Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Padaczka alkoholowa - dlaczego i kiedy występuje? Pierwsza pomoc przy padaczce alkoholowej

2022-10-09 19:13
Mężczyzna odmawia sięgnięcia po kieliszek alkoholu.

Alkohol towarzyszy człowiekowi od wielu lat. I choć wiele osób nie wyobraża sobie spotkania towarzyskiego bez alkoholu, warto pamiętać, że alkohol jest uzależniający i może nieść ze sobą poważne konsekwencje dla zdrowia, szczególnie jeśli jest nadużywany. Wśród groźnych konsekwencji nadużywania alkoholu wyróżnia się m.in. padaczkę alkoholową, czyli napady drgawek, które mogą prowadzić do utraty przytomności. Czy można uniknąć padaczki alkoholowej oraz jak zachować się podczas ataku?

Wzrost popularności alkoholu w Polsce

W ciągu ostatnich kilku lat, zauważa się tendencję wzrostową spożywania alkoholu przez Polaków. Pandemia oraz związana z nią izolacja społeczna spowodowała, że odczuwana samotność, „popchnęła” wiele osób do nadużyć różnego rodzaju substancji psychoaktywnych, w tym właśnie alkoholu, co u niejednej osoby doprowadziło do problemów zdrowotnych.

Główną cechą choroby alkoholowej jest jej powolne postępowanie, czyli progresywność, co często przez dłuższy czas nie jest zauważalne przez samą osobę uzależniona, jak i jej najbliższe otoczenie. Uzależnienie prowadzi wtedy do częstych nadużyć, co może się wiązać z wystąpieniem alkoholowego zespołu abstynencyjnego w momencie rezygnacji z używek.

Alkoholowy zespół abstynencyjny a padaczka alkoholowa

Alkoholowy zespół abstynencyjny to skutek zaprzestania lub ograniczenia spożywania alkoholu po okresie długotrwałego nadużywania. Opisuje on szereg objawów towarzyszących odstawieniu alkoholu, które pojawiają się najczęściej po około 8 godzinach od jego ostatniego spożycia. Są to objawy często groźne dla osoby uzależnionej, gdyż mogą prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Zespół ten diagnozowany jest w momencie wystąpienia minimum trzech objawów z poniższej listy, które nie są powiązane z innymi schorzeniami osoby uzależnionej.

Wśród objawów alkoholowego zespołu abstynencyjnego wyróżnia się:

 • drżenia kończyn,
 • bezsenność,
 • pobudzenie psychoruchowe,
 • nudności,
 • wymioty,
 • nadmierną potliwość,
 • dezorientację,
 • drżenie języka, rąk lub powiek,
 • podwyższone ciśnienie tętnicze krwi,
 • omamy, iluzje wzrokowe,
 • napady drgawkowe i padaczkę – zwaną padaczką alkoholową.

Umów się do lekarza rodzinnego

Czym jest padaczka alkoholowa?

Padaczka alkoholowa występuje w ciągu kilku do kilkudziesięciu godzin po zaprzestaniu długotrwałego ciągu alkoholowego. Najczęściej nie pojawiają się sygnały ostrzegawcze, w przeciwieństwie do napadów padaczki wynikającej z innych powodów medycznych, przed którymi najczęściej pacjent doświadcza aury zwiastującej atak drgawek.

Padaczka alkoholowa objawia się nagłą utratą świadomości, upadkiem, wystąpieniem skurczy i silnego drżenia mięśni. Może również dojść do mimowolnego oddania stolca i moczu, a także przegryzienia języka. Najczęściej objawy padaczki występują jednorazowo. Zdarza się jednak, że osoba uzależniona doświadcza nawrotów padaczki alkoholowej. Jest to sygnał o konieczności niezwłocznego zgłoszenia się do specjalisty, ponieważ w przypadku mnogich ataków występuje bardzo wysokie ryzyko ciężkich powikłań.

