Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Dni płodne. Ile trwają, po czym je rozpoznać?

Artykuł sponsorowany

2021-04-28 10:32
Różowe tło. Kobieca dłoń trzyma test ciążowy z wynikiem pozytywnym.

Umiejętność określenia dni płodnych to wiedza, którą powinna posiadać nie tylko każda kobieta, ale również mężczyzna. Niestety ze względu na różnice w wychowaniu oraz ograniczenia społeczne, panowie często nie mają pojęcia o biologii swoich partnerek, żon, koleżanek, sióstr. Na szczęście wiedzę taką zawsze można uzupełnić, szczególnie jeśli para decyduje się starać o potomstwo.

Cykl menstruacyjny. Czym jest?

Cykl menstruacyjny kobiety nie zawsze trwa tyle samo. Za prawidłowy uważa się cykl trwający 21-36 dni. Jego pierwszym dniem jest zawsze pierwszy dzień miesiączki, która prawidłowo powinna trwać 3-7 dni. Tuż przed krwawieniem lub w jego trakcie kobiety mogą odczuwać takie dolegliwości jak:

  • rozdrażnienie, spadek nastroju;
  • ból piersi;
  • ból w okolicy jajników, macicy;
  • osłabienie i senność.

Cykl menstruacyjny sterowany jest przez układ hormonalny. Pierwsza faza zależna jest od FSH (folikulotropiny), która produkowana jest w przysadce mózgowej.  Stymuluje ona pęcherzyk jajnikowy do wzrostu i wydzielania estrogenów. Pęcherzyki jajnikowe wypełnione są płynem i zawierają komórki jajowe. Pod wpływem wzrostu estrogenu, rośnie ich objętość i jeden z nich staje się  pęcherzykiem dominującym, który około 14 dnia cyklu ulegnie owulacji, czyli uwolnieniu komórki jajowej do jajowodu. O wystąpieniu owulacji może świadczyć kilka objawów obserwowanych przez pacjentki m.in - obecność gęstego śluzu w pochwie, który jest optymalnym środowiskiem dla przeżycia i transportu plemników.

Objawy owulacji

Owulacja, czy inaczej jajeczkowanie, to kluczowy i najważniejszy etap cyklu miesiączkowego. Polega na tym, że osłonka dojrzałego jajeczka pęka, czego rezultatem jest uwolnienie komórki jajowej. Następnie przemieszcza się ona do jajowodu i jest gotowa do zapłodnienia. Standardowo do owulacji dochodzi pomiędzy 13 a 15 dniem przed wystąpieniem krwawienia, w odstępach co 28 dni. Należy jednak pamiętać, że długość cyklu dla każdej kobiety może być indywidualna i wynosić różną liczbę dni.

Owulacja u kobiet jest ukryta. Faza owulacyjna jest szczytem płodności podczas całego cyklu. Należy jednak pamiętać, że uwolniona z pęcherzyka dojrzała komórka jajowa żyje w jajowodzie zaledwie od 6 do 24 godzin. Natomiast plemniki mogą przetrwać w drogach rodnych kobiety od trzech do pięciu dni. Dlatego wiele par w celu poczęcia dziecka decyduje się na stosunek również w okolicy dni płodnych.

Po czym poznać, że właśnie nastąpiły dni płodne? Przede wszystkim występuje wtedy podwyższona temperatura ciała u kobiety. Poza tym zmienia się konsystencja śluzu szyjkowego w pochwie, może być również odczuwany ból owulacyjny. Procesowi uwolnienia jajeczka często towarzyszy plamienie. Zmiana zachodzi również w szyjce macicy. Jest ona wtedy bardziej miękka oraz pochylona do przodu.

Jak obliczyć dni płodne?

Aby najdokładniej określić momentu owulacji, najlepiej jest wykonać specjalny test dostępny w aptekach. Bada się go na podstawie próbki moczu. Pamiętajmy, aby przed przystąpieniem do testu dokładnie przeczytać ulotkę. Istnieje metoda badania temperatury pochwy, jednak bardzo łatwo w niej o pomyłkę. Można również korzystać z dostępnych aplikacji lub kalkulatorów, które pomogą nam mniej więcej określić dni występowania owulacji.

Jeśli jednak chcemy otrzymać rzetelną i dokładną wiedzę, ponieważ np. planujemy zostać rodzicami, wtedy najlepiej skorzystać z profesjonalnych badań lekarskich.

Blanka Malczewska, ginekolog położnik z kliniki InviMed w Gdyni

Więcej: https://www.invimed.pl/kalkulator-dni-plodnych

  • lek. med. Blanka Malczewska
  • ginekolog-położnik z kliniki InviMed w Gdyni
  • https://www.invimed.pl/lekarze/blanka-malczewska

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów