Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Nacinanie krocza – czy można go uniknąć?

Artykuł sponsorowany

2020-04-17 15:49
Nacinanie krocza

Chcesz jak najlepiej przygotować swoje ciało do porodu. Nie bez powodu tak chętnie bierzesz udział w zajęciach w szkole rodzenia. Szczególnie interesuje cię temat ochrony krocza? Często stosowanym zabiegiem podczas porodu, który ma chronić główkę dziecka, jest jego nacięcie. Jednak czy ten zabieg jest konieczny? A może wystarczy masaż krocza przed porodem?

Po co wykonuje się nacięcie krocza?

Nacięcie krocza to zabieg chirurgiczny stosowany w położnictwie. Polega na przecięciu tkanek skóry, mięśni krocza oraz błony śluzowej pochwy. Powinien być wykonywany w znieczuleniu, w momencie szczytowym skurczu – dzięki temu pacjentka nie poczuje bólu. Szyciem krocza zajmuje się ginekolog. Kobieta powinna otrzymać miejscowe znieczulenie. Lekarz, za pomocą rozpuszczalnych nici, łączy przecięte tkanki.

Zabieg ten przeprowadza się głównie u kobiet, które rodzą po raz pierwszy, lub u których zachodzi ryzyko poważnego pęknięcia III, lub IV stopnia.

Jednak według Światowej Organizacji Zdrowia, położnicy zbyt często i zbyt pochopnie decydują się na ten zabieg. Dlatego coraz częściej zachęca się kobiety do podejmowania działań profilaktycznych, które mają na celu zapobiec urazom dróg rodnych. Takim środkiem może być np. masaż krocza przed porodem.

Jak zapobiegać nacięciu krocza?

Istnieje wiele metod, które pomagają chronić krocze podczas porodu. W trakcie rozwiązania masz niewielki wpływ na to, co się dzieje. Jednak to, co robiłaś przed i w trakcie ciąży, może przełożyć się bezpośrednio na sytuację na sali porodowej.

Zadbaj o mięśnie Kegla przed ciążą

Jeszcze przed zajściem w ciążę, dobrym pomysłem jest wizyta u fizjoterapeuty uroginekologicznego. Specjalista przeprowadzi wywiad, a następnie dokładnie sprawdzi stan mięśni dna miednicy. Jeśli będzie taka konieczność, wprowadzi odpowiednie ćwiczenia.

Dodatkowo profesjonalista może cię nauczyć:

 • efektywnego oddychania,
 • prawidłowego wypróżniania się,
 • napinania i rozluźniania mięśni brzucha i Kegla,
 • utrzymania odpowiedniej postawy ciała,
 • zdrowego wstawania z łóżka i siedzenia na krześle,
 • podnoszenia dziecka bez obciążania mięśni dna miednicy.

To istotne elementy, które mogą znacząco poprawić jakość życia w trakcie i po ciąży. Poza tym odpowiednia praca mięśni Kegla jest niezbędna podczas porodu.

Bądź aktywna, jeśli możesz

Ruch to zdrowie. Specjaliści Lovi podkreślają, że regularna aktywność jest niezbędna do zachowania dobrego samopoczucia. Jeśli tylko lekarz nie widzi żadnych przeciwwskazań, zapisz się np. na:

 • basen – pływanie rewelacyjnie wpływa na rozciąganie się tkanek,
 • jogę dla ciężarnych – ćwiczenia rozciągające poprawią znacząco elastyczność mięśni.

Bardzo wskazane są spokojne spacery – pomogą nie tylko zrelaksować się i uwolnić głowę od negatywnych myśli, ale również będą świetnym sposobem na zachowanie prawidłowej wagi.

Równie dobrze sprawdzi się taniec. Włącz muzykę, którą lubisz i zacznij poruszać się w jej takt. Kołysz często biodrami – taki ruch znacząco poprawia ich ukrwienie.

III trymestr – czas na masaż krocza przed porodem!

Szeroko rekomendowanym sposobem na przeciwdziałanie nacięciu krocza jest jego masaż. Taki zabieg możesz wykonywać samodzielnie lub z udziałem partnera. Do jego przeprowadzenia potrzebujesz palców dłoni oraz oleju – np. kokosowego, ze słodkich migdałów lub zwykłej oliwy z oliwek.

Masaż krocza przed porodem wykonuj następująco:

 1. Ustaw się w wygodnej pozycji i oprzyj jedną nogę np. o krzesło lub wannę.
 2. Nalej na dłonie pół łyżeczki oleju i rozgrzej go w palcach.
 3. Umieść olej na wejściu do pochwy.
 4. Przez 2 minuty wcieraj olej w te okolice.
 5. Opuszkiem palca dotknij tylnej ściany wejścia pochwy.
 6. Zacznij naciskać na to miejsce, aż poczujesz pieczenie.
 7. Jeśli zaczniesz odczuwać dyskomfort, nie zwiększaj siły nacisku, tylko pozostań w tym punkcie, aż ustanie pieczenie.

Taki masaż powinien trwać około 5 minut. Trening powinien odbywać się codziennie. Im dłużej będziesz ćwiczyć, tym pieczenie będziesz odczuwać coraz później i będzie ono szybciej ustępowało. Sukcesywnie zwiększaj liczbę palców masujących krocze — od 1 do 4.

Zalety masażu krocza przed porodem

Jeśli rozpoczniesz ćwiczenia na początku 8. miesiąca i będziesz wykonywać je regularnie, to dzień przed porodem będziesz w stanie rozciągnąć tkanki pochwy nawet do 2/3 wielkości główki dziecka.

Tę praktykę rekomendują również doświadczone położne. Z ich obserwacji wynika, że taki masaż jest w stanie zapobiec groźnym pęknięciom, co oznacza, że specjaliści podczas porodu nie muszą interweniować. Skóra, przyzwyczajona do rozciągania się, szybko rozszerza się do potrzebnych rozmiarów i nie ma potrzeby wykonywania nacięcia.

Chroń krocze podczas porodu

Istnieją możliwości ochrony krocza również podczas porodu. Jeśli zależy ci na tym, żeby uniknąć pęknięcia lub nacięcia to:

 • podczas pierwszej fazy porodu staraj się jak najwięcej ruszać – kołysz biodrami na piłce, spaceruj, wykonuj tzw. słowiański przykuc, który pozwoli otworzyć biodra;
 • w drugiej fazie porodu ustaw się w pozycji wertykalnej (pionowej) – dzięki temu główka szybciej znajdzie się w kanale rodnym, a Twoje krocze nie będzie tak narażone na rozciąganie;
 • trzecia faza porodu to parcie – w tym momencie musisz pamiętać o odpowiednim oddychaniu oraz słuchaniu położnej. Zaufaj jej radom, w końcu to nie jest jej pierwsza asysta przy przyjściu dziecka na świat.

Jeśli jest taka możliwość, wybierz poród w wodzie. Ryzyko nacięcia jest wówczas minimalne.

Niestety nikt nie może zagwarantować ci, że nacięcie nie będzie konieczne. Pamiętaj, że sytuacja na porodówce może zmieniać się błyskawicznie, a ten zabieg ma ułatwić przyjście na świat twojego dziecka.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów