Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Łechtaczka - czym jest, gdzie się znajduje i jaka jest jej funkcja?

2020-04-24 11:22
Łechtaczka - czym jest?

Łechtaczka jest niezwykle istotnym kobiecym narządem płciowym, odpowiedzialnym za odczuwanie przyjemności w trakcie stosunku seksualnego. Pomimo tego, często wielu z nas nie wie lub też nie pamięta o jej istnieniu. Gdzie dokładnie znajduje się łechtaczka? I jaka jest dokładnie jej funkcja?

Co to jest łechtaczka?

Łechtaczka jest jednym z kobiecych narządów płciowych. Zbudowana jest analogicznie do męskiego prącia, jednak jest dużo mniejszych rozmiarów. Składa się z ciał jamistych oraz żołędzia, który przykryty jest cienką warstwą naskórka, zwanego napletkiem żołędzia. Jest to narząd bogato ukrwiony i unerwiony. Szacuje się, że łechtaczka posiada około 8 tysięcy zakończeń nerwowych, dla porównania małżowina uszna posiada ich tylko około 150.  Z tego powodu łechtaczka jest najbardziej czułym miejscem w ciele kobiety - jest także najważniejszym miejscem erogennym.

Gdzie znajduje się łechtaczka?

Łechtaczka umiejscowiona jest w dolnej części jamy brzusznej. Ze względu na swoją budowę, przypominającą odwróconą literę “V”, jej ciała jamiste okalają wejście do pochwy, a żołądź zlokalizowany jest nad ujściem cewki moczowej.

Funkcja łechtaczki

Ze względu na ogromną liczbę zakończeń nerwowych znajdujących się w łechtaczce, stanowi najistotniejszą strefą erogenną w ciele kobiety. Jej stymulacja prowadzi do pobudzenia seksualnego. Co więcej, nawet w 80% przypadków umiejętna stymulacja łechtaczki w trakcie stosunku jest niezbędna do osiągnięcia przez kobietę orgazmu. Ze względu na fakt, że do bezpośredniej stymulacji łechtaczki nie dochodzi podczas aktu seksualnego, może się zdarzyć, że ten rodzaj pieszczot zostanie w pewien sposób pominięty, co z kolei poskutkuje zmniejszeniem odczuwanej przez kobietę przyjemności ze współżycia.

Jak poprawnie stymulować łechtaczkę?

Ponieważ łechtaczka jest najczulszym miejscem w ciele kobiety, bardzo ważna jest umiejętna jej stymulacja. Zbyt silny dotyk może powodować dyskomfort, a nawet ból. Ważnym jest, aby partner wykazał się delikatnością i zrozumieniem dla indywidualnych potrzeb swojej partnerki.

Łechtaczka może być stymulowana na wiele sposobów. W przypadku sposobu manualnego dobrym rozwiązaniem może być pobudzanie okolic wejścia do pochwy czy też stymulacja łechtaczki poprzez łagodne pocieranie jej przez napletek. Często pomocne jest stosowanie żelu intymnego lub stymulacja oralna łechtaczki.

Inne strefy erogenne w ciele kobiety

Osiągnięcie przez kobietę odpowiedniego pobudzenia seksualnego znacząco wpływa na przyjemność odczuwaną przez nią w trakcie stosunku. Co prawda, łechtaczka jest najczulszą i najistotniejszą strefą erogenną, co nie oznacza, że jedyną. W celu osiągnięcia przez kobietę jak najwspanialszych doznań warto jest zapoznać się z umiejscowieniem innych stref. Do pozostałych stref erogennych kobiety zaliczamy:

  • usta;
  • uszy;
  • kark;
  • piersi;
  • wewnętrzną stronę ud.

Podobnie jak w przypadku łechtaczki, stymulacja wyżej wymienionych miejsc nie zawsze będzie skutkować odczuwaniem przez kobietę przyjemności. Z tego tytułu istotne jest, by w trakcie eksperymentowania z nowymi miejscami nie zaniechać kontaktu z partnerem. Odpowiednia komunikacja pozwoli na znaczącą poprawę łóżkowych doznań.

Co zrobić w przypadku niedostatecznej przyjemności podczas stosunku?

Istnieją sytuacje, w wyniku których nawet poprawna stymulacja stref erogennych kobiety, nie daje pożądanych efektów. Może się to wiązać z różnymi przyczynami, zarówno ze strony fizycznej (różnego rodzaju infekcje intymne, zaburzenia hormonalne, efekty uboczne stosowanych form antykoncepcji), jak i psychicznej (stres, wszelkiego rodzaju urazy psychiczne). Wówczas konieczne może być skorzystanie z porady odpowiedniego specjalisty. W celu identyfikacji i znalezienia odpowiedniego rozwiązania warto skorzystać z pomocy lekarza ginekologa lub psychologa. Wizytę z każdym z wymienionych specjalistów można w łatwy sposób zarezerwować przy użyciu portalu LekarzeBezKolejki.pl.

Należy również pamiętać, że podstawą satysfakcjonującego pożycia i związku jest odpowiednia komunikacja między partnerami, a także obopólne zrozumienie.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów