Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Zdrowe jelita i dobre samopoczucie

Artykuł sponsorowany

2020-09-02 11:11
jelita

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że jelita, które na co dzień kojarzymy głównie z trawieniem i przyswajaniem pokarmów, mają ogromny wpływ na nasze samopoczucie. Wszystkie komórki ciała są ze sobą ściśle powiązane, a zależność pomiędzy układem pokarmowym a nerwowym jest naprawdę silna. Nie ma więc się co dziwić, że wiele osób podczas sytuacji stresowych boli brzuch. W jaki sposób zdrowe jelita wpływają na nasze samopoczucie? Jak dbać o ich dobrostan?

Zdrowe jelita – jak o nie dbać?

Wszystkie narządy układu pokarmowego są unerwione z nerwu błędnego mającego swoje jądro w rdzeniu przedłużonym. Właśnie z tego powodu, gdy jakaś część układu trawiennego zaczyna słabiej pracować np. jelita, możemy zacząć skarżyć się np. na bóle głowy, pleców czy barków. Spowodowane jest to wzrostem napięcia w mięśniach i to zupełnie naturalna reakcja ciała.

Dlatego tak ważne jest dbanie o zdrowie układu pokarmowego, a w szczególności jelit. To właśnie w nich znajdują się kolonie probiotyczne, które produkują np. serotoninę, tak ważną dla naszego dobrego samopoczucia. Zdrowe jelita wpływają pozytywnie na pracę układu immunologicznego, bo ich mikroflora odgrywa ważną rolę podczas budowania odporności. Nie można też zapominać, że te organy odpowiadają za prawidłowe wchłanianie substancji odżywczych – jeśli nie będą w dobrej kondycji, nasz organizm nie zostanie odpowiednio odżywiony. Zadbane jelita mogą uchronić nas nie tylko przed chorobami układu trawiennego, ale również zmniejszają ryzyko wystąpienia alergii, cukrzycy, depresji, schorzeń skóry czy otyłości.

Zdrowe jelita wpływają na funkcjonowanie całego ciała, więc warto o nie codziennie dbać. Ich zdrowie wspiera odpowiednia dieta – duża ilośc warzyw pozytywnie wpłynie na zdrowie organizmu. Na zdrowie jelit ogromny wpływ ma również stres. W jego łagodzeniu pomoże regularny wysiłek fizyczny. By złagodzić negatywny wpływ stresu na organizm pomocne będą również adaptogeny, czyli wyjątkowe rośliny lub zioła, które mają dobroczynny wpływ na układ nerwowy i działanie mózgu. W uregulowaniu pracy jelit wskazane są również odpowiednie probiotyki. Jeżeli chcesz poprawić swój nastrój, możesz wypróbować Guut Mood. To zestaw suplementacyjny, który jest połączeniem żywych kultur bakterii i adaptogenów łagodzących napięcie i niepokój.

Nie możemy też zapominać o profilaktyce i badaniach kontrolnych, które są pomocne we wczesnym wykrywaniu chorób jelit.

Dieta zdrowych jelit

Aby utrzymać jelita w jak najlepszej kondycji, powinniśmy uważniej przyjrzeć się temu, co codziennie pojawia się na naszym talerzu. Niektóre produkty są wskazane i warto je regularnie jeść, natomiast inne trzeba zminimalizować lub całkowicie usunąć ze swojej lodówki. Bardzo polecane dla układu pokarmowego jest jedzenie dużej ilości kiszonek. Nie musimy się w tym przypadku ograniczać tylko do kapusty i ogórków – wiele warzyw można zakisić! Możemy zainspirować się też kuchnią azjatycką czy bliskowschodnią, gdzie takie produkty pojawiają się bardzo często np. pod postacią fermentowanej soi czy też kimchi. Naturalne kiszonki zawierają bakterie kwasu mlekowego (np. Lactobacillus), które obniżają pH jelit, produkują ważne enzymy oraz chronią przed przerostem szkodliwych drobnoustrojów.

dieta zdrowych jelit

 

W diecie na zdrowe jelita nie powinno również zabraknąć fermentowanego nabiału np. jogurtów czy kefiru, które również zawierają kwas mlekowy. Pamiętajmy jednak, żeby sięgać po jogurty naturalne, z prostym składem i bez żadnych dodatków lub nauczyć się robić domowy jogurt. Korzystnie na pracę jelit wpływa też błonnik, który świetnie czyści jelito grube i ułatwia wypróżnianie. Nie zapomnijmy jednak, by łączyć go ze sporą ilością wody. Unikajmy za to cukrów prostych – częste spożywanie słodkich produktów negatywnie wpływa na funkcjonowanie jelit.

Probiotyki na jelita

Zdrowe jelita wymagają wsparcia, szczególnie w obecnych czasach, kiedy jesteśmy często zestresowani i przemęczeni. Ratunkiem dla nich są probiotyki, czyli suplementy zawierające odpowiednie szczepy bakterii, które wspierają pracę jelit.

Probiotyk na jelita należy wybierać bardzo uważnie i stawiać tylko na produkty wysokiej jakości. Właśnie taki jest Guut mood. To zestaw dwóch kapsułek, które wspierają prace jelit oraz poprawiają samopoczucie i relaksują. Pierwsza z nich zawiera odpowiednio wyselekcjonowane szczepy bakterii probiotycznych, a ta druga opatentowane i naturalne ekstrakty, które pomagają ciału utrzymać równowagę emocjonalną. Guut mood ma bogaty skład i wygodne w dawkowaniu kapsułki (osobna saszetka na każdy dzień).

Dowiedz się więcej: Czym są probiotyki? Jak je przyjmować?

 

Profilaktyka i badania kontrolne jelit

Codzienne dbanie o swoje zdrowie nie wystarczy, jeśli nie będziemy pamiętać o regularnych badaniach jelit. W diagnozowaniu chorób jelit wykonuje się:USG jamy brzusznej, endosonografię, gastroprofil oraz kolonoskopię,. Niekiedy istnieje potrzeba przeprowadzenia również badania radiologicznego czy badania flory bakteryjnej jelit. Obserwujmy uważnie regularność i stan wypróżnień, czy często pojawia się u nas uczucie pełności lub problemy z trawieniem. Jeśli zauważymy u siebie niepokojące objawy, wybierzmy się do lekarza, który po dokładnym wywiadzie zleci nam wykonanie, któregoś z tych badań.

Choroby jelit – objawy najczęstszych dolegliwości

Istnieje bardzo wiele schorzeń, na które cierpią jelita. Wśród nich można wymienić: wrzodziejące zapalenie jelita grubego, chorobę Leśniowskiego-Crohna, celiakię czy zespół jelita drażliwego (IBS). Wszystkie te choroby łączone są z dysbiozą, czyli zaburzeniem płynnej pracy jelit, którą wywołuje zbyt mała ilość dobroczynnych bakterii, a zbyt duża tych złych. Jakie sygnały powinny nas zaniepokoić? Na pewno częste wzdęcia, biegunki, zaparcia, bóle brzucha, nudności czy zgaga. Pamiętajmy, że stres negatywnie wpływa na stan naszych jelit i równowagę mikrobiotyczną (czyli na dobre bakterie mieszkające w naszych jelitach). Dlatego warto wspomagać układ pokarmowy nie tylko dobroczynnymi bakteriami, ale również starać się zmniejszać napięcie emocjonalne.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów