- Polecane
- Endokrynologia
- Okulistyka
- Ortopedia
- Stomatologia
- Alergologia
- Kardiologia
- Ginekologia
- Dermatologia
- Neurologia
- Laryngologia
- Urologia
- Pulmonologia
- Diabetologia
- Zdrowie
- Odżywianie i Diety
- Pediatria
- Badania i diagnostyka
- proktologia
- Psychiatria i psychologia
- Reumatologia
- medycyna estetyczna
- Hematologia
- Onkologia
- Chirurgia
- Czasopismo OSOZ
- Nefrologia
- Gastrologia
Grudki perliste - czym są, czy są niebezpieczne i czy można je usunąć?
Grudki perliste to niewielkie zmiany zlokalizowane w okolicy żołędzi penisa. Pojawiają się około 20-30 roku życia i mogą budzić niepokój. Ponieważ wszelkie zmiany w okolicy prącia mogą być niebezpieczne, w przypadku ich zauważenia warto udać się do specjalisty. Czy grudki perliste są groźne i czy trzeba je usuwać?
Czym są grudki perliste prącia?
Grudki perliste to naturalny wytwór nabłonka prącia. Mają postać niewielkich wypustek (wielkości 0,5-2 mm), koloru białego lub perłowego. Lokalizują się w obrębie korony żołędzi, a także w rowku zażołędnym. Ich wygląd jest dość charakterystyczny i łatwo je rozpoznać. W dotyku są miękkie i przypominają kaszkę. Nie produkują żadnej wydzieliny i nie mają zapachu.
Grudki perliste pojawiają się zazwyczaj około 20-30 roku życia. Problem ten dotyka około 10-12% męskiej populacji. Nie ustalono dotąd przyczyny ich powstawania, wiadomo natomiast że są one całkowicie niegroźne. Nie są także objawem choroby, nie świadczą o złej higienie czy niebezpiecznej aktywności seksualnej i nie przenoszą się drogą płciową.
Chociaż nie są problemem zdrowotnym, to zdecydowanie można je uznać za defekt kosmetyczny. Grudki perliste prącia mogą powodować uczucie wstydu, a przez to wpływać na aktywność seksualną. W zależności od ich wielkości i liczby, konieczna może okazać się interwencja lekarza specjalisty - urologa.
Grudki perliste u kobiet
Grudki perliste występują wyłącznie u mężczyzn. Jeżeli w okolicach warg sromowych obserwujesz podobnie wyglądające twory, koniecznie zgłoś się do ginekologa, ponieważ mogą być to zmiany groźne, wymagające leczenia.
Umów się do lekarza rodzinnego
Grudki perliste - usuwanie
Tak, grudki perliste można usunąć. Nie ma konkretnych wskazań medycznych do przeprowadzania takiego zabiegu poza względami estetycznymi, ponieważ są one całkowicie niegroźne.
Zabiegi usuwania grudek perlistych nie są refundowane przez NFZ. W celu pozbycia się zmian, trzeba udać się do prywatnych klinik medycyny estetycznej, które w swojej ofercie mają zabiegi usuwające. Leczeniem takich zmian zajmuje się urolog.
Do metod usuwania grudek perlistych należą:
- laseroterapia CO2;
- elektrodesykacja;
- krioterapia;
- zabiegi chirurgiczne.
Laseroterapia grudek perlistych
Usuwanie grudek perlistych z wykorzystaniem lasera CO2 to jedna z najskuteczniejszych metod. Jest szybka, bezbolesna, a raz usunięte grudki perliste nie nawracają, i co najważniejsze - laser nie pozostawia żadnych blizn.
Zabieg jest szybki, trwa około 20 minut. Rozpoczyna się od nałożenia środka znieczulającego, dzięki czemu cały proces jest komfortowy dla pacjenta. Następnie, wykorzystując laser CO2, wypala się każdą grudkę osobno. Następuje jej odparowanie, po czym może pozostać mały strupek. Ważne jest to, że laser jest bardzo precyzyjny i nie uszkadza okolicznych tkanek
Po zabiegu należy zachować przez pewien czas wstrzemięźliwość seksualną, zarówno od masturbacji, jak i stosunku płciowego. Dobrym pomysłem jest korzystanie w późniejszym czasie z prezerwatyw.
Krioterapia
Inną z polecanych metod usuwania grudek perlistych jest krioterapia. Polega na precyzyjnym nakładaniu niewielkich ilości ciekłego azotu na każdą grudkę, co powoduje jej natychmiastowe zamrożenie i samoistne odpadnięcie. W ten sposób również usuwa się jedynie zmiany, a okoliczne tkanki są bezpieczne.
Skuteczność tej metody jest porównywalna do laseroterapii i również nie pozostawia blizn.
Elektrodesykacja
Jest to kolejna metoda usuwania grudek perlistych, polegająca na wykorzystaniu prądu elektrycznego. Po przyłożeniu elektrody do zmiany, następuje jej wypalenie i odwodnienie tkanki, która odpada. Niestety w przypadku tej metody mogą powstać bardzo niewielkie i słabo widoczne blizny.
Usunięcie chirurgiczne
To najmniej efektywna metoda usuwania grudek perlistych. Polega na mechanicznym wycięciu każdej z grudek. Po zabiegu istnieje ryzyko nawrotu zmian, ponadto mogą pozostać nieestetyczne blizny. Metody tej praktycznie już się nie stosuje.
Czy istnieją domowe sposoby na grudki perliste prącia?
Na obecną chwilę nie istnieją żadne skuteczne i bezpieczne metody domowe usuwania grudek perlistych prącia. Zmian należy wyciskać ani zdrapywać, ponieważ narażamy się na infekcję i blizny, a zmiana i tak najprawdopodobniej powróci. Zdecydowanie lepiej oddać się w ręce specjalisty - urologa, który dobierze odpowiednią metodę usuwania grudek perlistych.
Pamiętaj, że wizytę u wybranego specjalisty możesz w łatwy sposób umówić przy pomocy portalu LekarzeBezKolejki.pl.
Bibliografia:
- Teichman, J., Mannas, M., & Elston, D. M. (2018). Noninfectious Penile Lesions. American family physician, 97(2), s. 102–110.
- Honigman, A., Dubin, D., Chu, J., & Lin, M. (2019). Management of Pearly Penile Papules: A Review of the Literature. Journal Of Cutaneous Medicine And Surgery, 24(1), s. 79-85.
- Korber, A., & Dissemond, J. (2009). Pearly penile papules. Canadian Medical Association Journal, 181(6-7), s. 397-397.
- Gan, S. D., & Graber, E. M. (2015). Treatment of Pearly Penile Papules with Fractionated CO2 Laser. The Journal of clinical and aesthetic dermatology, 8(5), s. 50–52.
- Aldahan, A., Brah, T., & Nouri, K. (2016). Diagnosis and Management of Pearly Penile Papules. American Journal Of Men's Health, 12(3), s. 624-627.
Autor
Redakcja LekarzeBezKolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.