pochwy.

Jak leczyć upławy w ciąży?

Wszelkie niepokojące objawy w trakcie ciąży należy zgłosić lekarzowi prowadzącemu. Leczenie upławów zależy od przyczyny, która je wywołała. Inaczej leczy się infekcje bakteryjne (wymagają podania antybiotyku), a inaczej grzybicze (zwykle wystarczą maści lub globulki dopochwowe ze środkiem przeciwgrzybiczym). Nie jest rekomendowane przyjmowanie leków na własną rękę, ponieważ przyszła mama musi mieć świadomość, że mają one wpływ zarówno na nią, jak i na jej nienarodzone dziecko, stąd ważny jest ich odpowiedni dobór i ustalone przez lekarza dawkowanie. Lekarz dobiera terapię na podstawie badania ginekologicznego i wyników pobranego wymazu.

Kobieta może jednak zadbać o odpowiednią profilaktykę, której najważniejszym punktem jest właściwa higiena miejsc intymnych. Podstawą codziennej pielęgnacji powinny być płyny do higieny intymnej. Warto pamiętać też o częstej zmianie ręczników, a także noszeniu bawełnianej i przewiewnej bielizny.

Autor

Redakcja LekarzeBezKolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja LekarzeBezKolejki.pl

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Kategorie:  Ginekologia

Więcej artykułów