- Polecane
- Endokrynologia
- Okulistyka
- Ortopedia
- Stomatologia
- Alergologia
- Kardiologia
- Ginekologia
- Dermatologia
- Neurologia
- Laryngologia
- Urologia
- Pulmonologia
- Diabetologia
- Zdrowie
- Odżywianie i Diety
- Pediatria
- Badania i diagnostyka
- proktologia
- Psychiatria i psychologia
- Reumatologia
- medycyna estetyczna
- Hematologia
- Onkologia
- Chirurgia
- Czasopismo OSOZ
- Nefrologia
- Gastrologia
Czerniaki: jak rozpoznać raka skóry?
Czerniak należy do jednego z najczęściej występujących nowotworów skóry. Mimo jego wysokiej śmiertelności, nadal jest ignorowany. W jaki sposób możemy rozpoznać czerniaka?
Czym jest czerniak?
Czerniak jest nowotworem powstającym z komórek zawierających pigment, czyli melanocytów. Najczęściej występuje on na skórze, jednakże istnieją przypadki jego wystąpienia w miejscach takich jak: jelita, jama ustna czy też oko. W przypadku kobiet czerniaki najczęściej występują na kończynach dolnych, a u mężczyzn na plecach. W 25 % przypadków czerniaki powstają z już istniejących pieprzyków.
Wyróżnia się 3 główne rodzaje czerniaka:
- czerniak szerzący się powierzchownie - jest to najczęściej występujący rodzaj (od 60 do 70 % przypadków), powstaje ze znamion barwnikowych, np. pieprzyków;
- czerniak guzkowy - jest to najcięższa postać nowotworu. Występuje od 10 do 30 % przypadków;
- czerniak bezbarwnikowy - stosunkowo rzadki (2 % przypadków). Jak sama nazwa wskazuje, jest on pozbawiony barwnika, a jego charakterystycznym objawem jest pojawienie się powiększającej się grudki o różowo-czerwonym zabarwieniu.
Czynniki zwiększające ryzyko wystąpienia czerniaka
W chwili obecnej znane są dwa podstawowe czynniki zwiększające szanse wystąpienia czerniaka. Pierwszym z nich jest promieniowanie ultrafioletowe (UV). Źródłem takiego promieniowania jest słońce, a także wszelkiego rodzaju urządzenia do opalania. Szanse wystąpienia zwiększają zarówno krótkotrwałe, lecz intensywne narażanie skóry na promienie słoneczne oraz wszelkiego rodzaju oparzenia słoneczne. Kolejnymi czynnikami są: wrodzone lub nabyte upośledzenie odporności, pieprzyki skórne, czy też występowanie czerniaków w wywiadzie rodzinnym.
Umów wizytę u dermatologa
W jaki sposób rozpoznać czerniaka?
Czerniak nie daje charakterystycznych objawów. Nie oznacza to jednak, że niemożliwe jest jego wczesna diagnoza. W przypadku zauważenia nowej zmiany skórnej, przypominającej pieprzyka, lub w przypadku zaobserwowania zmiany kształtu, pęknięcia, czy też swędzenia już posiadanego pieprzyka, warto udać się do lekarza w celu sprawdzenia, czy nie mamy do czynienia z czerniakiem.
Diagnozowanie czerniaka
Lekarzem, do którego powinniśmy się udać w momencie podejrzenia przez nas czerniaka jest dermatolog. W celu zdiagnozowania czerniaka, podstawowym narzędziem dermatologa jest dermatoskop - jest to urządzenie pozwalające oglądać wszelkiego rodzaju zmiany skórne w dziesięciokrotnym powiększeniu, wyposażone dodatkowo w źródło światła. Badanie dermatoskopowe pozwala wykluczyć wystąpienie takich zmian skórnych jak: brodawki łojotokowe, czy też rak drobnokomórkowy. W celu uzupełnienia wywiadu dermatologicznego, lekarz przeprowadza wywiad w celu zebrania informacji o czynnikach ryzyka mogących zwiększyć ryzyko wystąpienia czerniaka.
Do bardziej zaawansowanych technik diagnostycznych należy laserowa skanująca mikroskopia konfokalna - pozwala ona ocenić pobraną próbkę zmiany skórnej pod kątem kształtu komórek barwnikowych i układu komórek znamionowych.
Sposoby leczenia czerniaka
Głównym czynnikiem wpływającym na skuteczność terapii czerniaka jest stadium, w jakim znajduje się nowotwór. Im szybciej zostanie on wykryty i prawidłowo zdiagnozowany, tym większa jest szansa na jego wyleczenie. Główną metodą leczenia jest jego chirurgiczne wycięcie. Jednakże zabieg ten nie zawsze gwarantuje pełny powrót do zdrowia - wszystko zależy od tego, jaka była grubość nowotworu oraz w jakim stopniu nastąpiły przerzuty. Możliwe jest także zastosowanie przez lekarza onkologa leczenia z wykorzystaniem leków cytostatycznych lub immunostymulujących.
Profilaktyka czerniaka
Mimo faktu, że czerniak jest niezwykle niebezpiecznym nowotworem, istnieją sposoby, dzięki którym możliwe jest zmniejszenie ryzyka jego wystąpienia. Należą do nich:
- unikanie słońca w momencie jego największej aktywności, tj. w godzinach od 10.00 do 15.00
- stosowanie nakryć głowy
- stosowanie kremów z odpowiednimi filtrami UVA i UVB
- unikanie ekspozycji dzieci poniżej 1 roku życia na promienie słoneczne
- unikanie stosowania leków mogących powodować fotouczulenia lub, jeśli nie jest to możliwe, zabezpieczać skórę z użyciem odpowiedniej odzieży.
Jak w przypadku każdej choroby warto jest również wykonywać okresowe, profilaktyczne badania u lekarza dermatologa, dzięki czemu możliwe jest odpowiednio wczesne wykrycie czerniaka. Dogodny termin wizyty u tego specjalisty możemy zarezerwować on-line na LekarzeBezKolejki.pl.
Autor
Redakcja LekarzeBezKolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.