Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Sok z pigwy i jego dobroczynne właściwości

Artykuł partnera

2020-08-20 14:24
pigwa

Sok z pigwy cieszy się dużą popularnością, a to za sprawą jego licznych właściwości prozdrowotnych. Polecany jest w zwalczaniu objawów przeziębienia i grypy. Łagodzi dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Stanowi bogate źródło witamin, zwłaszcza kwasu askorbinowego.

Pigwa – co to za roślina?

Pigwa pospolita zaliczana jest do rodziny roślin różowatych. Do spożycia nadają się jej owoce przypominające kształtem gruszkę. Z powodu cierpkiego smaku nie są one zjadane na surowo, a sporządza się z nich rozmaite przetwory, które są dostępne na stronie https://sklep.medme.pl/. Sok z pigwy poleca się wykorzystywać jako dodatek do ciepłej herbaty. Po rozcieńczeniu z wodą i schłodzeniu tworzy natomiast orzeźwiający napój na upalne dni. Stanowić może także doskonały dodatek do deserów. Z powodzeniem można wzbogacić nim koktajle, dodać do budyniu czy sałatki owocowej.

Sok z pigwy – pozytywny wpływ na organizm

Sok z pigwy wykazuje szerokie pozytywne działanie na organizm, które wynika z jego bogatego składu. Stanowi źródło polifenoli będących naturalnymi przeciwutleniaczami o działaniu przeciwcukrzycowym, przeciwalergicznym i przeciwdrobnoustrojowym. Polifenole ze względu na wysoką aktywność przeciwutleniającą mają zdolność do zwalczania wolnych rodników, a tym samym opóźniają proces starzenia się organizmu i zmniejszają ryzyko rozwoju chorób nowotworowych.

Sok z pigwy to bogate źródło witamin i składników mineralnych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Znajdują się w nim spore ilości witamin: C, A i B6, tiaminy, kwasu foliowego, ryboflawiny oraz wapnia, żelaza, magnezu, cynku, fosforu i potasu. Oprócz wymienionych składników odżywczych w soku z pigwy zawarte są jeszcze garbniki, olejek eteryczny i pektyny. Te ostatnie pomagają usunąć z organizmu metale ciężkie i toksyny.

Sok z pigwy – nie tylko na przeziębienie i grypę

W sposób szczególny sok z pigwy wskazany jest do przyjmowania w okresie jesienno-zimowym, kiedy jest się narażonym na przeziębienie lub grypę. To właśnie w zwalczaniu objawów tych dolegliwości sok z pigwy stosowany jest najczęściej. Przynosi ulgę przy bolącym gardle i suchym kaszlu.

Sok z pigwy sprawdzi się też na problemy ze strony układu pokarmowego takie jak niestrawność, wymioty, ból brzucha, zgaga czy biegunka. Stosuje się go w stanach zapalnych przewodu pokarmowego, nadmiernej fermentacji jelitowej, uszkodzeniach śluzówki żołądka czy nieżycie żołądka i jelit. Podawany jest również dzieciom na poprawę apetytu. Wspomaga przemianę materii i wpływa korzystnie na trawienie, dlatego poleca się go osobom o nadmiernej masie ciała.

Na tym nie kończy się korzystne działanie pigwy. Przyrządzony z niej sok wspomaga regulację poziomu glukozy we krwi i ciśnienia tętniczego, zmniejsza poziom złego cholesterolu. Wykazuje dobry wpływ na pracę wątroby – reguluje jej funkcjonowanie, wzmacnia i regeneruje. Pigwa oddziałuje także na ogólne samopoczucie. Uważa się, że ma właściwości wyciszające i uspokajające.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów