Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Ceruloplazmina - badanie, normy, przygotowanie

Ceruloplazminą nazywamy glikoproteinę wytwarzaną przez wątrobę. Jest ona w głównej mierze odpowiedzialna za transport jonów miedzi w organizmie człowieka. Ceruloplazmina bierze również udział w usuwaniu nadmiaru miedzi. Kiedy przeprowadzamy badanie poziomu ceruloplazminy? W jaki sposób możemy się do niego przygotować? Jakie są normy tego badania?

Diagnosta trzyma w ręce próbkę krwi do badania poziomu ceruloplazminy.

Co to jest ceruloplazmina?

Ceruloplazmina, zwana inaczej ferroksydazą, jest białkiem powstającym w naszej wątrobie. Ma za zadanie wiązanie wolnych jonów miedzi znajdujących się we krwi człowieka, a także odpowiada za transport tychże jonów w organizmie. Co więcej, ceruloplazmina pełni funkcję przeciwutleniacza i dodatkowo wspomaga wiązanie się żelaza z transferem (poprzez jego utlenienie z drugiego na trzeci stopień). Lecz na tym nie koniec. Ceruloplazmina aktywuje dodatkowo szlaki biochemiczne:

  • kwasu askorbinowego;
  • norepinefryny;
  • związków sulfhydrylowych;
  • oksydacji norepinefryny.

Ceruloplazmina a choroba Wilsona

O chorobie Wilsona mówimy, kiedy mamy do czynienia z gromadzeniem się miedzi w organizmie. Jest to choroba genetyczna - w jej wyniku dochodzi do defektu białka, które odpowiada za transport miedzi przez błonę hepatocytów, z tego powodu pośrednio dochodzi do zaburzenia procesu powstawania ceruloplazminy w komórkach wątroby. W wyniku choroby dochodzi do zwiększonego stężenia wolnej miedzi w osoczu, co prowadzi do odkładania się miedzi w organizmie, a w ostateczności do uszkodzenia narządów.

Umów się do lekarza rodzinnego

Ceruloplazmina - kiedy powinniśmy wykonać badanie?

Oznaczenie ceruloplazminy w osoczu warto przeprowadzić w momencie, kiedy:

  • istnieje podejrzenie zaburzeń w gospodarce jonami miedzi w organizmie;
  • istnieje podejrzenie choroby Wilsona;
  • u osób pomiędzy 20. a 30. rokiem życia, u których dodatkowo stwierdzono marskość wątroby lub zapalenie wątroby o nieznanym pochodzeniu wraz z towarzyszącym drżeniem kończyn górnych, a także z zaburzeniami mowy.

Ceruloplazmina - jak przygotować się do badania?

Przygotowanie się do badania ceruloplazminy nie różni się niczym od przygotowania się do morfologii. W obu przypadkach materiałem badanym jest krew. Do punktu poboru krwi warto stawić się na czczo (oznacza to, że ostatni posiłek możemy spożyć minimum 8 godzin przed pobraniem).

Do przeprowadzenia badania wystarcza tylko jedna próbka krwi. Czas oczekiwania na wynik nie jest długi - możemy go odebrać już na następny dzień roboczy.

Ceruloplazmina - normy

Obecnie za prawidłowe stężenie ceruloplazminy w osoczu uważa się wartości od 1,5 do 3 µmol/l (200–400 mg/l).

W niektórych przypadkach możemy mieć do czynienia ze zbyt mocno podniesionym poziomem ceruloplazminy. Najczęściej dotyczy to:

  • osób palących papierosy i inne wyroby tytoniowe;
  • kobiet w ciąży;
  • kobiet przyjmujących antykoncepcję hormonalną;
  • osób z nowotworem;
  • osób zmagających się z chorobą reumatyczną;
  • osób z przebiegającym w organizmie stanem zapalnym lub z martwicą tkanek.

Z drugiej strony, zbyt niski poziom ceruloplazminy obserwujemy w przypadku:

  • choroby Wilsona;
  • zespołu Menkena;
  • u osób ze zbyt niską podażą miedzi w diecie.

Trzeba również pamiętać, że samo oznaczenie zbyt niskiego poziomu ceruloplazminy w surowicy nie wskazuje jednoznacznie na chorobę Wilsona. Z tego powodu, razem z oznaczeniem ceruloplazminy, wykonuje się dodatkowo oznaczenie miedzi w surowicy, a także ilość miedzi wydalonej wraz z moczem. Można przeprowadzić także oznaczenie miedzi w bioptacie wątroby, jednak w praktyce badanie to wykonuje się bardzo rzadko.

Warto pamiętać, że nie powinniśmy sami na własną rękę interpretować badań laboratoryjnych - najlepiej udać się z nimi do lekarza rodzinnego lub innego specjalisty, który wydał skierowanie na badanie. 

Wizytę u lekarza możesz w łatwy i szybki sposób zarezerwować z wykorzystaniem portalu LekarzeBezKolejki.pl.

Ceruloplazmina - przeciwwskazania i powikłania

Przeprowadzając badanie stężenia ceruloplazminy w osoczu, nie powinniśmy się martwić jakimikolwiek powikłaniami. Pobranie próbki wiąże się z pobraniem krwi żylnej i z tego powodu ewentualne powikłania związane są właśnie z wykonanym wkłuciem (np. krwiak, ból w miejscu wkłucia). Z uwagi na wysoki poziom bezpieczeństwa badania, nie wymienia się żadnych przeciwwskazań do przeprowadzenia oznaczenia ceruloplazminy w surowicy.

Autor

Redakcja LekarzeBezKolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja LekarzeBezKolejki.pl

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Kategorie:  Badania i diagnostyka

Więcej artykułów