- Polecane
- Endokrynologia
- Okulistyka
- Ortopedia
- Stomatologia
- Alergologia
- Kardiologia
- Ginekologia
- Dermatologia
- Neurologia
- Laryngologia
- Urologia
- Pulmonologia
- Diabetologia
- Zdrowie
- Odżywianie i Diety
- Pediatria
- Badania i diagnostyka
- proktologia
- Psychiatria i psychologia
- Reumatologia
- medycyna estetyczna
- Hematologia
- Onkologia
- Chirurgia
- Czasopismo OSOZ
- Nefrologia
- Gastrologia
Kiedy warto zabrać dziecko do dietetyka?
Artykuł sponsorowany
Jak wynika z badań Instytutu Żywności i Żywienia, aż co piąte dziecko w Polsce boryka się z nadwagą lub otyłością. Polskie maluchy należą do najszybciej tyjących w Europie, co wiąże się z wieloma groźnymi skutkami. Dieta bogata w cukry proste, fast foody oraz gotowe dania o wątpliwym składzie, może stać się przyczyną chorób takich jak cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, udar mózgu czy różnego typu nowotworów. U coraz młodszych pacjentów rozpoznaje się ponadto zaawansowaną próchnicę, miażdżycę czy zwyrodnienia stawów kolanowych. Z tego powodu coraz więcej rodziców decyduje się na umówienie dziecka na wizytę u dietetyka.
Nie tylko otyłość, czyli inne alarmujące objawy
Choć wizyta u dietetyka kojarzy się najczęściej z problemem otyłości i nadwagi, specjalista ten może pomóc małym pacjentom również w innych przypadkach. Do lekarza warto umówić dziecko, które:
- cierpi na alergię pokarmową (np. nietolerancję laktozy, uczulenie na gluten, orzechy, nabiał i wiele innych);
- ma zbyt małą wagę w stosunku do swojego wieku oraz płci;
- nie ma apetytu lub jego apetyt jest nadmierny;
- cierpi na poważne choroby takie jak cukrzyca, mukowiscydoza, nowotwory, problemy z wątrobą, trzustką, jelitami czy żołądkiem;
- uprawia wymagające sporty;
- ma alarmujące objawy w postaci bladej skóry, senności, reakcje alergiczne po spożyciu określonych typów pokarmów, biegunki, zatwardzenia, wzdęcia oraz inne problemy żołądkowe;
- stosuje diety wegetariańską, wegańską, bezmleczną lub bezglutenową.
W przypadku alergii oraz chorób, na które cierpi dziecko, wykwalifikowany dietetyk może zasugerować zmiany w diecie i znacząco podnieść komfort życia małego pacjenta. Tego specjalistę warto również odwiedzić z maluchami, które cierpią na brak apetytu i nie chcą jeść konkretnych produktów. Dietetyk pokaże rodzicom, jakich zamienników należy użyć, aby jadłospis dziecka był zbilansowany, różnorodny, kolorowy oraz atrakcyjny. Ciekawym pomysłem może być również zapisanie malucha na warsztaty dietetyczne organizowane przez ekspertów w dziedzinie żywienia. W ich ramach dzieci poznają zasady zdrowego odżywiania, uczą się wykorzystywać wszystkie zmysły podczas jedzenia, rozwijają umiejętność gotowania, a także dowiadują się, jakie produkty są dla nich zdrowe, a których lepiej unikać.
Jak wybrać dietetyka dla dziecka?
Wykwalifikowany dietetyk powinien posiadać odpowiednie umiejętności oraz specjalistyczną wiedzę z zakresu żywienia dziecka. Warto, aby rodzice zwracali uwagę na jego wykształcenie, np. ukończone uczelnie wyższe, kursy czy szkoły policealne. Dietetyk dziecięcy musi wiedzieć, w jaki sposób kształtować prawidłowe nawyki żywieniowe u małego pacjenta, a także poddać specjalistycznej ocenie i analizie jego dotychczasową dietę. Najważniejszą rolą specjalisty ds. żywienia jest stworzenie zbilansowanego jadłospisu dopasowanego do płci, wieku, stanu zdrowia oraz preferencji kulinarnych malucha. Prowadzi on ponadto edukację żywieniową nie tylko dziecka, ale również jego rodziców.
Jesteś zainteresowany zdobyciem tytułu specjalisty ds. dietetyki? Wejdź na stronę https://policealna.gowork.pl/warszawa/dietetyka-z-suplementacja-sportowa i weź udział w rekrutacji
Autor
Redakcja LekarzeBezKolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.