Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Pielęgniarka środowiskowa dla seniora - komu przysługuje? Jak załatwić?

2022-05-13 22:14
Pielęgniarka środowiskowa opiekuje się starszą pacjentką.

Bycie seniorem nie jest łatwe. Bywają sytuacje, w których możemy potrzebować pomocy innej osoby - często takiej, która posiada odpowiednie kwalifikacje medyczne. Wówczas bardzo dobrym pomysłem jest skorzystanie z pomocy pielęgniarki środowiskowej. Komu przysługuje pielęgniarka środowiskowa? W jaki sposób możemy się ubiegać o pielęgniarkę środowiskową?

Kim jest pielęgniarka środowiskowa?

Podobnie, jak mamy możliwość wyboru lekarza rodzinnego, tak też możemy samodzielnie wybrać pielęgniarkę środowiskową. To osoba odpowiedzialna za prowadzenie i przestrzeganie zleconej przez lekarza POZ terapii. Do jej obowiązków zalicza się takie zadania jak podawanie różnego rodzaju zastrzyków, zmiany opatrunków, a także przeprowadzanie podstawowych zabiegów pielęgnacyjno-leczniczych oraz branie udziału w ćwiczeniach rehabilitacyjnych.

Umów się do lekarza rodzinnego

Jak zostać pielęgniarką środowiskową?

Aby zostać pielęgniarką środowiskową należy przede wszystkim ukończyć kurs kwalifikacyjny w dziedzinie pielęgniarstwa środowiskowego, rodzinnego, środowiskowo-rodzinnego czy zachowawczego. Potrzebne są także kursy z zakresu opieki nad osobami przewlekle chorymi i niepełnosprawnymi.

Na uwagę zasługuje fakt, że jedna pielęgniarka środowiskowa może opiekować się maksymalnie 8 pacjentami w danym czasie.

Pielęgniarka środowiskowa - na jakie świadczenia możemy liczyć?

Ze strony pielęgniarki środowiskowej możemy liczyć na usługi:

  • lecznicze - polegające głównie na podawaniu leków, cewnikowaniu, zmianie różnego rodzaju opatrunków, zdejmowaniu szwów pooperacyjnych itp.;
  • pielęgnacyjne - opieka i pielęgnacja osób unieruchomionych i niepełnosprawnych;
  • rehabilitacyjne - zaliczamy tutaj głównie wszelką pomoc w zabiegach rehabilitacyjnych czy wykonywanie drenażu ułożeniowego;
  • socjalno-bytowe - pomaga w różnego rodzaju sprawach socjalnych, współpracując przy tym z odpowiednimi służbami i instytucjami.

Warto również pamiętać, że jeżeli pielęgniarka środowiskowa ma podpisaną umowę z NFZ, a my jesteśmy ubezpieczeni, to ze świadczeń pielęgniarki środowiskowej możemy skorzystać bezpłatnie.

Pielęgniarka środowiskowa - komu przysługuje?

Skorzystanie z pomocy pielęgniarki środowiskowa przysługuje każdemu, kto regularnie opłaca składki zdrowotne. Ze świadczeń takiej osoby bardzo często korzystają seniorzy, którzy ze względu na zaawansowany wiek i  stan zdrowia mają problemy z wykonywaniem niektórych codziennych czynności lub wymagają bardziej specjalistycznej opieki medycznej (np. w zakresie podawania leków). 

Jeżeli jesteś osobą niepełnosprawną lub przewlekle chorą, masz prawo ubiegać się o przydzielenie pielęgniarki długoterminowej bądź paliatywnej.

Do pielęgniarki środowiskowej możemy zgłosić się osobiście lub za pośrednictwem lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, osób bliskich czy z pomocą odpowiednich instytucji.

Pielęgniarka środowiskowa dla seniora - jak załatwić?

W celu przyznania pielęgniarki środowiskowej konieczne jest złożenie odpowiedniego wniosku do przychodni POZ. Wyboru pielęgniarki środowiskowej dokonujemy w taki sam sposób, jak wyboru lekarza rodzinnego - poprzez odpowiednią deklarację.

Co więcej, mamy możliwość zmiany pielęgniarki środowiskowej 3 razy w roku, bez podania przyczyny naszej decyzji.

Pielęgniarka środowiskowa - inne opcje

Jeżeli pielęgniarka środowiskowa nie jest dla nas wystarczającą pomocą (ponieważ potrzebujemy stałej opieki i towarzystwa), a nasz dochód jest odpowiednio niski, możemy ubiegać się o przyznanie opiekunki środowiskowej przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. 

W niektórych schorzeniach pacjent może potrzebować dużo bardziej intensywnej opieki medycznej niż jest w stanie zapewnić pielęgniarka środowiskowa. Wówczas można ubiegać się o przyznanie pielęgniarki długoterminowej. Ta forma opieki przysługuje osobom, które potrzebują stałej opieki przez ponad dwa tygodnie. Ma to szczególne znaczenie u chorych, którzy potrzebują np. regularnego podawania kroplówek, pielęgnacji stomii, karmienia przy pomocy zgłębnika, leczenia odleżyn i innych trudno gojących się ran.

W celu uzyskania pielęgniarki długoterminowej konieczne jest wypełnienie odpowiedniego wniosku zarówno przez lekarza rodzinnego, jak i przez pielęgniarkę środowiskową.

Wizytę u wybranego specjalisty z łatwością umówisz poprzez portal LekarzeBezKolejki.pl.

Bibliografia:

Jak może Ci pomóc pielęgniarka POZ? Dostępne na: https://pacjent.gov.pl/system-opieki-zdrowotnej/jak-moze-ci-pomoc-pielegniarka. (Dostęp: 04.2022)
Narodowy Fundusz Zdrowia. Opieka sprawowana przez pielęgniarki i położne środowiskowe/rodzinne. Dostępne na: https://nfz-gdansk.pl/dla-pacjenta/zasady-korzystania-ze-swiadczen-medycznych/podstawowa-opieka-zdrowotna/opieka-sprawowana-przez-pielegniarki-i-polozne-srodowiskowerodzinne,263 (Dostęp: 04.2022)


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów