Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Elektrolity latem – dlaczego trzeba pamiętać o ich uzupełnianiu?

Artykuł sponsorowany

2021-06-22 13:33
Kobieta w stroju sportowym na plaży. Nawadnia się po treningu.

Latem wysokie temperatury powodują, że częściej się pocimy i tracimy więcej wody, a wraz z nią cenne elektrolity, które stymulują gospodarkę wodno-elektrolitową i sprawiają, że nasz organizm może poprawnie funkcjonować. Niedobór elektrolitów w organizmie wiąże się z różnymi zaburzeniami i może powodować różne objawy, od złego samopoczucia, aż po omdlenia. Lato to okres, w którym szczególną uwagę powinniśmy przyłożyć do uzupełniania elektrolitów. Dlaczego?

Niedobór elektrolitów latem – przyczyny

Latem często zdarzają się upalne dni, co oznacza, że wielokrotnie musimy przebywać w miejscach, gdzie temperatura jest wysoka. Następuje wtedy zwiększone wydzielanie potu, a wraz z nim tracimy więcej wody i elektrolitów.

Elektrolity to dodatnio naładowane kationy: sód, potas, magnez, wapń oraz ujemnie naładowane aniony: chlorki, wodorowęglany, fosforany. Związki te są nam niezbędne do prawidłowego funkcjonowania i odpowiadają za dobre samopoczucie organizmu, dlatego ich niedobory należy systematycznie uzupełniać. Czym grozi niedobór elektrolitów?

Zaburzenia pracy organizmu

Elektrolity pełnią w organizmie wiele przydatnych funkcji, a więc ich niedobór prowadzi do różnych zaburzeń. Przede wszystkim prawidłowe stężenie tych związków wpływa na utrzymanie dobrej równowagi wodno-elektrolitowej i kwasowo-zasadowej. Elektrolity odpowiedzialne są za przewodzenie impulsów nerwowych, uczestniczą w kurczliwości mięśni, w tym również mięśnia sercowego.

Niedobór elektrolitów bardzo często wiąże się z nadmierną utratą wody, co może prowadzić do odwodnienia. Towarzyszą temu objawy takie jak:

  • senność i ciągłe zmęczenie;
  • drżenie mięśni;
  • bóle i zawroty głowy;
  • zaparcia lub biegunki;
  • obrzęki;
  • przy znacznej utracie elektrolitów: zaburzenia rytmu serca, zmiana ciśnienia krwi, omdlenia.

Jak uzupełniać niedobory elektrolitów?

Zarówno utratę wody, jak i elektrolitów należy systematycznie uzupełniać. Najlepiej robić to, pijąc spore ilości wody mineralnej, zwłaszcza w okresie nadmiernej potliwości lub przy intensywnym wysiłku fizycznym. Osoby dorosłe mogą skorzystać także z bogatych w niezbędne kationy i aniony napojów izotonicznych lub postawić na dostępne bez recepty elektrolity dla dorosłych, takie jak Dicoflor. Są to produkty zawierające odpowiednią dawkę elektrolitów, pozwalające na szybkie uzupełnienie niedoborów. Produkty tego typu warto zawsze mieć przy sobie także w przypadku nagłego wystąpienia biegunki, która powoduje dużą utratę wody i cennych związków.

Kolejną metodą na uzupełnienie elektrolitów w czasie upałów, jest postawienie na odpowiednią dietę. Warto stawiać na produkty bogate w potas, takie jak pomidory czy banany, oraz spożywać świeże, soczyste owoce. Wapń dostarczą nam produkty mleczne, a latem najlepiej sprawdzi się schłodzony kefir lub maślanka. Chcąc dostarczyć odpowiednią dawkę magnezu, można spożywać orzechy, kakao czy gorzką czekoladę.

Lato to okres, podczas którego powinniśmy szczególnie zadbać o nawodnienie organizmu. Nie zapominajmy, jak ważne są elektrolity dla naszego zdrowia i jak kluczowe jest ich uzupełnianie.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów