- Polecane
- Endokrynologia
- Okulistyka
- Ortopedia
- Stomatologia
- Alergologia
- Kardiologia
- Ginekologia
- Dermatologia
- Neurologia
- Laryngologia
- Urologia
- Pulmonologia
- Diabetologia
- Zdrowie
- Odżywianie i Diety
- Pediatria
- Badania i diagnostyka
- proktologia
- Psychiatria i psychologia
- Reumatologia
- Hematologia
- Onkologia
- Chirurgia
- Czasopismo OSOZ
- Nefrologia
- Gastrologia
- Medycyna estetyczna
Dni płodne. Ile trwają, po czym je rozpoznać?
Artykuł sponsorowany
- Publikacja:
- 2021-04-28 10:32
- Aktualizacja:
- 2023-12-06 11:24
Umiejętność określenia dni płodnych to wiedza, którą powinna posiadać nie tylko każda kobieta, ale również mężczyzna. Niestety ze względu na różnice w wychowaniu oraz ograniczenia społeczne, panowie często nie mają pojęcia o biologii swoich partnerek, żon, koleżanek, sióstr. Na szczęście wiedzę taką zawsze można uzupełnić, szczególnie jeśli para decyduje się starać o potomstwo.

Cykl menstruacyjny. Czym jest?
Cykl menstruacyjny kobiety nie zawsze trwa tyle samo. Za prawidłowy uważa się cykl trwający 21-36 dni. Jego pierwszym dniem jest zawsze pierwszy dzień miesiączki, która prawidłowo powinna trwać 3-7 dni. Tuż przed krwawieniem lub w jego trakcie kobiety mogą odczuwać takie dolegliwości jak:
- rozdrażnienie, spadek nastroju;
- ból piersi;
- ból w okolicy jajników, macicy;
- osłabienie i senność.
Cykl menstruacyjny sterowany jest przez układ hormonalny. Pierwsza faza zależna jest od FSH (folikulotropiny), która produkowana jest w przysadce mózgowej. Stymuluje ona pęcherzyk jajnikowy do wzrostu i wydzielania estrogenów. Pęcherzyki jajnikowe wypełnione są płynem i zawierają komórki jajowe. Pod wpływem wzrostu estrogenu, rośnie ich objętość i jeden z nich staje się pęcherzykiem dominującym, który około 14 dnia cyklu ulegnie owulacji, czyli uwolnieniu komórki jajowej do jajowodu. O wystąpieniu owulacji może świadczyć kilka objawów obserwowanych przez pacjentki m.in - obecność gęstego śluzu w pochwie, który jest optymalnym środowiskiem dla przeżycia i transportu plemników.
Objawy owulacji
Owulacja, czy inaczej jajeczkowanie, to kluczowy i najważniejszy etap cyklu miesiączkowego. Polega na tym, że osłonka dojrzałego jajeczka pęka, czego rezultatem jest uwolnienie komórki jajowej. Następnie przemieszcza się ona do jajowodu i jest gotowa do zapłodnienia. Standardowo do owulacji dochodzi pomiędzy 13 a 15 dniem przed wystąpieniem krwawienia, w odstępach co 28 dni. Należy jednak pamiętać, że długość cyklu dla każdej kobiety może być indywidualna i wynosić różną liczbę dni.
Owulacja u kobiet jest ukryta. Faza owulacyjna jest szczytem płodności podczas całego cyklu. Należy jednak pamiętać, że uwolniona z pęcherzyka dojrzała komórka jajowa żyje w jajowodzie zaledwie od 6 do 24 godzin. Natomiast plemniki mogą przetrwać w drogach rodnych kobiety od trzech do pięciu dni. Dlatego wiele par w celu poczęcia dziecka decyduje się na stosunek również w okolicy dni płodnych.
Po czym poznać, że właśnie nastąpiły dni płodne? Przede wszystkim występuje wtedy podwyższona temperatura ciała u kobiety. Poza tym zmienia się konsystencja śluzu szyjkowego w pochwie, może być również odczuwany ból owulacyjny. Procesowi uwolnienia jajeczka często towarzyszy plamienie. Zmiana zachodzi również w szyjce macicy. Jest ona wtedy bardziej miękka oraz pochylona do przodu.
Jak obliczyć dni płodne?
Aby najdokładniej określić momentu owulacji, najlepiej jest wykonać specjalny test dostępny w aptekach. Bada się go na podstawie próbki moczu. Pamiętajmy, aby przed przystąpieniem do testu dokładnie przeczytać ulotkę. Istnieje metoda badania temperatury pochwy, jednak bardzo łatwo w niej o pomyłkę. Można również korzystać z dostępnych aplikacji lub kalkulatorów, które pomogą nam mniej więcej określić dni występowania owulacji.
Jeśli jednak chcemy otrzymać rzetelną i dokładną wiedzę, ponieważ np. planujemy zostać rodzicami, wtedy najlepiej skorzystać z profesjonalnych badań lekarskich.

Więcej: https://www.invimed.pl/kalkulator-dni-plodnych
- lek. med. Blanka Malczewska
- ginekolog-położnik z kliniki InviMed w Gdyni
- https://www.invimed.pl/lekarze/blanka-malczewska