Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Łupież pstry - jak leczyć? Czy łupież pstry jest zaraźliwy?

2019-10-15 10:15
Łupież pstry - jak leczyć?

Łupież pstry - choroba skóry, której charakterystycznym objawem są brunatne lub różowe plamy. Jest jedną z najczęściej występujących chorób, wywoływanych przez grzyby. Dowiedz się, jakie są jej objawy i jak wygląda leczenie łupieżu pstrego.

Łupież pstry - co to?

Łupież pstry jest chorobą skóry, którą wywołują grzyby drożdżopodobne o wdzięcznej nazwie Malassezia furfur. Spotykana jest bardzo często - wiele osób zmaga się z łupieżem pstrym. Łupież pstry jest chorobą nawrotową, a to oznacza, że jednorazowe leczenie nie eliminuje całkowicie choroby. Zazwyczaj chorują dorośli, bardzo rzadko dotyka ona dzieci. 

Objawy łupieżu pstrego

Objawy łupieżu pstrego różnią się w zależności od fazy zakażenia. Na początku widoczne są brunatne lub różowe, nieregularne, złuszczające się plamy. Plamy mogą się rozszerzać i zlewać ze sobą. Po jakimś czasie w miejscu plam powstają odbarwienia. Rzadziej pacjenci skarżą się na swędzenie i pieczenie skóry. Co ciekawe, zmienione miejsca nie ulegają opalaniu. A to dlatego, że grzyb produkuje związek chemiczny, będący inhibitorem powstawania melanin, które umożliwiają powstawanie opalenizny. Stąd też w tych miejscach pozostają białe plamy - co dało początek nazwie “pstry”. Owe plamy najczęściej powstają na karku, ramionach, plecach, górnych częściach klatki piersiowej oraz na owłosionej skórze głowy - czyli miejscach z dużym zagęszczeniem gruczołów łojowych.

Umów wizytę u dermatologa

Diagnoza łupieżu pstrego

Jeżeli na skórze pojawiają się zmiany, które charakterem przypominają łupież pstry, należy udać się do dermatologa. Lekarz zazwyczaj już na wstępie jest w stanie zdiagnozować dolegliwość - czasami jednak mogą być potrzebne dodatkowe badania mykologiczne lub użycie tzw. lampy Wooda. Lampa Wooda emituje promienie ultrafioletowe, które wywołują bladoróżową fluorescencję zmian. Łupież pstry różnicuje się z bielactwem nabytym, bielactwem kiłowym, wypryskiem łojotokowym lub łupieżem różowym Gilberta.

Łupież pstry - leczenie LekarzeBezKolejki.pl

Łupież pstry - leczenie

Leczenie łupieżu pstrego polega na podaniu miejscowych lub ogólnoustrojowych leków przeciwgrzybiczych. Jeśli zmiany nie są nasilone, to zazwyczaj wystarcza leczenie miejscowe. Najczęściej do tego celu wykorzystuje się szampony przeciwłupieżowe (zawierające m.in. ketokonazol lub ekonazol, czyli leki przeciwgrzybicze). Istnieje także wiele maści, kremów czy lotionów przeznaczonych do stosowania na chorobowo zmienioną skórę. Warto również stosować zestaw naturalnych dermokosmetyków Pityver na łupież pstry – który zawiera zarówno szampon jak i wcierki przeznaczone do skóry, zajętej przez łupież pstry. Jeśli zakażenie trwa już dłuższy czas, a leczenie miejscowe nie przynosi rezultatów lub zmiany chorobowe są nasilone, lekarz może zalecić terapię ogólną.

pityver na łupież

Kup online - zamów teraz

Odpowiednia profilaktyka łupieży pstrego

Łupież pstry jest chorobą, która ma tendencję do nawrotów. Aby uchronić się przed kolejnymi nieprzyjemnymi objawami, pacjenci często profilaktycznie stosują preparaty miejscowe (maści, kremy, szampony) z substancjami o działaniu przeciwgrzybiczym. Niestety, nie są na razie znane konkretne przyczyny powstawania łupieżu pstrego. Warto natomiast pamiętać, że łupież pstry częściej rozwija się u osób, które mają obniżoną odporność, kobiet w ciąży, osób o nadmiernej potliwości czy o skórze z tendencją do przetłuszczania się. Warunkami ułatwiającymi rozwój grzyba są m.in. wilgotność i wysokie temperatury. Warto także pamiętać, że noszenie przewiewnej, luźnej odzieży oraz prawidłowa higiena osobista zmniejszają ryzyko zakażenia grzybiczego. Łupieżem pstrym można się także zarazić korzystając m.in. z tych samych ręczników czy grzebieni, co osoba zakażona. Dlatego bardzo istotne jest zachowanie odpowiedniej ostrożności.

Leczenie domowe łupieżu pstrego

Jeżeli pacjent jest pewny, że choruje na łupież pstry, może sięgnąć po maści czy szampony przeciwgrzybicze. Jedynym możliwym leczeniem jest zastosowanie substancji przeciwgrzybiczej, dlatego bardzo istotny jest właściwy wybór preparatu. W tym celu przydatna będzie np. pomoc farmaceuty w aptece. Jeżeli natomiast objawy obserwuje się po raz pierwszy, należy udać się do lekarza dermatologa, aby zdiagnozował dolegliwość i dobrał właściwe leczenie dla pacjenta. Wizytę u tego specjalisty można szybko zarezerwować przez serwis LekarzeBezKolejki.pl.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów