Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Czy tabletki na odchudzanie naprawdę działają?

2019-12-18 09:32
Czy tabletki na odchudzenia naprawdę działają?

W internecie, telewizji, a także sklepach i aptekach roi się od produktów przeznaczonych do walki z nadmiarowymi kilogramami. Mowa o tabletkach odchudzających, czyli popularnych suplementach diety na bazie wyciągów roślinnych, które mają ułatwić zrzucanie wagi. Wiele z nich obiecuje szybkie i trwałe rezultaty. Przed zakupem warto się jednak zastanowić, czy tabletki na odchudzanie naprawdę działają?

Tabletki na odchudzanie i marketingowa machina

Preparaty na odchudzanie od lat cieszą się niesłabnącą popularnością. We wszystkich mediach nie brakuje reklam różnych suplementów, które mają pomóc w redukcji wagi. Ta forma reklamy działa, o czym świadczyć mogą ogromne pieniądze, jakie pacjenci każdego roku wydają na tego typu specyfiki. Szacuje się, że w okresie wiosennym i letnim, czyli wtedy, gdy popyt na takie produkty jest szczególnie duży, Polacy wydają miesięcznie około 7 milionów złotych na odchudzające suplementy. To ogromne pieniądze, w większości wyrzucone w błoto.

Skuteczność tabletek na odchudzanie

Zastanawiając się, czy tabletki na odchudzanie są skuteczne, warto zasięgnąć porady u specjalisty. A lekarze i dietetycy są zgodni, że szybka utrata wagi wyłącznie przy stosowaniu takich suplementów nie jest możliwa. Jeżeli waga spada, najpewniej jest to efektem utraty wody z organizmu, a nie spalania tkanki tłuszczowej.

Skuteczność tabletek na odchudzanie LekarzeBezKolejki.pl

W suplementach na odchudzanie znajduje się wiele składników, które mają przyspieszać metabolizm, zmniejszać łaknienie i spalać tłuszcz. Popularne substancje to m.in.: kofeina, zielona herbata, chrom, guarana, l-karnityna, zielona kawa, młody jęczmień, choć jest ich znacznie więcej, a paleta tych „magicznych” składników każdego roku się poszerza.  Przegląd badań najczęściej stosowanych składników w tabletkach odchudzających znajdziesz na abczywienia.pl.  Rzecz jasna w części przypadków istnieją badania, potwierdzają korzystne działanie tych substancji, warto jednak spojrzeć na pewne szczegóły. W większości suplementów dawki tych substancji są zbyt małe, by osiągnąć deklarowany przez producentów rezultat. Co więcej, podczas kontroli suplementów diety wykrywano nieścisłości w kwestii ich składu. Warto pamiętać, że suplementy, w odróżnieniu od leków, nie przechodzą szczegółowych badań przed wprowadzeniem na rynek. Ich skuteczność jest zatem jest wątpliwa.

Istnieją suplementy tzw. „spalacze tłuszczu”, których zadaniem jest przyspieszenie spalania tkanki tłuszczowej. Stosuje się je przed treningiem, aby zwiększyć efektywność treningu. I rzeczywiście tego typu produkty mogą nieznacznie wspomóc ten proces, jednak ich stosowanie niesie pewne konsekwencje zdrowotne. Tego typu suplementy mogą powodować niekontrolowane skoki ciśnienia i kołatania serca, a także nudności i wymioty. Ich stosowanie przez osoby chorujące na nadciśnienie lub choroby serca może być wyjątkowo groźne.

Co zamiast tabletek na odchudzanie?

Choć lubimy wierzyć, że istnieją proste sposoby na osiągnięcie idealnej wagi i wyrzeźbionej sylwetki, jedynym sposobem na zrealizowanie tego marzenia jest ciężka praca i konsekwencja. Dietetycy, lekarze i trenerzy są zgodni, że tylko dobrze zbilansowana dieta redukcyjna połączona z regularną aktywnością fizyczną mogą przynieść rezultat w postaci utraty wagi. Pamiętajmy również, by odpowiednio nawadniać organizm, wypijając przynajmniej dwa litry wody w ciągu dnia. Treningi zawsze powinny łączyć się z odpoczynkiem i zdrowym snem, by organizm mógł się zregenerować.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów