Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Najczęstsze schorzenia, które mogą objawiać się bólem mięśni

2023-06-23 17:36
Mężczyzna cierpi z powodu bólu mięśni.

Ból jest nieprzyjemnym, subiektywnym doznaniem zmysłowym i emocjonalnym związanym z uszkodzeniem tkanek lub struktur ciała. Stanowi on sygnał dla organizmu, ostrzegający przed niebezpieczeństwem lub alarmującym że coś się dzieje. W ciągu naszego życia ból towarzyszy nam wiele razy, jego przyczyny są różne. Jednym z częściej występujących są bóle mięśni. Czym mogą być spowodowane? Czy ból mięśni może się wiązać z chorobami?

Schorzenia towarzyszące bólom mięśni

Istnieje wiele schorzeń, które mogą przejawiać się bólem mięśni. Wybrane opisano poniżej.

Bóle potreningowe, czyli zakwasy

Jedną z najczęstszych przyczyn bólu mięśni nóg są bóle potreningowe. Wówczas mówi się o zakwasach, czyli mikrouszkodzeniach włókien mięśniowych. Jest to objaw pojawiający się najczęściej około 24 godziny po treningu. Objawia się bolesnością mięśni podczas ich aktywowania, a więc często przy wykonywaniu czynności dnia codziennego. Trwają około 2-3 dni (w zależności od intensywności treningu) i samoistnie przechodzą. Mogą dotyczyć wszystkich partii mięśniowych, które były zaangażowane podczas treningu.

Miopatia

Jest to zespół objawów towarzyszących uszkodzeniu mięśni oraz zaopatrujących ich nerwów. Wśród najczęstszych objawów miopatii wyróżnia się osłabienie mięśni, ból mięśni, zaburzenia czucia. Miopatia może być schorzeniem wrodzonym (uwarunkowania genetyczne) lub nabytym (spowodowane stanem zapalnym w wyniku przyjmowania niektórych leków, związków toksycznych lub w zaburzeniach hormonalnych).

Fibromialgia

Jest zespołem bólowym, któremu towarzyszą przewlekłe, uogólnione bóle mięśni. Obecne są tzw. punkty tkliwe o wzmożonej wrażliwości na dotyk czy ucisk. Przyczyn występowania fibromialgii jest wiele, a wśród nich najczęściej wyróżnia się warunkowania genetyczne, czynniki psychiczne (jak np. przewlekły stres czy uraz psychiczny). Fibromialgia może być także spowodowana innymi chorobami autoimmunologicznymi, m.in. reumatoidalnym zapaleniem stawów (RZS), toczniem rumieniowatym układowym czy chorobą Hashimoto.

Urazy i przeciążenia - ból mięśni pleców oraz stawów

W życiu codziennym często wykonujemy aktywności, które wielokroć powtarzane stwarzają ryzyko przeciążeń bądź urazów. Najczęściej dotyczy to prac fizycznych, polegających na dźwiganiu ciężkich przedmiotów i wykonywaniu powtarzających się czynności wymuszających nienaturalną postawę ciała. W większości przypadków prowadzi to do bólu mięśni (szczególnie ból mięśni pleców), jak i stawów. W przypadku urazów czy cięższych przeciążeń warto zwrócić się do ortopedy w celu diagnostyki oraz wdrożenia odpowiedniego leczenia.

Przewlekłe zmęczenie a ból mięśniowy

Bardzo częstą przyczyną bólu mięśni jest przewlekłe zmęczenie zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Nadmierny stres, częste narażenie na sytuacje stresujące powodują, że nasz układ nerwowy jest w ciągłym napięciu. Takie napięcie może przejawiać się bólami. Korzystna jest wówczas pomoc psychologa i odpoczynek, który pozwoli zniwelować niekorzystne skutki stresu i zmęczenia.

Umów wizytę u lekarza rodzinnego

Bóle mięśni i stawów a nerwica

Ból mięśni może być jednym z pierwszych objawów zaburzeń lękowych czy nerwicy. Wiąże się to z przewlekłym stresem, niepokojem i lękiem, co powoduje wzmożenie napięcia mięśni, szczególnie w okolicy karku, ramion i pleców. Dolegliwości bólowe przy stresie występują nieraz również w okolicy stawów skroniowo-żuchwowych.

Jak leczyć bóle mięśni?

Odpowiednia diagnostyka i odnalezienie przyczyny bólu mięśni i stawów jest najbardziej istotna w procesie leczniczym. Jeśli ból związany jest z zaburzeniami psychicznymi, urazami mechanicznymi czy innymi schorzeniami, konieczna jest konsultacja ze specjalistą (ortopedą, psychiatrą, neurologiem). Lekarz zleci szereg potrzebnych do diagnostyki badań, a następnie zaplanuje proces leczenia.

Wizytę u specjalisty możesz umówić bez wychodzenia z domu, korzystając ze strony LekarzeBezKolejki.pl.

Domowe sposoby leczenia bólu mięśni

Jeśli ból mięśni i stawów związany jest przeciążeniami czy mikrourazami wynikającymi z przetrenowania lub jednorazowych sytuacji w życiu codziennym, można korzystać z domowych sposobów. Najlepszym „lekarstwem” na ból mięśni jest odpowiednia regeneracja i odpoczynek. Pomóc może np. ciepła kąpiel, która spowoduje rozluźnienie nadmiernie napiętych mięśni.

W niektórych sytuacjach domowe sposoby mogą być niewystarczalne, wówczas należy zgłosić się do lekarza i podjąć odpowiednie leczenie.

Apteczne sposoby na ból mięśni i stawów

Niejednokrotnie warto w procesie walki z bólem mięśni wesprzeć się preparatami z apteki. Wiele z nich dostępnych jest bez recepty. W przypadku chęci zadziałania miejscowego, można aplikować maść na ból mięśni i stawów, zawierającą przeciwbólową lub przeciwzapalną substancje czynną.

Bibliografia:

  1. Ostrowska, M. (2016). Choroby mięśni (miopatie). Medycyna Praktyczna. Dostępne na: https://www.mp.pl/pacjent/neurologia/choroby/150859,choroby-miesni-miopatia. (Dostęp: 05.2024).
  2. Guła, Z., Korkosz, M. (2022). Fibromialgia: przyczyny, objawy i leczenie. Medycyna Praktyczna. Dostępne na: https://www.mp.pl/pacjent/reumatologia/choroby/63742,fibromialgia. (Dostęp: 05.2023).
  3. Nicpoń, K. (2007),.Bóle mięśniowe i kurcze bolesne w praktyce neurologa. Polski Przegląd Neurologiczny, tom 3, nr 4.

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów