Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Irygacja pochwy. Jak płukać pochwę w domu?

Artykuł sponsorowany

Irygacja pochwy (płukanie pochwy) to dobry sposób na złagodzenie objawów infekcji intymnych i ograniczenie rozwoju choroby. Tym bardziej, że płyn do irygacji pochwy można dostać bez recepty. Wykonanie irygacji jest dość proste. Wystarczy trochę wprawy, a płukanie przebiega bardzo sprawnie, przyspieszając leczenie i ustąpienie wszelkich dolegliwości. Warto jednak wiedzieć, jak dokładnie wykonać irygację pochwy, aby sobie nie zaszkodzić. Sprawdź, kiedy i jak wykonać płukanie pochwy krok po kroku!

Irygacja pochwy

Co to jest irygacja pochwy?

Irygacja pochwy to nic innego, jak płukanie pochwy - zabieg higieniczny, który polega na przepłukaniu jamy narządu rodnego przy pomocy wody lub specjalnych preparatów. Płyny do irygacji pochwy mogą mieć różny skład, ale najczęściej zawierają substancje antyseptyczne i przeciwzapalne, na przykład chlorowodorek benzydaminy, który dodatkowo znieczula i działa stabilizująco na błony komórkowe (jest bezpieczny dla kobiet w ciąży), lub bakteriobójczy kwas octowy, oszczędzający cenne dla mikroflory bakteryjnej pałeczki kwasu mlekowego. 

Wykonanie irygacji pochwy jest dość proste. Wymaga użycia irygatora dopochwowego, który wypuszcza strumień wody lub specjalnego roztworu pod ciśnieniem. Dzięki temu możliwe jest dokładne oczyszczenie pochwy, pozbycie się chorobotwórczych drobnoustrojów oraz zanieczyszczeń. Irygator do higieny intymnej można kupić oddzielnie bądź razem z płynem leczniczym. To specjalny aplikator dostępny w postaci gruszki lub odpowiednio wyprofilowanej buteleczki zakończonej długą końcówką, przeznaczoną do umieszczenia w pochwie. 

Jak płukać pochwę w domu krok po kroku?

Zestawy do irygacji pochwy są dostępne w dwóch wersjach:

  • wielorazowy irygator i proszek do sporządzenia roztworu dopochwowego,
  • jednorazowe buteleczki do irygacji z gotowym roztworem dopochwowym.

Irygator dopochwowy jest przeznaczony do użytku indywidualnego. Irygację pochwy zaleca się wykonywać po konsultacji z lekarzem. Higienizację najlepiej przeprowadzić w wannie lub pod prysznicem. Irygacji pochwy nie należy wykonywać podczas menstruacji ani przed pojawieniem się pierwszej miesiączki (menarche).

Krok 1. 
Dokładne umycie rąk i okolic intymnych.
Krok 2. 
Przygotowanie zestawu do płukania pochwy - irygatora i płynu do irygacji.
Krok 3. 
Umieszczenie końcówki aplikatora w pochwie, zaleca się, by tę czynność wykonywać w wygodnej dla siebie pozycji - stojącej lub półleżącej. 
Krok 4.
Naciskanie zbiornika irygatora dwiema rękami, w celu opróżnienia pod ciśnieniem jego zawartości.
Krok 5. 
Delikatne wysunięcie aplikatora. Należy zapobiegać rozprężeniu się zbiornika i zassaniu do niego wydzieliny z pochwy. 
Krok 6. 
Mycie ciepłą wodą z mydłem irygatora i dokładne wytarcie go ręcznikiem papierowym. 

Kiedy wykonać irygację pochwy?

Najczęstsze wskazania do irygacji to przygotowanie pochwy do zabiegu chirurgicznego oraz leczenie infekcji intymnych o różnym pochodzeniu. Irygację bardzo często zaleca się przy chorobach grzybiczych i bakteryjnych, które wywołują swędzenie i pieczenie w pochwie, zaczerwienienie, nieprzyjemny zapach oraz upławy. Jeśli ginekolog raz zalecił irygację, można wykonać ją w późniejszym czasie bez konsultacji. Choć w każdym razie i tak, kiedy pojawia się swędzenie i pieczenie pochwy, zalecana jest wizyta u specjalisty. 

Irygacja pochwy jest zabiegiem higienicznym, który zapewnia poczucie czystości i podnosi komfort miejsc intymnych. Niemniej jednak płukanie pochwy nie powinno być traktowane, jako element codziennej pielęgnacji. Regularne wykonywanie irygacji pochwy po stosunku płciowym, w trakcie krwawienia miesiączkowego czy też z przyczyn higienicznych, nawet z użyciem specjalnie do tego przygotowanych roztworów aptecznych, może przyczynić się do wyjałowienia flory bakteryjnej pochwy, osłabienia jej funkcji ochronnych i związanych z tym konsekwencji. Nadużywanie irygatora przynosi efekt odwrotny do zamierzonego - staje się przyczyną infekcji intymnych i może ułatwiać przeniesienie zakażenia na pozostałe narządy płciowe. Irygacja pochwy to sposób leczenia, a nie dbania o higienę intymną, a płyny do irygacji pochwy to nie środki kosmetyczne, ale leki lub wyroby medyczne. Warto o tym pamiętać.

Czy warto wykonywać irygację pochwy?

Irygacja pochwy ma wiele zalet. Przede wszystkim jest bardzo pomocna, kiedy pojawia się pieczenie, swędzenie pochwy i inne dolegliwości okolic intymnych. Stosowanie płukanek w stanach zakażenia bakteryjnego czy grzybiczego wyróżnia się dużą skutecznością, o czym przesądza sposób aplikacji leku. 

Błona śluzowa narządów płciowych jest doskonałym nośnikiem leków, głównie dlatego, że jest silnie ukrwiona i dostarcza związki ważne dla procesów metabolicznych - białka i peptydy. To sprawia, że substancje czynne podane dopochwowo wchłaniają się lepiej niż te z przewodu pokarmowego i przynoszą szybszy efekt terapeutyczny. Po prostu wcześniej zaczynają działać. Zastosowanie leku w formie płynu do irygacji pochwy niesie wiele korzyści - zapewnia maksymalne działanie farmakologiczne i minimalne ryzyko wystąpienia działań niepożądanych ogólnoustrojowych i żołądkowo-jelitowych. To bardzo ważne zwłaszcza dla kobiet z zaburzeniami hormonalnymi, w okresie menopauzalnym i zmagających się z chorobami ze strony układu pokarmowego czy krwionośnego. 

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Tantum Rosa, roztwór dopochwowy. Skład jakościowy i ilościowy: 100 ml roztworu dopochwowego zawiera 0,1 g benzydaminy chlorowodorku (benzydamini hydrochloridum) Substancje pomocnicze o znanym działaniu: benzalkoniowy chlorek. Wskazania do stosowania: Leczenie dolegliwości i objawów (ból, pieczenie, świąd, upławy, zaczerwienienie, obrzęk) w:

  • przebiegu zapalenia sromu i pochwy;
  • przebiegu zapalenia szyjki macicy różnego pochodzenia;
  • również po chemio- i radioterapii;
  • profilaktyce przed i pooperacyjnej w ginekologii.

Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.

Tantum Rosa, proszek do sporządzania roztworu dopochwowego. Skład jakościowy i ilościowy: 1g proszku zawiera 53,2 mg benzydaminy chlorowodorku (Benzydamini hydrochloridum). 1 saszetka (9,4 g) zawiera 500 mg benzydaminy chlorowodorku. Wskazania do stosowania: Leczenie dolegliwości i objawów (ból, pieczenie, świąd, upławy, zaczerwienienie, obrzęk) w:

  • przebiegu zapalenia sromu i pochwy;
  • przebiegu zapalenia szyjki macicy różnego pochodzenia;
  • po chemio- i radioterapii;
  • profilaktyce przed- i pooperacyjnej w ginekologii;
  • połogu.

Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.

Podmiot odpowiedzialny posiadający pozwolenie na dopuszczenie do obrotu: Aziende Chimiche Riunite Angelini Francesco A.C.R.A.F. S.p.A.; Viale Amelia 70, 00181 Rzym, Włochy. Przedstawiciel podmiotu odpowiedzialnego: Angelini Pharma Polska Sp. z o.o, numer pozwolenia na dopuszczenie do obrotu: 22943. Produkt leczniczy wydawany bez recepty (OTC)

Autor

Redakcja LekarzeBezKolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja LekarzeBezKolejki.pl

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Kategorie:  Ginekologia

Więcej artykułów