Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Łojotokowe zapalenie skóry (ŁZS) - przyczyny, objawy, leczenie, pielęgnacja skóry łojotokowej

2023-07-18 17:28
Kobieta z łojotokowym zapaleniem skóry na skórze twarzy.

Skóra jest największym narządem naszego organizmu i pełni niezwykle ważne funkcje, niezbędne do życia. Odpowiada m.in. za regulację temperatury ciała, odbieranie wrażeń czuciowych, ale także chroni przed czynnikami zewnętrznymi. Skóra, tak jak każdy narząd ludzkiego ciała, narażona jest na różnego rodzaju uszkodzenia i schorzenia, a choroby skóry wpływają nie tylko na jej wygląd, ale także funkcjonowanie i zdrowie. Jedną z częstszych przyczyn wizyt u dermatologa czy trychologa jest łojotokowe zapalenie skóry (ŁZS). Czym się ono objawia oraz jak można leczyć ŁZS?

Łojotokowe zapalenie skóry (ŁZS) - czym jest?

Łojotokowe zapalenie skóry jest przewlekłą chorobą skóry, charakteryzującą się zmianami złuszczająco-rumieniowymi. Zmiany skórne pojawiają się szczególnie na skórze twarzy i klatce piersiowej. Mogą wystąpić również na głowie, mówimy wówczas o łojotokowym zapaleniu skóry głowy.

Umów termin wizyty u lekarza rodzinnego

Przyczyny występowania ŁZS

Przyczyną wystąpienia choroby jest nadaktywność gruczołów łojowych i zakażenia grzybicze. Łojotokowe zapalenie skóry może dotknąć każdego. Wśród najczęstszych przyczyn wywołujących ŁZS wymienia się:

  • predyspozycje genetyczne;
  • silny stres;
  • zaburzenia immunologiczne;
  • niedobór snu;
  • niewłaściwą dietę;
  • wzmożoną produkcję hormonów (szczególnie androgenów).

Objawy łojotokowego zapalenia skóry

Najbardziej charakterystycznym objawem ŁZS tłuste, łuszczące się łuski (lub zarumienione plamy), pojawiające się w charakterystycznych miejscach. Zmiany chorobowe obejmować mogą m.in.:

  • skórę głowy;
  • klatkę piersiową;
  • górną okolicę pleców;
  • okolice małżowin usznych;
  • fałdy skórne.

Zdarza się, że plamy skórne w łojotokowym zapaleniu skóry powodują niewielki świąd.

Łojotokowe zapalenie skóry u niemowląt

Bardzo często występuje ŁZS u niemowląt w postaci grubych, tłustych łusek o zabarwieniu biało-żółtym. Zauważyć je najczęściej można na skórze głowy. Konieczna jest wtedy konsultacja dermatologiczna i wprowadzenie odpowiednich produktów pielęgnacyjnych.

ŁZS - kiedy wybrać się do lekarza?

Najlepiej do specjalisty udać się od razu po zauważeniu u siebie lub dziecka zmian skórnych. Dermatolog lub internista oceni skórę i poleci odpowiednie produkty pielęgnacyjne lub lecznicze.

Jeśli potrzebujesz porady dermatologa lub innego specjalisty, możesz skorzystać z witryny LekarzeBezKolejki.pl, dzięki której umówisz termin wizyty bez wychodzenia z domu.

Łojotokowe zapalenie skóry – różnicowanie

Wizyta u lekarza jest szczególnie ważna, aby w odpowiedni sposób zróżnicować łojotokowe zapalenie skóry od innych chorób skóry, dających objawy w podobnych lokalizacjach. Wśród najczęściej występujących chorób obejmujących skórę głowy, z którymi dermatolog różnicuje ŁZS, wyróżnia się łojotok oraz zapalenie mieszków włosowych na głowie.

Czym jest łojotok?

Łojotok jest schorzeniem, w którym gruczoły łojowe wykazują się nadmierną aktywnością i wydzielają większą ilość sebum. Często jest to spowodowane nieodpowiednią dietą czy niedoborami witamin, a także uwarunkowaniami genetycznymi.

Czym jest zapalenie mieszków włosowych na głowie?

To schorzenie charakteryzuje się występowaniem zaczerwienień i grudek w okolicy miejsc pokrytych włosami. Zazwyczaj są spowodowane uszkodzeniem mechanicznym lub nadkażeniem bakteryjnym.

Leczenie łojotokowego zapalenia skóry

Leczenie ŁZS jest długotrwałe, a choroba lubi nawracać. Wiele czynników ma na to wpływ, m.in. stres oraz spożywane pokarmy, które mogą nasilić występowanie zmian skórnych. Leczenie ma za zadanie wyciszyć i złagodzić objawy łojotokowego zapalanie skóry.

W przypadku niemowląt stosuje się specjalne, delikatne środki zmiękczające i nawilżające skórę. W tym celu stosuje się często emolienty, wazelinę lub różnego rodzaju oleje i oliwki.

Jeśli problem ŁZS dotyka głównie skóry głowy, lekarz często zaleca stosowanie szamponów przeciwłupieżowych, które w swoim składzie zawierają np. siarczek selenu czy olejek z drzewa herbacianego. Takie produkty są dostępne w aptekach bez recepty.

Długotrwały efekt przynosi także stosowanie szamponów przeciwgrzybiczych, a w ciężkich postaciach ŁZS dermatolog może zalecić stosowanie preparatów z glikokortykosteroidami.

W przypadku leczenia zmian na skórze twarzy i tułowia, najczęściej stosuje się leki przeciwzapalne i przeciwgrzybicze. Nie należy ich jednak stosować bez nadzoru lekarza.

O czym warto pamiętać w terapii ŁZS?

Choć nie poznano dokładnej przyczyny występowania łojotokowego zapalenia skóry, warto na tę chorobę spojrzeć holistycznie. W terapii ŁZS warto również zwrócić uwagę na redukcję stresu, a także przyjmowane pokarmy i inne czynniki mogące zaostrzac przebieg choroby.

Bibliografia:

  1. Bednarek, M., Musiał, C. (2019). Najczęstsze problemy pacjenta trychologicznego – choroby skóry głowy. Kosmetologia Estetyczna, 3, vol 8.
  2. Durbas, M. (2021). Dieta a łojotokowe zapalenie skóry. Medycyna Praktyczna. Dostępne na: https://www.mp.pl/pacjent/dieta/diety/diety_w_chorobach/264397,dieta-a-lojotokowe-zapalenie-skory. (Dostęp: 05.2023).
  3. Wiercińska, M. (2021). Łojotokowe zapalenie skóry (ŁZS) - objawy, przyczyny i leczenie. Medycyna Praktyczna. Dostępne na: https://www.mp.pl/pacjent/dermatologia/choroby/chorobyskory/170805,lojotokowe-zapalenie-skory. (Dostęp: 05.2023).

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów