- Polecane
- Endokrynologia
- Okulistyka
- Ortopedia
- Stomatologia
- Alergologia
- Kardiologia
- Ginekologia
- Dermatologia
- Neurologia
- Laryngologia
- Urologia
- Pulmonologia
- Diabetologia
- Zdrowie
- Odżywianie i Diety
- Pediatria
- Badania i diagnostyka
- proktologia
- Psychiatria i psychologia
- Reumatologia
- medycyna estetyczna
- Hematologia
- Onkologia
- Chirurgia
- Czasopismo OSOZ
- Nefrologia
- Gastrologia
Wazektomia Łódź skutecznie chroni przed niechcianą ciążą
Artykuł sponsorowany
W obecnych czasach medycyna rozwija się w zawrotnym tempie, również jeśli mówimy o metodach zapobiegania niechcianym ciążom. Antykoncepcja staje się coraz nowocześniejsza, i co najważniejsze, coraz skuteczniejsza.
Jak się przygotować do zabiegu wazektomii?
Przed zabiegiem wazektomii lekarz specjalista przekazuje wszelkie niezbędne zalecenia dla pacjenta. W przypadku leków ważne jest, by odstawić przyjmowanie leków przeciwzapalnych, aspiryny czy leków rozrzedzających krew. W dniu zabiegu należy zaopatrzyć się w ciasną bieliznę, by po zabiegu moszna była dobrze podtrzymana i by zminimalizować powstający obrzęk po zabiegu. Istotną kwestią, o której każdy powinien pamiętać, jest zadbanie o higienę osobistą przed zabiegiem oraz ogolenie okolic intymnych. Po zabiegu pacjent będzie mógł wrócić do domu jeszcze tego samego dnia, najlepiej jednak, by był z nim ktoś bliski, by nie musiał sam prowadzić samochodu, ani wykonywać męczących prac domowych tego dnia.
Czego możesz się spodziewać przed zabiegiem wazektomii?
Wazektomia to zabieg chirurgiczny, dlatego przed jej przeprowadzeniem konieczne jest umówienie się na wstępną wizytę lekarską w specjalistycznym gabinecie, w trakcie której lekarz oceni czy metoda ta będzie bezpieczna dla pacjenta. W trakcie wizyty lekarz poruszy między innymi poniższe kwestie:
- postara się wyjaśnić i ocenić czy pacjent rozumie, że zabieg wazektomii to trwała metoda antykoncepcji, której nie da się cofnąć;
- alternatywne metody skutecznej antykoncepcji, zwłaszcza w przypadku, gdy pacjent pozostaje w związku;
- jak wyglądać będzie zabieg oraz jakie są wskazania po jego przeprowadzeniu, jak wyglądać będzie rekonwalescencja i jak długo będzie trwać;
- wyjaśni, kiedy wazektomia będzie skuteczna, oraz że do tej pory należy wspomagać się dodatkowymi metodami zapobiegania ciąży.
Wazektomia – jak wygląda zabieg?
Zabieg wazektomii to bezpieczna procedura, którą wykonuje lekarz chirurg lub urolog. Przeprowadzana jest najczęściej w znieczuleniu miejscowym, jednak jeśli pacjent będzie czuł, że potrzebuje pełnego ukojenia, może ustalić ze swoim lekarzem znieczulenie ogólne.
Obecnie w większości klinik wymagane jest podpisane zgody na zabieg oraz podpisanie oświadczenia, że pacjent jest w pełni świadom swojej decyzji. W przypadku znieczulenia ogólnego należy również wypełnić dokumenty dotyczące swojego stanu zdrowia, a także należy poinformować lekarzy, jakie leki się przyjmuje oraz czy jest się uczulonym na jakieś substancje.
W trakcie zabiegu lekarz specjalista dostaje się do nasieniowodów poprzez okolicę moszny, by zacisnąć je obustronnie, a następnie przerwać i zamknąć je z każdej strony. Na koniec zabiegu lekarz nakłada opatrunek lub szwy i opatrunek, a pacjent może udać się do domu, gdyż nie ma konieczności hospitalizacji.
Czy wazektomia jest skuteczna?
Odpowiedź na powyższe pytanie brzmi: tak. Wazektomia to obecnie jedna z najskuteczniejszych metod antykoncepcji, a w Polsce z roku na rok zyskuje na popularności. Porównując ją do innych metod zapobiegania ciąży, wazektomia „stoi na podium”. Dobrze jest jednak wiedzieć, że nie jest ona w pełni skuteczna tuż po jej przeprowadzeniu, a najwcześniej po około trzech miesiącach. Dzieje się tak dlatego, że plemniki, które dostały się już do dalszych części układu rozrodczego, mogą przetrwać w nim właśnie tyle czasu. Po tym okresie konieczne jest przeprowadzenie badania nasienia, w którym określa się ilość plemników. Jeżeli w dalszym ciągu będzie ona za wysoka, należy poczekać kolejne trzy miesiące oraz powtórzyć badanie. Do tego czasu należy stosować dodatkową formę antykoncepcji, jako antykoncepcję wspomagającą.
Jak należy zachowywać się po zabiegu? Czy konieczne jest leżenie i odpoczynek?
Po zabiegu przerwania nasieniowodów pacjent może jeszcze tego samego dnia udać się do domu. Nie powinien jednak forsować się fizycznie, więc jeśli jego praca opiera się na sile mięśni, powinien udać się na kilkudniowy wypoczynek lub wziąć zwolnienie lekarskie. Pacjent powinien również powstrzymać się od wszelkich aktywności seksualnych do czasu pełnego zagojenia się rany i ustąpienia dyskomfortu oraz bólu po zabiegu.
Ewentualne powikłania po zabiegu wazektomii
Prawidłowo przeprowadzona wazektomia nie daje wielu trudnych do przejścia skutków ubocznych. Standardowo pacjenci odczuwają dyskomfort i lekki ból w okolicach moszny, może również wystąpić obrzęk, który powinien ustąpić po kilku dniach. Jeżeli pacjent zauważy podkrwawianie lub ropę zbierającą się w okolicy zabiegowej i wystąpi u niego gorączka, powinien udać się do lekarza na kontrolę, tak samo jak w przypadku innych niepokojących objawów.
Kiedy najlepiej wykonywać zabieg?
Zabieg wazektomii to skuteczna metoda antykoncepcji, na którą decyduje się coraz więcej mężczyzn. Warto jednak bardzo dobrze przemyśleć ten krok w swoim życiu, gdyż jest to zabieg trwały i nieodwracalny.
Wazektomia zalecana jest szczególnie mężczyznom w dojrzalszym wieku, którzy mają ustatkowane życie rodzinne i wiedzą, że już nigdy nie będą chcieli mieć więcej lub w ogóle potomstwa. Często w przypadku osób młodych, które zdecydowały się na zabieg, słyszymy, że rozważają próbę rewazektomii, ze względu na zmianę stylu życia, poglądów oraz znalezienie stałej partnerki życiowej. Wazektomia polecana jest również w przypadku, gdy występuje duże ryzyko spłodzenia dziecka z ciężkimi wadami genetycznymi, a także w przypadku, gdy partnerka nie może przyjmować antykoncepcji ze względów zdrowotnych, a zajście w ciąże stwarza realne zagrożenie jej życia.
Czy wazektomia jest odwracalna?
Choć wazektomia ogólnie uznawana jest za zabieg trwały, niekiedy zdarza się, że lekarz jest w stanie ponownie połączyć ze sobą zerwane nasieniowody. Jest to jednak niewielki odsetek pacjentów, dlatego na wazektomię najlepiej decydować się, gdy jest się w 100% pewnym, że nigdy już nie będzie chciało się mieć potomstwa. Należy jednak pamiętać, że rewazektomia nie jest tak prostym zabiegiem, jak wazektomia, a skomplikowaną operacją, która może dać wiele powikłań i dyskomfortu po jej przeprowadzeniu.
Autor
Redakcja LekarzeBezKolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.