- Polecane
- Endokrynologia
- Okulistyka
- Ortopedia
- Stomatologia
- Alergologia
- Kardiologia
- Ginekologia
- Dermatologia
- Neurologia
- Laryngologia
- Urologia
- Pulmonologia
- Diabetologia
- Zdrowie
- Odżywianie i Diety
- Pediatria
- Badania i diagnostyka
- proktologia
- Psychiatria i psychologia
- Reumatologia
- medycyna estetyczna
- Hematologia
- Onkologia
- Chirurgia
- Czasopismo OSOZ
- Nefrologia
- Gastrologia
Dietetyk online. Jak sobie radzić w dobie epidemii
Artykuł sponsorowany
Dietetyk w dobie koronawirusa musi odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Rzeczywistości przeniesionej do świata Internetu, który pośredniczy w zdalnym kontakcie z pacjentem. Jak zatem dietetyk może usprawnić kontakt online?
Komunikacja z pacjentem online
Z zasady praca dietetyka ma formę stacjonarną, gdzie do gabinetu dietetycznego na standardową wizytę pacjent przychodzi w celu ułożenia jadłospisu, rozpisania diety, przeprowadzenia wywiadu żywieniowego.
Teraz to się zmieniło. Większość branż zmuszona jest do pracy zdalnej, w tym dietetyka. Nie należy jednak załamywać rąk, a podjąć wyzywanie i komunikować się z pacjentami drogą internetową.
Na rynku dostępnych jest wiele narzędzi, które pomogą doraźnie kontaktować się z pacjentami i nie chodzi tutaj o rozmowy telefoniczne.
Wideokonferencja
Przeprowadzając wywiad żywieniowy, warto zaprosić pacjenta do rozmowy w formacie wideo, gdzie obie strony wzajemnie siebie widzą. Wówczas kontakt jest zbliżony do doraźnego, łatwiej także zrozumieć rozmówcę i jego potrzeby. W zorganizowaniu tego typu konwersacji pomogą aplikacje takie jak: Skype lub Google Hangouts.
- Skype – wydaje się być najpopularniejszą aplikacją do komunikacji zdalnej. Pierwotnie ten komunikator pozwalał jedynie na darmowe rozmowy telefoniczne, natomiast wraz z rozwojem technologii, mamy możliwość organizowania wideokonferencji. Co ciekawe dietetyk nie musi łączyć się z pacjentem za pośrednictwem komputera i kamery internetowej. Może to także zrobić z pozycji smartfona, instalując aplikację. W tej sytuacji nie jest ograniczony miejscem skąd dzwoni. W podobnym położeniu znajduje się oczywiście pacjent.
- Google Hangouts – to bezpłatne rozwiązanie od Google, które pomaga w organizowaniu wideokonferencji bez konieczności instalowania aplikacji na komputerze. Jedyne czego potrzebuje dietetyk, to założyć konto w Google. Poproś pacjenta o adres mailowy, zaproś do wideorozmowy i możecie swobodnie rozmawiać. Ważną informacją jest to, że Twój rozmówca nie musi posiadać adresu mailowego w Google.
Notatki głosowe
Gdy już rozmawiasz z pacjentem, a nie możesz skupić się na notowaniu lub po prostu nie nadążasz za swoim rozmówcą, to warto posiłkować się narzędziami, które ponownie mogą wspomóc pracę dietetyka online.
I tak mamy do dyspozycji edytory tekstu typu OneNote lub dokumenty Google.
- OneNote – wirtualny dziennik - jest to znakomite rozwiązanie, aby magazynować wszystkie potrzebne informacje w jednym miejscu i jednocześnie mieć do nich dostęp z każdego urządzenia (dostępna jest aplikacja na urządzenia mobilne, a wszystkie dane się synchronizują pomiędzy urządzeniami). Tworzenie dowolnej notatek oraz kart daje wiele możliwości przechowywania informacji na temat postępów pacjenta, czy terminów wizyt. Dodatkowo masz możliwość nagrywania rozmów, a dzięki funkcji “transkrypcji tekstu” od razu przelewać je na wirtualny papier.
- Dokumenty Google – to nic innego, jak odpowiednik powszechnie znanego Microsoft Word. W dokumentach Google działamy na wcześniej założonym koncie, do którego link jest powyżej. Otwierając nowy dokument, wybieramy opcję z górnego menu Narzędzia, następnie Pisanie głosowe, wciskamy mikrofon i... zaczynamy mówić, a spisany tekst pojawia się na ekranie naszego monitora. Jeśli dietetyk prowadzi wideokonferencję z pacjentem, to jego słowa także są notowane.
Dietetyku! Teraz już wiesz, w jaki sposób możesz połączyć się z Twoim pacjentem za pośrednictwem narzędzi internetowych. Mało tego, możesz go widzieć i słyszeć, jakbyście widzieli się na żywo. Dodatkowo nie musisz obawiać się, że cokolwiek Ci umknie, bo wszystko zanotuje za Ciebie aplikacja.
Sprawdź też portal kcalmar.com/dietetycy, gdzie możesz dodać swój profil dietetyka.
Autor
Redakcja LekarzeBezKolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.