Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Jak szybko rosną włosy?

2022-05-13 11:30
Fryzjer obcina włosy klientki.

Włosy na głowie są nieodzownym elementem naszego codziennego wyglądu, z tego powodu często je modelujemy, czeszemy czy ścinamy. Mało kto jednak zadaje sobie pytanie, jak szybko rosną włosy? Czy płeć ma wpływ na szybkość wzrostu włosów?

Czym są i jak rosną włosy?

Włosami nazywamy cienkie, nitkowate wytwory naszego naskórka. Są one w głównej mierze zbudowane z keratyny, tzn. białka wytwarzanego przez specjalistyczne komórki - keratynocyty. Miejsce, z którego włosy wyrastają ze skóry nazywamy mieszkami włosowymi.

Sam włos składa się z dwóch części: trzonu, który znajduje się pod powierzchnią skóry, a także z łodygi, która znajduje się nad jej powierzchnią. Dodatkowo w dolnej części trzonu możemy wyróżnić macierz włosa, w której dochodzi do intensywnych podziałów komórkowych, w wyniku których obserwujemy wzrost całego włosa.

Umów się do lekarza rodzinnego

Jak szybko rosną włosy na głowie i ciele?

To, w jakim tempie postępuje wzrost naszego włosa zależy do wielu różnych czynników. Do głównych elementów wpływających na szybkość wzrostu włosów na głowie i ciele zaliczamy:

  • ukrwienie skóry głowy;
  • typ mieszka włosowego;
  • nawyki pielęgnacyjne;
  • uwarunkowania genetyczne;
  • wiek i płeć;
  • stan zdrowia;
  • pora roku oraz dnia.

Z powodu istnienia tak wielu zmiennych czynników, ciężko jest jednoznacznie określić, jak szybko rosną włosy.

Wpływ czynników na tempo wzrostu włosa na głowie

Obecnie za średnie tempo wzrostu włosów przyjmuje się 0,35 milimetra na dobę, co daje nam około 1 centymetra w skali miesiąca i 12 cm w skali roku. Musimy jednak pamiętać, że są to wartości czysto statystyczne.

Szybsze tempo wzrostu włosów można zaobserwować:

  • latem,
  • wieczorem oraz w nocy,
  • u mężczyzn,
  • u osób pomiędzy 16. a 24. rokiem życia.

Na to jak szybko nasze włosy będą rosły wpływają także różnego rodzaju zabiegi pielęgnacyjne, które stosujemy. Stymulująco na tempo wzrostu włosa będą działać wszelkie zabiegi poprawiające ukrwienie skóry głowy i pobudzające mieszki włosowe. Możemy do nich zaliczyć:

  • golenie,
  • obcinanie włosów,
  • masaże skóry głowy.

Jak szybko rosną włosy? - cykl życia włosa

Znaczna część komórek naszego ciała jest stale wymieniana na nowe. To samo tyczy się komórek budujących strukturę włosów. Każdy włos przechodzi przez trzy fazy rozwoju, które trwają od 6 do 7 lat.

Na cykl życia włosa składają się:

  • anagen - jest to faza wzrostu włosa. W tym okresie dochodzi do bardzo intensywnych podziałów komórkowych w macierzy włosa. Anagen trwa od 2 miesięcy do nawet 7 lat. W trakcie trwania tej fazy na głowie zdrowego człowieka znajduje się największa część włosów, bo ok. 80-90%;
  • katagen - jest to najkrócej trwająca faza, ponieważ zakłada się, że trwa od 2 do 4 tygodni. To swego rodzaju faza przejściowa. W jej trakcie dochodzi do wygaśnięcia fazy komórkowej i zaniknięcia macierzy włosa. Wzrost włosa zostaje zatrzymany i następuje jego wypychanie ku górze;
  • telogen - zwany również fazą spoczynku. Włos w tej fazie jest silnie zrogowaciały i martwy. Dochodzi do jego wysuwania się ze skóry, co w efekcie prowadzi do wypadnięcia włosa z mieszka włosowego (w jego miejscu rośnie nowy włos). U osób zdrowych około 20% włosów znajduje się na etapie telogenu.

Jak przyspieszyć wzrost włosów na głowie?

W celu przyspieszenia wzrostu włosów możemy sięgnąć po różnego rodzaju gotowe preparaty lecznicze, suplementy diety lub domowe sposoby. Jeżeli nasze włosy są w bardzo złej kondycji, wypadają w nadmiernej ilości lub sprawiają inne problemy, warto skorzystać z pomocy dermatologa lub trychologa.

Pamiętaj, że wizytę u wybranego specjalisty umówisz z łatwością poprzez portal LekarzeBezKolejki.pl.

Sposoby na szybszy wzrost włosów na głowie

Jeżeli  chcemy poprawić kondycję i tempo wzrostu włosów, które nie wymagają lekarskiej opieki, możemy sięgnąć po różnego rodzaju preparaty. takie jak:

  • szampony poprawiające ukrwienie i odżywienie skóry głowy;
  • wszelkiego rodzaju wcierki, które zawierają w swoim składzie wyciągi z czarnej rzepy, łopianu, skrzypu polnego lub pokrzywy;
  • preparaty doustne zawierające w swoim składzie witaminę A, E oraz witaminy z grupy B.

Dodatkowo, warto dbać o odpowiednie nawodnienie organizmu, a także stosować różnego rodzaju masaże poprawiające ukrwienie skóry głowy.

Bibliografia:

  1. Maciejewska, J. (2017). Wypadanie włosów. Dostępne na: https://www.mp.pl/pacjent/dermatologia/choroby/chorobyskory/170697,wypadanie-wlosow.
  2. Aptekarz Polski (2020). Łysienie – przyczyny, mechanizmy i metody leczenia. Dostępne na: https://www.aptekarzpolski.pl/wiedza/lysienie-przyczyny-mechanizmy-i-metody-leczenia/.
  3. Szlachcic, A., Szlachcic-Wyroba, K. (2014). Cechy morfologiczne i fizjologiczne włosów. Podstawy diagnostyki trychologicznej. Kosmetologia estetyczna, 3, s. 229-231.

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów