- Polecane
- Endokrynologia
- Okulistyka
- Ortopedia
- Stomatologia
- Alergologia
- Kardiologia
- Ginekologia
- Dermatologia
- Neurologia
- Laryngologia
- Urologia
- Pulmonologia
- Diabetologia
- Zdrowie
- Odżywianie i Diety
- Pediatria
- Badania i diagnostyka
- proktologia
- Psychiatria i psychologia
- Reumatologia
- medycyna estetyczna
- Hematologia
- Onkologia
- Chirurgia
- Czasopismo OSOZ
- Nefrologia
- Gastrologia
Osteopata - kim jest i czym się zajmuje?
Praca wymagająca wielogodzinnego siedzenia przed komputerem oraz niska kondycja i aktywność fizyczna sprawiają, że stajemy się coraz mniej sprawni. Dyskopatia odcinka szyjnego i lędźwiowego, rwa kulszowa, zmiany zwyrodnieniowe stawów, wady postawy – to tylko kilka dolegliwości, będących konsekwencją niehigienicznego typu życia, które mogą powodować dotkliwy ból. Odpowiedzią na te problemy może być osteopatia – dziedzina zajmująca się manualnym badaniem i leczeniem. Kim jest osteopata i na czym polega jego praca?
Kim jest osteopata?
Osteopatia jest stosunkowo nową dziedziną medycyny, która opiera się na manualnej diagnostyce chorób oraz ich leczeniu. Towarzyszy jej przekonanie o istniejących zależnościach między ciałem i psychiką człowieka oraz o naturalnych zdolnościach samoregeneracyjnych organizmu. Takie podejście wymaga szerokiej wiedzy z zakresu ludzkiej anatomii, fizjologii oraz biomechaniku układu mięśniowo-szkieletowego, dlatego zgodnie z rozporządzeniem Europejskiej Federacji Osteopatii, osteopatą może zostać lekarz medycyny bądź fizjoterapeuta, który ukończył 5-letnie szkolenie zakończone obroną pracy dyplomowej, odbywające się w akredytowanych przez EFO placówkach. Osteopatami zazwyczaj zostają magistrzy rehabilitacji, ortopedzi oraz fizjoterapeuci.
Czym zajmuje się osteopata?
Do osteopaty pacjenci zgłaszają się z różnymi przypadłościami, najczęściej dolegliwościami bólowymi, które utrudniają codzienne funkcjonowanie. Zadaniem osteopaty jest zdiagnozować przyczynę bólu, która nie zawsze zlokalizowana jest w miejscu występowania dolegliwości. Niejednokrotnie zdarza się, że np. ból kończyn nie jest wywołany urazem danego miejsca, a uciskiem w okolicy kręgosłupa, który promieniuje na kończynę. Właśnie dlatego osteopata powinien mieć szeroką wiedzę z zakresu ludzkiej anatomii i fizjologii oraz opanowane skuteczne techniki manualne.
Z jakimi schorzeniami można zgłosić się do osteopaty?
Osteopatia dla pacjentów bywa ostatnią deską ratunku przed długotrwałym leczeniem farmakologicznym lub zabiegiem chirurgicznym. Z pomocy tego specjalisty skorzystać mogą osoby, które cierpią na:
- wady postawy;
- bóle kręgosłupa o zróżnicowanej etiologii oraz bóle stawów obwodowych;
- nawracające migreny;
- nawracające bóle niewiadomego pochodzenia;
- bóle kręgosłupa w ciąży;
- zaburzenia snu i nastroju;
- obrzęki kończyn, zastoje limfatyczne;
- zespoły lękowe i stany depresyjne;
- zaburzenia pracy układu trawiennego.
Osteopatia wskazana jest także u osób w trakcie rekonwalescencji po operacjach urazach i wypadkach.
Jak wygląda wizyta u osteopaty?
Przed wizytą u osteopaty pacjent powinien przygotować wszystkie aktualne wyniki badań, które będą pomocne w procesie diagnostycznym. Lepiej unikać obfitych posiłków i zrezygnować z leków przeciwbólowych oraz środków mogących ograniczać koncentrację. Wizyta powinna rozpocząć się bardzo szczegółowym wywiadem dotyczącym charakteru i nasilenia występujących dolegliwości, przebytych urazów i operacji, aktualnie stosowanych leków, a także historii chorób w rodzinie pacjenta. Po skompletowaniu tych informacji osteopata może przystąpić do badania, by sprawdzić ruchomość kręgosłupa i stawów, ocenić symetrię ciała, sposób poruszania się i wykonywania poszczególnych ruchów, a także siłę mięśni, czucie głębokie i powierzchniowe. Dopiero na tej podstawie osteopata może przystąpić do wykonywania serii zabiegów.
Terapia ma charakter serii zabiegów, w trakcie których osteopata uciska na ciele pacjenta różne miejsca na ciele bądź wykonuje specjalne zestawy ćwiczeń. Zabiegi te są dla pacjenta bezbolesne, a wykonane prawidłowo zwiększają ruchomość ciała, niwelują bolesne przykurcze oraz zmniejszają napięcie mięśniowe, poprawiają krążenie krwi i limfy oraz redukują dolegliwości bólowe.
Same zabiegi nie przyniosą oczekiwanych rezultatów, jeśli pacjent nie zmodyfikuje swojego stylu życia. Odpowiednia dieta, dopasowana do stanu zdrowia aktywność fizyczna i działania profilaktyczne pozwolą utrzymać korzystny efekt.
Osteopatia – reakcje pozabiegowe
Zdarza się, że po prawidłowo wykonanym zabiegu osteopatycznym pacjent może czuć się osłabiony i rozbity, wystąpić mogą nudności i wymioty, nasilenie pewnych dolegliwości, a nawet pogorszenie stanu zdrowia. Są to zazwyczaj krótkotrwałe reakcje organizmu spowodowane zmęczeniem określonych partii ciała, które zostały poddane zabiegowi. Jeżeli dolegliwości te utrzymują się, należy zgłosić się do lekarza.
Osteopata – przeciwwskazania do wizyty
Wizyta u osteopaty może przynieść wiele korzyści zdrowotnych, jednak nie każdy może skorzystać z jego pomocy. Osteopatia nie jest wskazana u kobiet w pierwszym trymestrze ciąży, a także pacjentów z zaawansowanymi chorobami psychicznymi. Przeciwwskazaniem są także wszelkie stany chorobowe wymagające pilnej interwencji medycznej.
Przed wizytą u osteopaty warto się upewnić, czy osoba świadcząca tego typu pomoc posiada właściwe wykształcenie i kwalifikacje.
Autor
Redakcja LekarzeBezKolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.