- Polecane
- Endokrynologia
- Okulistyka
- Ortopedia
- Stomatologia
- Alergologia
- Kardiologia
- Ginekologia
- Dermatologia
- Neurologia
- Laryngologia
- Urologia
- Pulmonologia
- Diabetologia
- Zdrowie
- Odżywianie i Diety
- Pediatria
- Badania i diagnostyka
- proktologia
- Psychiatria i psychologia
- Reumatologia
- medycyna estetyczna
- Hematologia
- Onkologia
- Chirurgia
- Czasopismo OSOZ
- Nefrologia
- Gastrologia
Czop śluzowy - jak wygląda, jaką rolę odgrywa i kiedy odchodzi?
Ciąża to wyjątkowy okres w życiu kobiety. Choć stan ten wzbudza wiele pozytywnych emocji, często jednak okres porodu kojarzy się z lękiem i niewiadomą. Aby zminimalizować stres, ważne jest, aby ciężarna zrozumiała, co dzieje się w jej ciele w okresie okołoporodowym. U wielu pań można bowiem w końcowym etapie ciąży, poprzedzającym rozpoczęcie akcji porodowej, zauważyć odejście czopa śluzowego. Takie zjawisko jest czymś naturalnym i nie stanowi powodów do niepokoju, o ile czop nie wygląda nieprawidłowo lub jego odejściu nie towarzyszą inne niepokojące objawy. Czym jest czop śluzowy? Jak dokładnie wygląda oraz w jaki sposób rozpoznać jego odejście? Na te pytania znajdziesz odpowiedź poniżej.
Czop śluzowy - co to takiego?
W ciąży śluz szyjkowy fizjologicznie staje się bardziej gęsty niż w innych okresach życia kobiety. Ma on bowiem za zadanie zamknąć w tym szczególnym okresie kanał szyjki macicy, co stanowi ochronę przed różnego rodzaju drobnoustrojami dla rozwijającego się płodu. Gęsty śluz może zbić się w postać tzw. czopa śluzowego. Jest to całkowicie naturalne zjawisko. Przed rozpoczęciem akcji porodowej zostaje on wydalony, co może zostać zaobserwowane przez przyszłą mamę.
Umów wizytę u lekarza rodzinnego
Jak wygląda czop śluzowy?
Czop śluzowy jest niczym innym, jak zbitym, gęstym śluzem szyjkowym. Bywa, że swą konsystencją przywodzi na myśl galaretę. Jego wygląd może różnić się nieco u każdej z pań, a nawet pomiędzy poszczególnymi ciążami u jednej kobiety.
Barwa czopu śluzowego bywa zróżnicowana, od żółtej do brązowej. Może mieć także nieco czerwonawe zabarwienie, gdyż czasem w czopie śluzowym obecne są domieszki krwi. Czop śluzowy bez krwi także może wystąpić.
Czop śluzowy - jaki wygląd powinien wzbudzić nasza czujność?
Jeśli czop śluzowy w momencie odejścia ma zielonkawą barwę, warto skonsultować się z ginekologiem, gdyż może świadczyć o równoczesnym odejściu zielonkawych wód płodowych, które mogą wskazywać m.in. na obecność infekcji.
Niepokojącym zjawiskiem jest również sączenie się przed porodem nadmiernych ilości wodnistego śluzu. Stan taki może bowiem świadczyć o tym, iż pęcherzyk płodowy uległ pęknięciu.
O ile czop śluzowy bez krwi lub z niewielką jej domieszką nie powinien budzić niepokoju, to pojawienie się silnego krwawienia w momencie odejścia czopu śluzowego jest wskazanie do pilnej konsultacji z ginekologiem. Taki stan może bowiem wskazywać na pewne nieprawidłowości, w tym nawet odklejanie się łożyska.
Wizytę u ginekologa oraz innych specjalistów możesz umówić z łatwością i bez konieczności wychodzenia z domu za pomocą portalu LekarzeBezKolejki.pl.
Jak odchodzi czop śluzowy?
Odejście czopu śluzowego ma miejsce zazwyczaj w końcowym okresie ciąży. Wynika to ze skracania się szyjki macicy oraz jej rozwierania się. Wspomniane zjawiska w sposób naturalny przygotowują bowiem ciało kobiety do porodu. U wielu kobiet czop śluzowy odchodzi stopniowo, jednak możliwe jest także stosunkowo nagłe jego wypadnięcie.
Istotne jest to, że czop śluzowy wcale nie musi odejśc bezpośrednio przed porodem. U wielu przyszłych mam ma to miejsce już jakiś czas przed rozpoczęciem akcji porodowej - nie jest to wówczas niepokojące zjawisko, o ile odejście czopu nastąpiło po ukończeniu 37. tygodnia ciąży. Jeśli odejście czopa śluzowego ma miejsce wcześniej, warto skonsultować się z ginekologiem prowadzącym ciążę.
Co robić, gdy odejdzie czop śluzowy?
W momencie odejścia czopu śluzowego pod koniec ciąży należy pamiętać, że jest to zjawisko naturalne i nie należy panikować. O ile czop posiada prawidłowy wygląd, nie jest wskazaniem do pilnej konsultacji lekarskiej. Jeśli jednak dzieje się cokolwiek, co niepokoi przyszłą mamę - konsultacja z ginekologiem jest jak najbardziej wskazana.
Po odejściu czopu śluzowego niezwykle ważne jest, aby szczególnie dbać o higienę miejsc intymnych. Trzeba bowiem pamiętać, że wraz z odejściem czopu tracimy jeden elementów ochronnych rozwijającego się dziecka. W tym okresie ważne jest, aby nosić szczególnie przewiewną i wygodna bieliznę, która zminimalizuje ryzyko namnażania się patogenów chorobotwórczych.
Po odejściu czopu śluzowego należy unikać współżycia z partnerem.
Bibliografia:
- Bacz, A. (2021). Zmiany fizjologiczne u kobiety w ciąży. Medycyna Praktyczna. Dostępne na: https://www.mp.pl/pacjent/ciaza/przebiegciazy/77575,zmiany-fizjologiczne-u-kobiet-w-ciazy. (Dostęp: 06.2023).
- Szafarowska, M., Biela, M. (2017). Kiedy nastąpi poród? Ginekologia po Dyplomie, 04. Dostępne na: https://podyplomie.pl/ginekologia/28156,kiedy-nastapi-porod. (Dostęp: 06.2023).
- Żebrowska, K. Czop śluzowy- jak jest jego rola podczas ciąży? Polski Bank Komórek Macierzystych. Dostępne na: https://www.pbkm.pl/pregnancy-zone-2/kalendarz-ciazy/czop-sluzowy-jak-jest-jego-rola-podczas-ciazy. (Dostęp: 06.2023).
Autor
Redakcja LekarzeBezKolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.