Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Nadciśnienie u dzieci - przyczyny i leczenie

2020-07-24 12:24
Nadciśnienie u dzieci

Szacuje się, że nadciśnienie tętnicze dotyka około 2% dzieci. Jego przyczyną mogą być współistniejące choroby, może też występować samoistnie. W jaki sposób diagnozuje się nadciśnienie tętnicze u dzieci? Jakie mogą być jego przyczyny? W jaki sposób leczy się nadciśnienie tętnicze u dzieci?

Jakie są przyczyny nadciśnienia u dzieci?

Zarówno w przypadku dorosłych, jak i dzieci, rozróżnia się dwa rodzaje nadciśnienia: samoistne (pierwotne) i wtórne. Pierwszy typ najczęściej dotyczy osób dorosłych, natomiast większość diagnozowanych przypadków nadciśnienia u dzieci to typ drugi, czyli nadciśnienie wtórne. Zazwyczaj im młodsze jest dziecko, tym częściej występuje u niego nadciśnienie wtórne. Jest ono związane ze współistnieniem innych chorób, których konsekwencją może być wywołanie nadciśnienia tętniczego. Zazwyczaj są to choroby nerek, m.in. wady nerek, choroby miąższu nerkowego lub naczyń nerkowych. Czasami powodem występowania nadciśnienia wtórnego u dzieci są choroby tarczycy. Natomiast na wystąpienie nadciśnienia samoistnego może mieć wpływ m.in. otyłość dzieci bądź występowanie nadciśnienia w rodzinie.

Jak rozpoznaje się nadciśnienie u dzieci?

Kryteria diagnozy nadciśnienia u dzieci są inne niż u osób dorosłych. Wynika to z faktu, że wraz z wiekiem zwiększają się prawidłowe wartości ciśnienia tętniczego u dzieci. Ciśnienie skurczowe rośnie o około 1-1.5 mm Hg rocznie, a ciśnienie rozkurczowe o ok. 0.7 mm Hg rocznie. W praktyce oznacza to, że kryteria diagnozowania nadciśnienia u 5-latków są inne niż u 15-latków. W procesie diagnozy nadciśnienia u dzieci lekarze pediatrzy opierają się na tzw. siatkach centylowych, które pokazują, jakie wartości ciśnienia tętniczego w danej grupie wiekowej są określane jako wartości prawidłowe, a które są już określane jako nadciśnienie. Istotna jest także ilość pomiarów ciśnienia - swoją diagnozę lekarz powinien opierać na podstawie pomiarów z trzech różnych wizyt. W niektórych przypadkach może także zalecić 24-godzinny pomiar ciśnienia tętniczego, czyli tzw. holter.

Jak prawidłowo mierzyć ciśnienie tętnicze?

Dla uzyskania wiarygodnych wyników badania ciśnienia tętniczego bardzo istotne jest prawidłowe przeprowadzanie pomiaru. Zarówno w gabinecie lekarskim, jak i w domu należy pamiętać o przestrzeganiu kilku zasad. Przede wszystkim w pomieszczeniu powinna panować temperatura pokojowa. Przynajmniej 10 minut przed pomiarem pacjent powinien odpoczywać, ponieważ wysiłek fizyczny bezpośrednio przed badaniem może znacznie zawyżyć wynik. Warto także pamiętać, że spożycie napojów zawierających kofeinę może podwyższyć ciśnienie tętnicze. Mankiet aparatu powinien być prawidłowo dobrany do rozmiaru ramienia dziecka. Co ciekawe, udowodniono, że dorośli borykający się z nadciśnieniem tętniczym miewali takie problemy także w dzieciństwie. Warto więc kontrolować ciśnienie swoich pociech, ponieważ dolegliwość może wystąpić także w ich późniejszym życiu.

Jak się leczy nadciśnienie u dzieci?

Po przeanalizowaniu podejrzenia nadciśnienia dziecko najczęściej jest kierowane do specjalisty, czyli hipertensjologa lub nefrologa dziecięcego. Leczenie nadciśnienia u dzieci różni się w zależności od rodzaju choroby oraz jej przyczyny. Jeżeli przyczyną nadciśnienia wtórnego są nerki, lekarz zleci najpierw leczenie choroby podstawowej, aby zadziałać na problem „u źródła". Jeżeli leczenie przyczynowe nie będzie skuteczne, lekarz może zalecić stosowanie leków przeciwnadciśnieniowych, w dawkach dostosowanych do wieku małego pacjenta. W przypadku nadciśnienia samoistnego skuteczna może się okazać zmiana trybu życia, m.in. wprowadzenie większej ilości wysiłku fizycznego w rozkład dnia malucha. Zbawienna może także okazać się dieta - ograniczenie spożywania soli, wzbogacenie posiłków o warzywa może stanowić dobrą alternatywę dla leczenia farmakologicznego. Jeżeli jednak wspomniane metody nie przyniosą pożądanego skutku, może się okazać konieczne stosowanie leków.  

A na wizytę u dowolnego specjalisty z łatwością i bez wychodzenia z domu umówisz się za pośrednictwem portalu LekarzeBezKolejki.pl.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów