- Polecane
- Endokrynologia
- Okulistyka
- Ortopedia
- Stomatologia
- Alergologia
- Kardiologia
- Ginekologia
- Dermatologia
- Neurologia
- Laryngologia
- Urologia
- Pulmonologia
- Diabetologia
- Zdrowie
- Odżywianie i Diety
- Pediatria
- Badania i diagnostyka
- proktologia
- Psychiatria i psychologia
- Reumatologia
- medycyna estetyczna
- Hematologia
- Onkologia
- Chirurgia
- Czasopismo OSOZ
- Nefrologia
- Gastrologia
Zespół policystycznych jajników (PCOS) a niepłodność. O czym warto wiedzieć?
Artykuł sponsorowany
Szacuje się, że nawet co 10 kobieta w wieku rozrodczym może borykać się z zespołem policystycznych jajników. To schorzenie o podłożu hormonalnym, którego etiologia nie została do końca poznana. Zwykle utrudnia ono – a w niektórych przypadkach uniemożliwia – zajście w ciążę. PCOS da się jednak leczyć. Jakie metody wykorzystuje współczesna medycyna i gdzie się zgłosić, aby uzyskać pomoc?
Czym jest PCOS?
PCOS to sytuacja, w której jajniki nie są w stanie wyprodukować dojrzałej komórki jajowej. W jajnikach widocznych jest dużo małych, niedojrzałych pęcherzyków antralnych, z których komórki nie mogą rozwinąć się prawidłowo. W konsekwencji niemożliwa jest owulacja i zajście w ciążę. Dodatkowo jajniki mogą produkować większe ilości androgenów, czyli męskich hormonów. PCOS mogą towarzyszyć również zaburzenia wchłaniania i przyswajania glukozy przez organizm.
Przyczyny PCOS nie są do końca poznane. Wiadomo na pewno, że wpływ na wystąpienie choroby mogą mieć czynniki genetyczne, dieta oraz choroby cywilizacyjne, w tym cukrzyca, insulinooporność oraz otyłość.
Najczęstsze objawy PCOS
Zespół policystycznych jajników (inaczej wielotorbielowatych) to najczęstsza przyczyna zaburzeń owulacji u kobiet. W badaniu ultrasonograficznym (USG) widać powiększone jajniki, a w nich zwiększoną liczbą pęcherzyków antralnych. Zmiany w obrębie jajników lekarz może zaobserwować już na etapie badania USG.
U większości kobiet dotkniętych PCOS obserwuje się nieregularne cykle miesiączkowe. Innym charakterystycznym objawem PCOS jest szereg zaburzeń o podłożu hormonalnym – nieprawidłowości w cyklu owulacyjnym, hirsutyzm (nadmierne owłosienie) lub łysienie typu męskiego, wzrost masy ciała, trądzik, a nierzadko także zmiany skórne.
Jak można leczyć PCOS?
PCOS nie zawsze daje jednoznaczne objawy, dlatego można pomylić je z innymi schorzeniami. Kluczowe jest wczesne rozpoznanie, ponieważ objawy choroby nasilają się z wiekiem. Wczesne rozpoznanie zespołu policystycznych jajników daje większe szanse na skuteczne „zaleczenie” symptomów i normalizację cykli.
Leczenie polega często na terapii farmakologicznej – za pomocą odpowiednio dobranych leków, lekarz stara się znormalizować gospodarkę hormonalną i wywołać prawidłowe cykle. Często stosowanym lekiem jest cytrynian klomifenu lub letrozol, które zwiększają wydzielanie hormonów gonadotropinowych wywołujących owulację i regulujących cykle menstruacyjne. PCOS występuje w różnym nasileniu. W niektórych przypadkach – gdy przebieg choroby jest łagodny – wystarczające może okazać się zmniejszenie masy ciała czy zmiana stylu życia, które wzmacniają ogólną kondycję organizmu.
Inne metody leczenia niepłodności w przebiegu PCOS
Jeśli inne metody leczenia nie dają rezultatu, rozwiązaniem może okazać się zapłodnienie in vitro, czyli zapłodnienie pozaustrojowe (IVF). W metodzie in vitro komórki jajowe pobiera się od pacjentki przez pochwę. Komórki takie są łączone z plemnikami partnera.
Po kilku dniach od połączenia gamet w laboratorium, rozwijający się zarodek transferuje się do dróg rodnych kobiety.
Leczenie PCOS – gdzie się zgłosić?
Każdy przypadek leczenia niepłodności traktowany jest indywidualnie. W zależności od przyczyny problemów z zajściem w ciążę (często jest to wypadkowa różnych dolegliwości) stosuje się wiele różnych metod leczenia.
Aby rozwiązać problem z poczęciem dziecka, należy zgłosić się do kliniki leczenia niepłodności, która ma możliwość przeprowadzenia wysokospecjalistycznych metod leczenia (ośrodek wspomaganej prokreacji) dzięki interdyscyplinarnemu zespołowi lekarzy.
W ten sposób możliwa jest kompleksowa diagnostyka, leczenie i prowadzenie ciąży. Przykładem kliniki świadczącej szerokie wsparcie dla par zmagających się z niepłodnością jest sieć klinik Gameta – z placówkami w Warszawie, Łodzi, Gdyni, Bydgoszczy i Kielcach. Więcej przeczytasz na stronie: https://gameta.pl/.
Autor
Redakcja LekarzeBezKolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.