Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Udar mózgu - przyczyny i leczenie. Czy udar mózgu może wystąpić u młodych ludzi?

2020-04-24 12:46
Udar mózgu - przyczyny i leczenie

Udar mózgu stanowi dla pacjenta śmiertelne zagrożenie. W przypadku jego wystąpienia najważniejsza jest szybka reakcja i niezwłoczny kontakt z pogotowiem ratunkowym. Jak rozpoznać pierwsze objawy udaru mózgu? Czy udar może wystąpić także u młodych osób?

Przyczyny udaru mózgu

Udar mózgu utożsamiany jest z obumarciem jakiejś części tego narządu, do czego dochodzi na skutek niewystarczającego zaopatrzenia tkanek w krew. Taki stan, w zależności od części mózgu objętego niedokrwieniem, doprowadza do upośledzenia określonych funkcji neurologicznych. Ze względu na mechanizm powstawania udaru rozróżnia się udar krwotoczny i udar niedokrwienny.

Udar krwotoczny

Powstaje w wyniku uszkodzenia ściany tętnicy i wylewu krwi do okolicznych tkanek. W efekcie krew nie dociera do tkanek mózgu, co skutkuje powstaniem obszaru niedokrwienia. Ponadto, krew opuszczająca pękniętą tętnicę powoduje liczne uszkodzenia i wzrost ciśnienia wewnątrzczaszkowego. 

Udar niedokrwienny

Dochodzi do niego na skutek zaburzenia drożności naczynia, przez co przepływ krwi zostaje ograniczony lub całkowicie zablokowany. Najczęstszą przyczyną udaru niedokrwiennego jest miażdżyca tętnic mózgowych lub zator, spowodowany m.in. przez zaburzenia krzepnięcia krwi lub powstanie skrzeplin pochodzenia sercowego.

Czym grozi udar mózgu?

Udar mózgu prowadzi do obumarcia obszarów mózgu, które odpowiadają za utrzymywanie poszczególnych funkcji organizmu. W efekcie może dojść do paraliżu, zaburzeń mowy i zdolności poznawczych. W zależności od wieku pacjenta i obrazu klinicznego, intensywna rehabilitacja może częściowo przywrócić utraconą sprawność, jednak wiele zmian ma charakter nieodwracalny. Niestety, udary stanowią jednostkę chorobową o wysokiej śmiertelności, zwłaszcza, gdy pomoc medyczna zostanie udzielona zbyt późno.

Umów wizytę u neurologa

Czynniki ryzyka udaru mózgu?

Na udar mózgu narażeni są przede wszystkim pacjenci, którzy cierpią na choroby przewlekłe, takie jak nadciśnienie tętnicze, hipercholesterolemia lub cukrzyca. Poważnym czynnikiem ryzyka jest migotanie przedsionków, ponieważ serce tych pacjentów pompuje krew nieefektywnie, co skutkuje powstaniem zastojów i skrzeplin, które mogą powędrować do mózgu. 

Skuteczną profilaktyką udaru jest przestrzeganie zasad zdrowego odżywiania, dbanie o odpowiednią dawkę aktywności fizycznej oraz rezygnacja z palenia papierosów. Należy również unikać nadużywania alkoholu. Co ważne, udar mózgu nie występuje jedynie u osób starszych, a coraz częściej diagnozuje się go również u młodych pacjentów.

Jak rozpoznać udar mózgu?

Istnieje grupa objawów alarmowych, które są szczególnie charakterystycznych dla udaru mózgu. Zaliczamy do nich:

  • jednostronne porażenie mięśni twarzy;
  • jednostronny niedowład kończyn;
  • nagły ból głowy o dużym nasileniu;
  • zaburzenia mowy;
  • zaburzenia widzenia;
  • problemy z utrzymaniem równowagi;
  • zaburzenia koordynacji ruchów.

Gdy wymienione objawy wystąpią u nas lub bliskiej osoby, konieczne jest natychmiastowe wezwanie pogotowia. Wzywając niezwłocznie karetkę, możemy uratować komuś życie.

Leczenie udaru mózgu

Za diagnozę i leczenie udaru mózgu odpowiada neurolog. Przy podejrzeniu udaru lekarz zaleca wykonanie tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego głowy, a dodatkowo badanie tętnic szyjnych i mózgowych oraz podstawowe badania krwi. 
Personel medyczny monitoruje wszystkie parametry i funkcje życiowe pacjenta. W zależności od obrazu klinicznego, należy zadbać o odpowiednie zaopatrzenie go w tlen, płyny i substancje odżywcze podawane drogą dożylną.

W przypadku udaru niedokrwiennego stosuje się odpowiednie leki, które mają pomóc w usunięciu zatoru (alteplaza, heparyna, kwas acetylosalicylowy). Z kolei udar krwotoczny może wymagać przeprowadzenia zabiegu neurochirurgicznego. Po ustabilizowaniu stanu pacjenta, konieczne jest wdrożenie odpowiedniej rehabilitacji, w celu ograniczenia skutków przebytej choroby. W zależności od przyczyny udaru, pacjent powinien pozostawać pod stałą opieką lekarza neurologa, kardiologa lub diabetologa. Wizytę u wybranego specjalisty zarezerwować można za pomocą portalu LekarzeBezKolejki.pl.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów