Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Witamina B kompleks - kompleksowy przewodnik po witaminach z grupy B

Artykuł sponsorowany

Pierwotnie witamina B była uważana za jedną substancję. Obecnie wiemy, że w jej skład wchodzi wiele witamin. Witaminy z grupy B mają różną budowę i pełnią odmienne funkcje, ale razem działają synergicznie i nasz organizm nie potrafiłby bez nich sprawnie funkcjonować. Przyjrzyjmy się, na co pomaga witamina B kompleks i jakie są jej kluczowe źródła.

Otwarta buteleczka z kapsułkami witaminowymi, obok szklanka z wodą.

Kompleks witaminy z grupy B - co to takiego?

B kompleks, czyli witaminy z grupy B są niezbędnymi składnikami odżywczymi dla zachowania zdrowia. Witaminy to mikroelementy, co oznacza, że organizm potrzebuje ich tylko w niewielkich ilościach. Pomagają mu przekształcać żywność w energię, tworzyć nowe komórki krwi i utrzymywać zdrowe wszystkie tkanki ciała, w tym mózg. Istnieje kilka rodzajów witaminy B - razem nazywają się kompleksem witaminy B:

  • witamina B1 – tiamina,
  • witamina B2 – ryboflawina,
  • witamina B3 – niacyna, 
  • witamina B4 – cholina,
  • witamina B5 – kwas pantotenowy
  • witamina B6 – pirydoksyna,
  • witamina B7 – biotyna,
  • witamina B8 – inozytol,
  • witamina B9 – kwas foliowy,
  • witamina B12 – kobalamina.

Szczegółowe informacje o właściwościach witamin z grupy B dostępne są na stronie Mit-med w tym artykule: https://mito-med.pl/artykul/wazne-witaminy-z-grupy-b

Najlepsze źródła kompleksu witamin z grupy B w diecie

Ponieważ w skład kompleksu witamin z grupy B wchodzą witaminy rozpuszczalne w wodzie, których organizm nie jest w stanie w wystarczających ilościach samodzielnie syntetyzować, musimy dostarczać ich sobie wraz z dietą. Ich spożycie musi ponadto uwzględniać zalecane ilości na danym etapie życia oraz indywidualne potrzeby. 

Urozmaicona dieta jest o tyle ważna, ponieważ wszystkie witaminy z kompleksu B działają synergicznie, wzajemnie się uzupełniając. Gdzie znajdziemy witaminy z grupy B? Doskonałym ich źródłem są m.in.:

  • orzechy i pestki;
  • fasola;
  • jaja i nabiał;
  • mięso drobiowe;
  • wątróbka;
  • mleko sojowe;
  • ryby i owoce morza;
  • warzywa liściaste - zwłaszcza szpinak;
  • płatki owsiane.

Witaminy z grupy B często występują razem w tej samej żywności. Większość z nas przyjmuje wystarczającą ilość, spożywając różnorodne pokarmy bogate we wszystkie składniki odżywcze. Jednak ci, którzy mają trudności z zaspokojeniem codziennych potrzeb (np. w przypadku stosowania restrykcyjnych i eliminacyjnych diet czy też w wyniku zaburzeń związanych z wchłanianiem witamin) mogą stosować suplementy.

Witamina B12 czy B complex? A może oba suplementy razem?

W ostatnich latach sporo mówi się o witaminie B12, która m.in. wspomaga wypoczynek i wzmacnia energię. Wiele osób zastanawia się, czy jednoczesne branie kompleksu witamin z grypy B nasili jej działanie. Każda witamina z grupy B wspiera różne funkcje organizmu, więc twój lekarz będzie w stanie wskazać potrzebne suplementy i pomóc ci wybrać między witaminą B12 a B kompleks. Ponadto branie obu jednocześnie nie jest najlepszym pomysłem. Nie dlatego, że jest to niebezpieczne, a po prostu niepotrzebne. Suplementy diety B kompleks najprawdopodobniej zawierają już witaminę B12, więc nie ma już potrzeby zażywania osobnej kapsułki. Ponadto ludzki organizm wykorzysta tylko potrzebną mu ilość i wyeliminuje nadmiar witaminy B12 z moczem.

Podsumowanie

Każda z witamin z grupy B pełni swoje unikalne funkcje, ale najlepsze korzyści zdrowotne zależą od ich wzajemnych zależności i prawidłowego wchłaniania. Zdrowa, zróżnicowana dieta zazwyczaj dostarcza wszystkich witamin z grupy B. Aby zatem zapobiegać niedoborom, należy w pierwszym kroku zwiększyć spożycie pokarmów wysokowitaminowych, a w kolejnym rozważyć dodatkową suplementację. Warto poradzić się lekarza przed przyjęciem jakichkolwiek suplementów, aby upewnić się, że nie będą one wchodzić w interakcje z przyjmowanymi lekami. 

Autor

Redakcja LekarzeBezKolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja LekarzeBezKolejki.pl

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Kategorie:  Odżywianie i Diety

Więcej artykułów