Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Osteopata - kim jest i czym się zajmuje?

2020-04-09 16:07
Osteopata - kim jest i czym się zajmuje?

Praca wymagająca wielogodzinnego siedzenia przed komputerem oraz niska kondycja i aktywność fizyczna sprawiają, że stajemy się coraz mniej sprawni. Dyskopatia odcinka szyjnego i lędźwiowego, rwa kulszowa, zmiany zwyrodnieniowe stawów, wady postawy – to tylko kilka dolegliwości, będących konsekwencją niehigienicznego typu życia, które mogą powodować dotkliwy ból. Odpowiedzią na te problemy może być osteopatia – dziedzina zajmująca się manualnym badaniem i leczeniem. Kim jest osteopata i na czym polega jego praca?

Kim jest osteopata?

Osteopatia jest stosunkowo nową dziedziną medycyny, która opiera się na manualnej diagnostyce chorób oraz ich leczeniu. Towarzyszy jej przekonanie o istniejących zależnościach między ciałem i psychiką człowieka oraz o naturalnych zdolnościach samoregeneracyjnych organizmu. Takie podejście wymaga szerokiej wiedzy z zakresu ludzkiej anatomii, fizjologii oraz biomechaniku układu mięśniowo-szkieletowego, dlatego zgodnie z rozporządzeniem Europejskiej Federacji Osteopatii, osteopatą może zostać lekarz medycyny bądź fizjoterapeuta, który ukończył 5-letnie szkolenie zakończone obroną pracy dyplomowej, odbywające się w akredytowanych przez EFO placówkach. Osteopatami zazwyczaj zostają magistrzy rehabilitacji, ortopedzi oraz fizjoterapeuci.

Czym zajmuje się osteopata?

Do osteopaty pacjenci zgłaszają się z różnymi przypadłościami, najczęściej dolegliwościami bólowymi, które utrudniają codzienne funkcjonowanie. Zadaniem osteopaty jest zdiagnozować przyczynę bólu, która nie zawsze zlokalizowana jest w miejscu występowania dolegliwości. Niejednokrotnie zdarza się, że np. ból kończyn nie jest wywołany urazem danego miejsca, a uciskiem w okolicy kręgosłupa, który promieniuje na kończynę. Właśnie dlatego osteopata powinien mieć szeroką wiedzę z zakresu ludzkiej anatomii i fizjologii oraz opanowane skuteczne techniki manualne. 

Z jakimi schorzeniami można zgłosić się do osteopaty?

Osteopatia dla pacjentów bywa ostatnią deską ratunku przed długotrwałym leczeniem farmakologicznym lub zabiegiem chirurgicznym. Z pomocy tego specjalisty skorzystać mogą osoby, które cierpią na:

  • wady postawy;
  • bóle kręgosłupa o zróżnicowanej etiologii oraz bóle stawów obwodowych;
  • nawracające migreny;
  • nawracające bóle niewiadomego pochodzenia;
  • bóle kręgosłupa w ciąży;
  • zaburzenia snu i nastroju;
  • obrzęki kończyn, zastoje limfatyczne;
  • zespoły lękowe i stany depresyjne;
  • zaburzenia pracy układu trawiennego.

Osteopatia wskazana jest także u osób w trakcie rekonwalescencji po operacjach urazach i wypadkach.

Jak wygląda wizyta u osteopaty?

Przed wizytą u osteopaty pacjent powinien przygotować wszystkie aktualne wyniki badań, które będą pomocne w procesie diagnostycznym. Lepiej unikać obfitych posiłków i zrezygnować z leków przeciwbólowych oraz środków mogących ograniczać koncentrację. Wizyta powinna rozpocząć się bardzo szczegółowym wywiadem dotyczącym charakteru i nasilenia występujących dolegliwości, przebytych urazów i operacji, aktualnie stosowanych leków, a także historii chorób w rodzinie pacjenta. Po skompletowaniu tych informacji osteopata może przystąpić do badania, by sprawdzić ruchomość kręgosłupa i stawów, ocenić symetrię ciała, sposób poruszania się i wykonywania poszczególnych ruchów, a także siłę mięśni, czucie głębokie i powierzchniowe. Dopiero na tej podstawie osteopata może przystąpić do wykonywania serii zabiegów.

Terapia ma charakter serii zabiegów, w trakcie których osteopata uciska na ciele pacjenta różne miejsca na ciele bądź wykonuje specjalne zestawy ćwiczeń. Zabiegi te są dla pacjenta bezbolesne, a wykonane prawidłowo zwiększają ruchomość ciała, niwelują bolesne przykurcze oraz zmniejszają napięcie mięśniowe, poprawiają krążenie krwi i limfy oraz redukują dolegliwości bólowe. 

Same zabiegi nie przyniosą oczekiwanych rezultatów, jeśli pacjent nie zmodyfikuje swojego stylu życia. Odpowiednia dieta, dopasowana do stanu zdrowia aktywność fizyczna i działania profilaktyczne pozwolą utrzymać korzystny efekt.

Osteopatia – reakcje pozabiegowe

Zdarza się, że po prawidłowo wykonanym zabiegu osteopatycznym pacjent może czuć się osłabiony i rozbity, wystąpić mogą nudności i wymioty, nasilenie pewnych dolegliwości, a nawet pogorszenie stanu zdrowia. Są to zazwyczaj krótkotrwałe reakcje organizmu spowodowane zmęczeniem określonych partii ciała, które zostały poddane zabiegowi. Jeżeli dolegliwości te utrzymują się, należy zgłosić się do lekarza.

Osteopata – przeciwwskazania do wizyty

Wizyta u osteopaty może przynieść wiele korzyści zdrowotnych, jednak nie każdy może skorzystać z jego pomocy. Osteopatia nie jest wskazana u kobiet w pierwszym trymestrze ciąży, a także pacjentów z zaawansowanymi chorobami psychicznymi. Przeciwwskazaniem są także wszelkie stany chorobowe wymagające pilnej interwencji medycznej.

Przed wizytą u osteopaty warto się upewnić, czy osoba świadcząca tego typu pomoc posiada właściwe wykształcenie i kwalifikacje.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów