Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Inseminacja a in vitro – czym się różnią?

Artykuł sponsorowany

Inseminacja i in vitro to dwie metody wspomaganego rozrodu stosowane często w leczeniu niepłodności. Choć dla kogoś, kto nigdy wcześniej o nich nie słyszał, mogą wydawać się podobne, diametralnie jednak różnią się od siebie pod kątem zaleceń, przebiegu oraz skuteczności. Czym jest in vitro, a czym inseminacja i dla kogo metody te będą odpowiednie?

szala Petriego podczas procedury in vitro.

Czym jest inseminacja domaciczna?

Inseminacja domaciczna to nieskomplikowana, krótka, szybka, bezbolesna i nieinwazyjna metoda ułatwiająca zajście w ciąże parom, które marzą o dziecku. Przygotowane wcześniej nasienie partnera zostaje umieszczone przez lekarza w jamie macicy za pomocą specjalnego cewnika - cienkiej, giętkiej rurki.

Inseminację rozpoczyna się od monitorowania cyklu kobiety. Przeprowadzona może być na cyklu naturalnym, ale często jest też stosowana stymulacja hormonalna dla uzyskania dwóch albo nawet trzech pęcherzyków. Leki podawane są w formie tabletek lub zastrzyków. Kobieta pozostaje pod kontrolą lekarza – zazwyczaj pojawia się w klinice leczenia niepłodności dwa lub trzy razy na badanie ultrasonograficzne i oznaczenie wybranych hormonów. Dzięki temu można określić przybliżoną datę owulacji. Mężczyzna natomiast przez co najmniej trzy dni przed inseminacją powinien zachowywać wstrzemięźliwość seksualną i nie przyjmować żadnych używek, aby nasienie oddane w dzień zabiegu było jak najwyższej jakości.

Nasienie oddaje się około 2 godziny przed planowanym zabiegiem. W laboratorium zostaje ono oczyszczone z bakterii, a z plemników wybrane zostają te o najlepszej budowie i ruchliwości. Lekarz używa kateteru, czyli giętkiej rurki, za pomocą której wprowadza nasienie do jamy macicy kobiety. Po zabiegu nie ma konieczności, aby pozostała ona w klinice. Więcej o inseminacji macicznej przeczytać można pod adresem https://klinikabocian.pl/leczenie-i-skutecznosc/inseminacja.

Na czym polega metoda in vitro?

Z metody in vitro korzystają pary, które przeszły dokładną diagnozę w kierunku problemów z płodnością. To aktualnie najbardziej zaawansowana metoda stosowana do walki z niepłodnością. Od wszystkich innych tego rodzaju zabiegów wyróżnia ją przede wszystkim zapłodnienie pozaustrojowe przeprowadzane w warunkach laboratoryjnych. Zarodek przenoszony jest do macicy najczęściej w 2, 3 lub 5 dobie po punkcji.

Zapłodnienie in vitro rozpoczyna się od stymulacji hormonalnej kobiety, która wymaga stałego monitoringu prowadzonego przez doświadczonego lekarza. Kiedy badanie USG, a także ocena wybranych hormonów, potwierdzą, że pęcherzyki zawierające komórki jajowe są gotowe, kobietę przygotowuje się do zabiegu punkcji jajników. Zabieg ten wykonuje się po podaniu znieczulenia ogólnego, a z jajników zostają pobrany płyn pęcherzykowy wraz z komórkami jajowymi. Komórki zapładnia się w laboratorium wcześniej pobranymi plemnikami, a następnie obserwuje ich rozwój. Prawidłowo rozwijający się zarodek zostaje transferowany do macicy. Jeśli takich zarodków jest więcej, można je zamrozić, aby w razie niepowodzenia zagnieżdżenia się przy pierwszej próbie, móc spróbować ponownie. Więcej informacji na temat metody in vitro znaleźć można pod adresem https://klinikabocian.pl/leczenie-i-skutecznosc/in-vitro.

Która z metod ma większą skuteczność?

Powodzenie inseminacji, tak samo jak zabiegu zapłodnienia in vitro, zależy od wielu czynników. Są to między innymi: stan zdrowia pary, wiek kobiety, jakość nasienia, przebieg stymulacji hormonalnej, prawidłowa diagnoza przyczyn niepłodności, czy doświadczenie lekarza prowadzącego. Na niektóre z nich można wpłynąć, wybierając wykwalifikowanych i doświadczonych lekarzy i stosując się do wszystkich wydawanych przez nich zaleceń. Inne niestety, takie jak wiek lub trwałe schorzenia, mogą utrudniać zajście w ciąże.

Klinika Bocian, jedna z wiodących klinik leczenia niepłodności w Polsce, podaje skuteczność stosowanych przez siebie metod na oficjalnej stronie internetowej. Procedura pozaustrojowego zapłodnienia in vitro cieszy się większą skutecznością w porównaniu do inseminacji domacicznej. W roku 2020 w Klinice Bocian wyniosła ona aż 61,2%. Warto pamiętać, że ocenie podlega cały cykl in vitro, a więc użycie wszystkich prawidłowych zarodków, zarówno świeżych, jak i zamrożonych.

W przypadku inseminacji u kobiet poniżej 40 roku życia skuteczność tej metody wynosi około 12%, natomiast powyżej – 8%. Skuteczność ta różni się nieco, gdy zastosowane zostaje nasienie dawcy.

Kiedy wybrać inseminację, a kiedy in vitro?

Inseminacja to metoda zaleca dla par zmagających się między innymi z takimi problemami jak łagodna endometrioza u kobiety, a u mężczyzny obniżona jakość nasienia. Inseminacja może pomóc również wówczas, kiedy powodem utrudnionego zajścia w ciążę są zaburzone cykle miesiączkowe, czy też obecność przeciwciał przeciwplemnikowych w śluzie, a także niepłodność idiopatyczna, czyli o niewyjaśnionych przyczynach.

Jeżeli po kilku próbach inseminacja nie da efektu może być zalecone właśnie in vitro. Jednak nie tylko w takiej sytuacji stosuje się procedury zapłodnienia pozaustrojowego. In vitro również jest wskazane między innymi w przypadku zaawansowanej endometriozy, niedrożności jajowodów, albo ich braku, znacznie obniżonych parametrów nasienia, a także gdy inne metody leczenia niepłodności nie przyniosły skutku.

Autor

Redakcja LekarzeBezKolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja LekarzeBezKolejki.pl

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Kategorie:  Ginekologia

Więcej artykułów