Napad padaczki alkoholowej jest zagrożeniem dla życia i zdrowia osoby uzależnionej.

Pierwsza pomoc przy wystąpieniu ataku padaczki alkoholowej

W przypadku zauważenia osoby, u której występuje napad drgawkowy, trzeba zadbać o bezpieczeństwo takiej osoby. Należy zabezpieczyć głowę pacjenta, aby nie uderzała o podłogę lub inne niebezpieczne przedmioty. Jeśli jest taka możliwość, można również zadbać o komfort psychiczny chorego poprzez nakrycie jego ciała dostępnym w pobliżu okryciem. Nie należy krępować i na siłę zatrzymywać ruchów mimowolnych ciała osoby z napadem padaczki.

Po napadzie w miarę możliwości należy ułożyć pacjenta w pozycji bocznej ustalonej w celu zabezpieczenia przed zachłyśnięciem lub zadławieniem. Osobie w trakcie lub zaraz po napadzie padaczki alkoholowej nie należy podawać napojów lub produktów do spożycia.

W przypadku wystąpienia napadów mnogich i nieodzyskiwania przytomności przez osobę objętą padaczką alkoholową, należy niezwłocznie wezwać pogotowie ratunkowe.

Leczenie padaczki alkoholowej

Pierwszorazowy napad padaczki alkoholowej powinien zostać zgłoszony lekarzowi pierwszego kontaktu. Wymaga on zazwyczaj wdrożenia diagnostyki i wykonania m.in. tomografii komputerowej głowy. Badanie ma na celu przede wszystkim wyeliminowanie innych niż alkohol przyczyn wystąpienia padaczki.

Skuteczne leczenie padaczki alkoholowej wymaga przede wszystkim abstynencji pacjenta. Dodatkowo istotne jest uzupełnienie elektrolitów oraz zastosowanie odpowiedniej kuracji farmakologicznej i rozmowy z psychiatrą lub psychologiem. Osoba, która doświadczyłą padaczki alkoholowej powinna trafić pod opiekę specjalisty.

Wizytę u wybranego specjalisty z łatwością i bez wychodzenia z domu umówisz poprzez portal LekarzeBezKolejki.pl.

Padaczka alkoholowa - podsumowanie

Bez względu na to, czy u osoby uzależnionej wystąpiła padaczka alkoholowa czy nie, bardzo ważna jest walka z nałogiem.Tylko umiarkowane i okazjonalne spożycie alkoholu (lub całkowita abstynencja) stanowi profilaktykę padaczki alkoholowej. 

W celu uzyskania pomocy można się zgłosić do psychologa lub psychoterapeuty. Specjalista oceni stopień uzależnienie oraz poprowadzi terapię dostosowaną do potrzeb pacjenta. Jeśli Ty lub osoba z Twojego otoczenia została dotknięta padaczką alkoholową - zgłoś to specjaliście. 

Bibliografia:

 1. Baron, D., Garbely, J., Boyd R.L. (2010), Diagnozowanie i leczenie stanów nagłych związanych z nadużywaniem substancji psychoaktywnych. Psychiatria po Dyplomie, 7, 1, s. 55-63.
 2. Frąckowiak, M., Motyka, M. (2015). Zespół zależności alkoholowej : charakterystyka, fazy rozwoju, metody diagnozowania. Problemy Higieny i Epidemiologii, 96(2), s. 315-320.
 3. Fudała, J. (2013). Leczenie uzależnienia od alkoholu. Medycyna praktyczna. Dostępne na: https://www.mp.pl/pacjent/psychiatria/uzaleznienia/69539,leczenie-uzaleznienia-od-alkoholu.
 4. Lasocka, M., Konopko, M., Basińska-Szafrańska, A., i inni (2020). Napady drgawkowe w przebiegu alkoholowego zespołu abstynencyjnego. Aktualności Neurologiczne, 20(2), s. 59-65.

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów