Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Krew w kale - groźny objaw, którego nie można bagatelizować. O czym może świadczyć krew w kale?

2020-02-25 12:04
Krew w kale - groźny objaw, którego nie można bagatelizować

Krew w kale jest objawem, który nigdy nie powinien być bagatelizowany. Może być spowodowana zupełnie niegroźnymi dolegliwościami, np. hemoroidami, ale także zwiastować występowanie dużo poważniejszych chorób, których wyleczenie w dużej mierze zależy od szybkiej diagnozy.

Krew w kale

Pojawienie się krwi w kale najczęściej oznacza krwawienie z odbytu lub wyższych części przewodu pokarmowego, np. jelit. Aby dokładnie zdiagnozować problem, a przede wszystkim jego przyczynę i lokalizację, konieczne jest określenie, jaki charakter miało krwawienie z odbytu. Świeża krew może być widoczna zarówno na papierze toaletowym, jak i powlekać stolec, a nawet zabarwiać wodę w muszli klozetowej obok stolca. Należy dokładnie obserwować te objawy u siebie, ponieważ pomogą one lekarzowi w ustaleniu przyczyny krwawienia i umożliwią zlokalizowanie problemu w konkretnym odcinku przewodu pokarmowego.

Przyczyny krwawienia z odbytu

Najczęstszą przyczyną krwawienia z odbytu są hemoroidy, inaczej nazywane żylakami odbytu. Stanowią przyczynę aż 9-12% tego rodzaju krwawień. Innym powodem opisywanych objawów może być szczelina odbytu, czyli rana błony śluzowej kanału odbytu.  Za krwawienia z odbytu mogą być odpowiedzialne wszelkiego rodzaju zmiany zapalne, zmiany naczyniowe oraz krwawienia z uchyłków, a także polipy jelita grubego. Najpoważniejszą z dolegliwości, jaka może zwiastować krwawienie z odbytu jest natomiast nowotwór jelita grubego.

Co robić w przypadku krwawienia z odbytu?

W przypadku zauważenia u siebie krwawienia z odbytu należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza rodzinnego. Objaw należy rzetelnie opisać lekarzowi, który zbierze dokładny wywiad i przeprowadzi konieczne badania lub skieruje na dalszą diagnostykę. Może także zalecić wizytę u gastroenterologa. Objawu nie wolno bagatelizować: krew w stolcu może oznaczać nie tylko niegroźne hemoroidy, ale i poważniejsze schorzenia, jak np. nowotwór jelita grubego. Jego wykrycie na wczesnym etapie zwiększa szanse na wyleczenie choroby, dlatego tak ważna jest jak najszybsza diagnoza.

Jednym z badań przeprowadzanych już w gabinecie u lekarza jest badanie per rectum, na podstawie którego lekarz może rozpoznać hemoroidy i wykluczyć inne przyczyny. Badanie może zostać uzupełnione użyciem krótkiego wziernika, czyli rektoskopu. Do dokładniejszej diagnostyki tego typu schorzeń stosowana jest natomiast kolonoskopia, czyli badanie okrężnicy - części jelita grubego.

Leczenie dolegliwości

Jeżeli zdiagnozowaną dolegliwością, która powoduje krwawienia z odbytu są hemoroidy, czyli żylaki odbytu, można zastosować maści, czopki lub żele na hemoroidy, których szeroki wybór znajduje się w każdej aptece. W składzie takich preparatów znajdziemy substancje wzmacniające naczynia krwionośne (diosminę), substancje przeciwzapalne (glikokortykosteroidy) lub związki chemiczne działające znieczulająco (lidokainę). Część preparatów dostępnych jest bez recepty, a część z przepisu lekarza. Dla amatorów naturalnych sposobów pomocne mogą okazać się tzw. nasiadówki, czyli kąpiele wzbogacone o ziołowe ekstrakty. Trzeba wtedy pamiętać o odpowiedniej temperaturze wody - nie powinna przekraczać 40 stopni Celsjusza. Jeżeli metody nieinwazyjne nie okazują pożądanej skuteczności, konieczne może być leczenie operacyjne. Krwawienie z uchyłków zazwyczaj przechodzi samoistnie. Do walki z wszelkiego rodzaju stanami zapalnymi potrzebne będą leki przeciwzapalne (najczęściej przepisywane przez lekarza), a w przypadku polipów konieczne będzie leczenie endoskopowe. Nowotwór jelita grubego wymaga dokładnej diagnostyki, a leczy się go zazwyczaj operacyjnie.

Krew w stolcu u dzieci

Nie tylko u dorosłych, ale także i u dzieci może pojawić się krew w stolcu. U dzieci najczęściej obserwuje się krew świeżą, jasnoczerwoną. Przyczyny powstawania tego objawu są podobne - najczęściej jest to szczelina odbytu, która powstaje m.in. wskutek zaparć, często spotykanych u maluchów. Dzieci boją się bolesnego wypróżniania lub odczuwają lęk przed korzystaniem z publicznej toalety, np. w przedszkolu, i w ten sposób dochodzi do zatrzymania stolca. Również niektóre choroby pasożytnicze mogą pośrednio powodować krwawienia z odbytu. W przebiegu owsicy występuje mocne swędzenie, a przez drapanie się dziecko może uszkodzić nabłonek, co doprowadza do pojawienia się krwawienia. Zdarza się także, że krwawienia z odbytu u dzieci nie mają ustalonej przyczyny i w pewnym momencie samoistnie zanikają. Niezależnie od sytuacji, zawsze warto udać się do lekarza pediatry, przedstawiając mu wszystkie współistniejące objawy, jak np. biegunkę, gorączkę, bóle brzucha czy utratę wagi. Lekarz pediatra przeanalizuje objawy, postawi odpowiednią diagnozę i rozpocznie właściwe leczenie malucha.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów