- Polecane
- Endokrynologia
- Okulistyka
- Ortopedia
- Stomatologia
- Alergologia
- Kardiologia
- Ginekologia
- Dermatologia
- Neurologia
- Laryngologia
- Urologia
- Pulmonologia
- Diabetologia
- Zdrowie
- Odżywianie i Diety
- Pediatria
- Badania i diagnostyka
- proktologia
- Psychiatria i psychologia
- Reumatologia
- medycyna estetyczna
- Hematologia
- Onkologia
- Chirurgia
- Czasopismo OSOZ
- Nefrologia
- Gastrologia
Holistyczne leczenie endometriozy w Centrum Leczenia Endometriozy
Artykuł sponsorowany
Medycyna holistyczna opiera się na przekonaniu, że człowiek jest układem całościowym, a wszystkie aspekty jego funkcjonowania są połączone i oddziałują na siebie. Leczenie nie jest ograniczone do jednostki chorobowej - leczony jest cały organizm, pacjent jako osoba.
Na czym polega holistyczne podejście do zdrowia i leczenia pacjenta?
W medycynie holistycznej zwraca się szczególną uwagę na komfort pacjenta oraz poszanowanie jego godności i niezależności. Niezbędne jest jednak zaangażowanie pacjenta w proces leczenia i aktywne uczestniczenie w terapii oraz wdrażanie rozwiązań zaproponowanych przez specjalistów. Lekarze skupiają się nie tylko na chorym narządzie, powierzchownej uszkodzonej warstwie organizmu, ale też na emocjach, umyśle i duszy pacjenta w przekonaniu, że wszystkie te rzeczy mają na siebie wpływ.
Leczenie tradycyjne oraz komplementarne
W medycynie holistycznej specjaliści wspierają naturalne procesy leczenia organizmu, dobierając do każdego pacjenta spersonalizowany tok postępowania. W tym celu łączy się dwa rodzaje terapii:
1. Specjalistyczne leczenie medyczne, do którego zaliczają się:
- specjalistyczne konsultacje lekarskie i diagnostyka (w przypadku leczenia endometriozy szczególny nacisk kładziony jest na konsultacje ginekologiczne, chirurgiczne oraz anestezjologiczne);
- ustalanie planu leczenia przed operacją i po niej;
- pobieranie próbek do badań laboratoryjnych;
- leczenie bólu;
- iniekcje domięśniowe oraz dożylne;
- leczenie chirurgiczne.
2. Leczenie komplementarne, na które składają się:
- fizjoterapia;
- terapia manualna;
- terapia energotonowa;
- psychologia kliniczna;
- terapia psychosomatyczna;
- rozwiązywanie konfliktów emocjonalnych;
- skanowanie całego organizmu;
- dietetyka - wprowadzenie zasad odżywiania pacjentek z endometriozą;
- indywidualnie dobrana suplementacja;
- joga i ćwiczenia oddechowe;
- diagnostyka STRD;
- kostki energetyczne.
Co powoduje endometriozę?
Mimo że endometrioza jest chorobą znaną od ponad dwustu lat, przyczyny jej powstawania nadal nie są do końca znane. Zostały jednak wyróżnione czynniki mogące mieć wpływ na rozwój choroby:
- genetyka;
- czynniki środowiskowe: stres, brak snu, toksyny, brak aktywności fizycznej;
- przetworzona żywność;
- zespół zaburzonego wchłaniania;
- niedobory witamin i mikroelementów;
- dysbioza jelitowa;
- zaburzenia układu immunologicznego.
Ze względu na specyfikę choroby oraz szereg potencjalnych czynników powodujących tę chorobę, lecznie endometriozy wymaga kompleksowego podejścia.
Psychoterapia w endometriozie
Kobiety chorujące na endometriozę często borykają się z problemami z zajściem w ciążę lub całkowitą niepłodnością. Zdarza się, że ciężko jest im poradzić sobie z tym skutkiem choroby. W takim wypadku warto zasięgnąć pomocy specjalisty - psychologa lub psychoterapeuty. Pomoże on z zaakceptowaniem choroby oraz doświadczania trudności z zajściem w ciążę. Wspomoże również w radzeniu sobie z lękiem, smutkiem, bezradnością czy zaburzeniami życia intymnego w relacji partnerskiej. Psycholog lub psychoterapeuta przeprowadza pacjentki przez adaptację do innej rzeczywistości po diagnozie, a sama terapia pozwala wnieść szereg technik i strategii, które ułatwiają zmaganie się z procesem leczenia i krok po kroku pozwolą przyjrzeć się myślom, emocjom i reakcjom.
Dieta przy endometriozie
Dieta dla pacjentek chorujących na endometriozę koncentruje się na redukcji stanu zapalnego obecnego w organizmie, zmniejszeniu bólu i poprawie eliminacji estrogenów z organizmu.
Składniki, na których skupia się dieta przy endometriozie to:
- antyoksydanty wyciszające stany zapalne (bioflawonoidy, antocyjany, kurkumin, likopen, luteina);
- kwasy tłuszczowe Omega 3 i Omega 6 (tłuste ryby, olej lniany, olej z orzechów włoskich, olej z wiesiołka, olej z ogórecznika);
- błonnik (pełnoziarniste produkty zbożowe);
- witaminy i mikroelementy wzmacniające odporność organizmu.
Eliminuje się natomiast żywność przetworzoną, słodkie napoje i pokarmy typu fast food. Czerwone mięso zaleca się zastąpić drobiem oraz rybami.
Autor
Redakcja LekarzeBezKolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.