Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Czym jest Zespół Angelmana? Charakterystyczne objawy i leczenie

2022-07-26 16:37
Model łańcucha DNA z widocznym uszkodzeniem, sugerującym chorobę genetyczną.

Choroba neurogenetyczna u dziecka jest wyzwaniem dla całej rodziny pacjenta. Jedną z takich chorób jest zespół Angelmana. W jaki sposób objawia się to schorzenie? Na czym polega leczenie zespołu Angelmana? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym tekście.

Czym jest zespół Angelmana?

Zespół Angelmana to ciężka, genetyczna choroba neurologiczna. Inaczej mówiąc, schorzenie to należy do grupy chorób neurogenetycznych. Polega na nieprawidłowej funkcji jednego z genów - UBE3A, zlokalizowanym na chromosomie 15. Defekt dotyczy allela tego genu pochodzącego od matki. W warunkach prawidłowych, allel ojcowski wystarczyłby do właściwego funkcjonowania organizmu, lecz niestety w zespole Angelmana allel ojcowski nie działa (z uwagi na obecność kodonu “STOP”).  

Za co odpowiada gen UBE3A? 

Uszkodzony w zespole Angelmana gen odpowiada w organizmie za prawidłową pracę mózgu, w tym mowę, poruszanie się oraz uczenie się. Odpowiada dodatkowo za tzw. hamowanie toniczne, regulujące pobudliwość sieci neuronalnej.

Umów się do lekarza rodzinnego

Zespół Angelmana – objawy

Pacjenci przejawiają symptomy chorobowe przywodzące na myśl inne schorzenia, takie jak mózgowe porażenie dziecięce czy autyzm. Wśród objawów zespołu Angelmana wyróżnić można:

  • niepełnosprawność intelektualną;
  • spowolnienie rozwoju - m.in. mowy;
  • padaczkę - napady pojawiają się w odstępie czasowym;
  • napady śmiechu, które pojawiają się mimowolnie u chorego;
  • stereotypię ruchową.

Objawy zespołu Angelmana różnią się w zależności od wieku dziecka, którego dotyczy choroba. 

U niemowląt i maluchów do 2. roku życia charakterystyczny jest brak gaworzenia i wydawania innych dźwięków oraz niemożność utrzymania główki czy podniesienia się z pozycji leżącej/siedzącej do postawy stojącej. Dodatkowo obserwuje się opóźniony rozwój motoryki dużej.  

Starsze dzieci, powyżej 2. roku życia, cierpiące na tę chorobę nie potrafią mówić, a jedynie w wyjątkowych przypadkach pacjenci z zespołem Angelmana potrafią wypowiadać ograniczoną liczbę słów. Dodatkowo, dzieci chore zaczynają chodzić z opóźnieniem w stosunku do rówieśników i chodzą niestabilnie, czemu towarzyszą zaburzenia w utrzymaniu równowagi.

Zespół Angelmana – diagnostyka

Niestety prawdopodobnie około połowa chorych dzieci dotąd nie otrzymała jasnej diagnozy zespołu Angelmana lub otrzymała inną, błędną diagnozę. Problem jest o tyle istotny, że czas trwania diagnostyki, to czas, w którym dziecko nie otrzymuje właściwego leczenia.

Trudności diagnostyczne sprawia przede wszystkim podobieństwo objawów obecnych u dzieci cierpiących na zespół Angelmana z objawami innych chorób. Zdarza się, że zanim pacjenci zostaną skierowani na niezbędne badania genetyczne, są diagnozowani w kierunku zupełnie innej choroby. 

Nieprawidłowości w rozwoju dziecka najprawdopodobniej zostaną zauważone przez rodziców, a także przez lekarza pediatrę np. podczas bilansu. W celu wykrycia zespołu Angelmana należy zgłosić się do specjalisty genetyki klinicznej lub w pierwszej kolejności do neurologa dziecięcego. Lekarz po przeprowadzeniu wywiadu z rodzicami pacjenta oraz zbadaniu dziecka, może zlecić wykonanie testów genetycznych z krwi. Oznacza się m.in. gen UBE3A, co pozwala na identyfikację około 80-85% przypadków choroby.  

Wizytę u wybranego specjalisty możesz w łatwy sposób i bez konieczności wychodzenia z domu umówić za pomocą portalu LekarzeBezKolejki.pl.

Leczenie zespołu Angelmana

Proces leczenia jest trudny i kosztowny. Pacjenci z zespołem Angelmana wymagają innowacyjnych terapii. Na szczęście, dzięki postępowi medycyny, chorzy dożywają obecnie wieku dorosłego.

Praca z chorym dzieckiem polega na regularnym kontakcie z terapeutą, który pracuje m.in. nad dysfunkcjami ruchowymi pacjenta. Wybór konkretnej metody pracy z dzieckiem zależy od wielu czynników, w tym od wieku chorego oraz stopnia zaawansowania zespołu Angelmana. 

Aktualnie trwają badania kliniczne nad lekami, które mogłyby zostać wykorzystane w terapii zespołu Angelmana.

W Polsce istnieje fundacja, która zrzesza rodziny pacjentów z zespołem Angelmana oraz edukuje społeczeństwo na tematy związane z tym schorzeniem. Chętni mogą uzyskać dzięki fundacji wsparcie w walce z chorobą. 

Bibliografia:

  1. Fundacja Angelmana. Strona fundacji: http://angelman.org.pl.
  2. Pietrzyk, J., J. (2011). Postępy w genetyce 2010. Medycyna praktyczna. Dostępne na: https://www.mp.pl/artykuly/63382,postepy-w-genetyce-w-2010-roku. (Dostęp: maj 2022).

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów