Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Poznaj, co dzieje się w każdym trymestrze ciąży!

Artykuł sponsorowany

2021-06-22 12:15
kalendarz ciąży

Przyszłe mamy kiedy są w swojej pierwszej ciąży, często zastanawiają się, jak będzie rozwijało się ich dziecko w kolejnych tygodniach ciąży. Jak zmienia się jego ciało? jakie narządy są już w pełni rozwinięte a jakie się dopiero rozwijają? Na co trzeba zwrócić szczególną uwagę w kolejnych tygodniach ciąży? Pomocny w tym jest kalendarz ciąży.

Kalendarz ciąży to rodzaj narzędzia dla przyszłych rodziców. W kalendarzu są dokładnie przedstawione objawy ciąży, zmiany dokonujące się w ciele kobiety pod wpływem ciąży i etapy rozwoju płodu – kształtowanie się wszystkich narządów. Dzięki niemu kobieta dowiaduje się, jakich zmian może się spodziewać w kolejnych tygodniach, co jest naturalną reakcją organizmu i tym samym – jakie objawy mogą stanowić powód do niepokoju. Kalendarz ciąży najczęściej przedstawia przebieg ciąży w każdym TC, choć niektóre kalendarze ciąży umożliwiają śledzenie przebiegu ciąży w kolejnych miesiącach lub trymestrach. Zobacz, czego spodziewać się w kolejnych trymestrach!

I trymestr (0. – 13. tydzień)

Pierwszy dzień ciąży liczy się jako pierwszy dzień ostatniej miesiączki.  Kobieta orientuje się, że jest w ciąży po pierwszych objawach do których należą: poranne mdłości (które mogą pojawić się nie tylko nie rano), częste oddawanie moczu, pełne i drażliwe na dotyk piersi, pierwsze jedzeniowe zachcianki. Coraz częściej przyszła mama odczuwa zmęczenie i huśtawki nastroju. U dziecka w tym czasie stopniowo kształtują się wszystkie narządy – w tym mózg, rdzeń kręgowy, płuca, serce. Pojawiają się zaczątki uszu, nosa, oczu, kształtują się palce. W tym czasie trzeba szczególnie dbać o zdrowe odżywianie i brak stresu, ponieważ maluszek silnie odczuwa negatywne emocje mamy.

II trymestr (14. – 27. tydzień)

Drugi trymestr to właściwie ulubiony trymestr mam. Nieprzyjemności związane z porannymi mdłościami już ustąpiły, a brzuszek choć staje się coraz większy, to jeszcze nie przeszkadza w codziennych czynnościach. U mamy pojawia się podwyższone libido, zwykle towarzyszy temu dobry nastrój i mnóstwo energii. Dziecko dynamicznie rośnie i coraz bardziej zaczyna przypominać rodziców – pojawiają się zaczątki brwi, a choć oczy są zamknięte, maluszek może ruszać pod nimi powiekami. Dziecko zaczyna ssać kciuk, i co szczególnie ważne dla większości mam – poruszać się. Mama może odczuć ruchy swojego dziecka, choć na początku może od razu nie zorientować się, że to właśnie „to”, zwłaszcza gdy jest to jej pierwsza ciąża. II trymestr to czas, w którym lekarz może już rozpoznać płeć dziecka podczas badania USG.  Maluch już całkiem dobrze słyszy, więc nie bez znaczenia jest ton, jakim mówi jego mama, jej głos czy śpiew.

III trymestr (28. – 40 tydzień)

W tym czasie maluszek rozwija się najszybciej i najbardziej przybiera na wadze – od 2700 g do nawet 4000 g. W tym czasie dziecko już można otwierać oczka, dostrzegać, czy na zewnątrz jest jasno czy ciemno. Na jego ciele pojawia się charakterystyczny meszek (lanugo). Mama coraz częściej odczuwa skutki nadchodzącego porodu – odczuwalny jest ból pleców, zmęczenie, drętwienie nóg, i opuchlizna. Coraz częściej pojawiają się skurcze Braxtona-Hicksa przygotowujące do porodu.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów