- Polecane
- Endokrynologia
- Okulistyka
- Ortopedia
- Stomatologia
- Alergologia
- Kardiologia
- Ginekologia
- Dermatologia
- Neurologia
- Laryngologia
- Urologia
- Pulmonologia
- Diabetologia
- Zdrowie
- Odżywianie i Diety
- Pediatria
- Badania i diagnostyka
- proktologia
- Psychiatria i psychologia
- Reumatologia
- medycyna estetyczna
- Hematologia
- Onkologia
- Chirurgia
- Czasopismo OSOZ
- Nefrologia
- Gastrologia
Jak działa krążek antykoncepcyjny? Wady i zalety tej metody antykoncepcji.
Wybór tej jednej, najlepszej metody antykoncepcji nie jest prostą sprawą, zwłaszcza, że mamy dostęp do bardzo szerokiej gamy tego typu środków. Jednymi z nich są krążki antykoncepcyjne należące do stosunkowo nowych i skuteczniejszych metod zapobiegania ciąży. Na czym dokładnie polega ta metoda i kto może ją stosować?
Rodzaje metod antykoncepcyjnych
Ogólnie środki antykoncepcyjne możemy podzielić na naturalne, mechaniczne (niehormonalne) oraz hormonalne. Te pierwsze wykazują się nieco słabszą skutecznością i wymagają od osoby stosującej takie metody zachowanie wstrzemięźliwości seksualnej w określonych porach cyklu menstruacyjnego oraz dokładnej i wnikliwej obserwacji swojego ciała.
Do bardziej skutecznych metod antykoncepcji należą środki hormonalne, a wśród nich prym wiodą wkładki wewnątrzmaciczne i systemy dopochwowe.
Umów się do ginekologa
Krążki antykoncepcyjne - dopochwowa antykoncepcja
Jedną ze skuteczniejszych metod zapobiegania nieplanowanej ciąży są ringi antykoncepcyjne zawierające hormony płciowe. Krążki dopochwowe, jak sama nazwa wskazuje mają postać pierścieni zbudowanych z elastycznego polimeru, jakim jest octan etylenowinylowy. W rdzeniu znajdują się hormony: etonogestrel oraz etynyloestradiol w odpowiednim stężeniu. Krążki dopochwowe są skonstruowane tak, aby stopniowo uwalniać substancje czynne z ringu przez cały czas stosowania.
Jak działają krążki dopochwowe?
Pierścienie dopochwowe przez cały okres stosowania uwalniają identyczną ilość hormonów w ciągu godziny. Substancje czynne są wchłaniane do organizmu przez nabłonek pochwy. Dzięki temu nie przechodzą przez nasz układ pokarmowy, co daje możliwość zastosowania mniejszej dawki hormonów, która będzie tak samo skuteczna jak tabletki antykoncepcyjne. Hormony uwalniane z krążka przede wszystkim hamują owulację. Jeśli jednak w jakiś sposób doszło do uwolnienia komórki i zapłodnienia, dodatkowe mechanizmy powodują zagęszczenie śluzu, utrudniając ewentualną implantację zapłodnionej komórki.
Pamiętaj, krążki dopochwowe nie chronią przed chorobami przenoszonymi drogą płciową!
Jak stosować krążki dopochwowe?
Stosowanie krążków dopochwowych jest bardzo proste. Wystarczy dokładnie przestrzegać zaleceń lekarza ginekologa oraz stosować się do ulotki zamieszczonej w opakowaniu leku.
Krążek zmieniamy co 4 tygodnie, zawsze o stałej porze i zachowując tygodniową przerwę, w czasie której powinno wystąpić krwawienie. Oznacza to, że krążek jest założony przez 3 tygodnie, potem następuje tydzień przerwy i zakładamy nowy pierścień. Założenie krążka dopochwowego nie wymaga interwencji ginekologa - można to zrobić z łatwością samemu w domowym zaciszu.
Jeśli chcesz rozpocząć stosowanie tego typu preparatów, umów się na wizytę do ginekologa. Specjalista odpowie na wszystkie Twoje pytania, zleci odpowiednie badania i wytłumaczy, jak prawidłowo stosować dopochwową antykoncepcję oraz kiedy zacząć.
Wizytę u wybranego specjalisty zarezerwujesz wygodnie bez wychodzenia z domu na portalu LekarzeBezKolejki.pl.
Jak założyć krążek dopochwowy?
Jeśli jesteśmy już po wizycie i mamy przepisany odpowiedni preparat, możemy go zastosować. Jak zatem prawidłowo umieścić krążek dopochwowy w odpowiednim miejscu? Nie jest to wcale takie trudne. Oto krótka instrukcja:
- Należy wyjąć krążek z opakowania.
- Ułożyć się w odpowiedniej, wygodnej pozycji, przedstawionej w ulotce leku.
- Zgiąć krążek i umieścić go w pochwie tak aby nie przeszkadzał i nie powodował dyskomfortu.
- Krążek należy wyjąć za 3 tygodnie, w tym samym dniu i o tej samej godzinie, w której został założony.
Co zrobić w przypadku wypadnięcia krążka dopochwowego?
Taka sytuacja nie zdarza się często, ale warto być na nią przygotowanym.
- Jeśli przerwa w stosowaniu była mniejsza niż 3 godziny, krążek należy umyć w chłodnej wodzie i założyć ponownie.
- Jeśli minęło więcej niż 3 godziny od wypadnięcia w pierwszym i drugim tygodniu stosowania, należy go umyć i ponownie założyć.
- Jeśli wypadnięcie miało miejsce w 3 tygodniu stosowania i minęło więcej niż 3 godziny, należy założyć nowy krążek lub odczekać do kolejnego cyklu stosowania i dopiero wtedy założyć nowy.
W przypadku, gdy od wypadnięcia pierścienia do ponownego założenia minęło więcej niż 3 godziny, należy stosować dodatkowe mechaniczne metody antykoncepcji przez 7 dni.
Wady i zalety stosowania pierścieni dopochwowych
Wśród głównych zalet stosowania należy wymienić:
- brak konieczności codziennego przyjmowania leku;
- brak ryzyka wydalenia tabletki z przewodu pokarmowego, spowodowanego zaburzeniami żołądkowo-jelitowymi;
- mniejszą dawkę przyjmowanych hormonów;
- regularne i ograniczone krwawienia miesiączkowe;
- łatwość i wygodę stosowania.
Do wad stosowania krążków dopochwowych należą:
- możliwość odczuwania dyskomfortu związanego z nieprawidłowym umieszczeniem krążka;
- ograniczenia w zastosowaniu krążków dopochwowych u kobiet z nieprawidłowościami anatomicznymi pochwy.
Jakie są przeciwwskazania do stosowania krążków dopochwowych?
Do głównych przeciwwskazań do stosowania pierścieni dopochwowych należą:
- problemy z krążeniem;
- żylna choroba zakrzepowo-zatorowa;
- choroby wątroby;
- nowotwory;
- ciąża i karmienie piersią;
- zapalenie trzustki;
- krwawienia z pochwy o nieznanej przyczynie.
Bibliografia:
- Dębski, R. (2007 Antykoncepcja – metody zapobiegania niepożądanej ciąży. Część II. Medyczne (nienaturalne) metody zapobiegania niepożądanej ciąży. Ginekol Pol., 78, s. 834-841.
- Konieczna, A., Czapiewska, M., Krysiński, J. (2020). Postacie leków antykoncepcyjnych. Farmacja Polska, 76(9), s. 527-536. ISSN 0014-8261.
- NuvaRing, (0,120 mg + 0,015 mg)/24 h, System terapeutyczny dopochwowy. Charakterystyka Produktu Leczniczego. Dostępne na: https://rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/18032/characteristic. (Dostęp: lipiec 2022).
Autor
Redakcja LekarzeBezKolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.