Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Osteokalcyna - norma, wskazania do badania.

Osteokalcyna to główny białkowy składnik kości. Pełni kluczową rolę w procesie formowania kości i ich mineralizacji, stymuluje także uwalnianie insuliny i adiponektyny w organizmie. Poziom osteokalcyny w ustroju odzwierciedla aktywność metaboliczną i kondycję kości, dlatego jest ona nazywana markerem obrotu kostnego. Nieprawidłowy jej poziom we krwi może wskazywać na choroby kości lub być skutkiem innych dolegliwości.

Diagnosta podczas pracy nad próbkami krwi pacjenta. Będzie sprawdzał poziom osteokalcyny.

Czym jest i jakie funkcje pełni osteokalcyna?

Osteokalcyna jest niekolagenowym białkiem, charakterystycznym wyłącznie dla tkanki kostnej i zębiny. Syntetyzowana jest przez aktywne komórki kościotwórcze (osteoblasty), komórki tkanki chrzęstnej (chondrocyty) oraz komórki zębinotwórcze (odontoblasty). Jej główną rolą w organizmie jest udział w procesach kościotworzenia oraz w metabolizmie i mineralizacji kości. Dzieje się to wskutek wiązania jonów wapnia i hydroksyapatytów. Do prawidłowego działania osteokalcyny niezbędny jest odpowiedni poziom witamin D3 i K2.

Osteokalcyna bierze również pośredni udział w innych szlakach metabolicznych. Stymuluje komórki trzustki do wydzielania insuliny i jednocześnie wzmaga uwalnianie adiponektyny z komórek tłuszczowych, która zwiększa wrażliwość tkanek na działanie insuliny. Trwają obecnie badania nad pobudzaniem wydzielania testosteronu przez osteokalcynę u mężczyzn, co dałoby szansę na jej wykorzystanie w leczeniu niepłodności.

Umów się do lekarza rodzinnego

Osteokalcyna - wskazania do badania

Poziom osteokalcyny w surowicy krwi bardzo dobrze odzwierciedla procesy kościotworzenia i jest czułym markerem obrotu kostnego. Badanie jej stężenia może zostać zlecone przez lekarza rodzinnego, reumatologa lub innego specjalistę w przypadku podejrzenia licznych patologii. Zalicza się do nich:

  • choroby metaboliczne tkanki kostnej - choroba Pageta, adynamiczna choroba kości;
  • osteoporozę - rozpoznanie i monitorowanie jej leczenia;
  • zwiększony obrót tkanki kostnej w przebiegu nadczynności tarczycy i/lub przytarczyc lub hiperkalcemii;
  • potrzebę monitorowania zmian poziomu osteokalcyny u osób z nowotworami złośliwymi (np. przerzuty do kości);
  • zaburzenia w układzie kostnym - złamania, deformacje kostne, zaburzenia gospodarki wapniowo-fosforanowej;
  • konieczność kontroli terapii glikokortykosteroidami lub lekami antyresorpcyjnymi, które, jako skutek uboczny swej aktywności, mogą zaburzać proces kościotworzenia.

Wizytę u wybranego specjalisty możesz umówić bez wychodzenia z domu za pomocą portalu LekarzeBezKolejki.pl.

Osteokalcyna - wykonanie badania

W celu oznaczenia stężenia osteokalcyny pobiera się krew z żyły łokciowej od pacjenta będącego na czczo (co najmniej 8 godzin po ostatnim posiłku). Poziom osteokalcyny waha się w ciągu doby - najwyższy jest w godzinach porannych, najniższy wieczorem - dlatego badanie wykonuje się zawsze rano. Oznaczenie nie wymaga specjalnego przygotowania, a na wynik oczekuje się około 1 dzień.

Normy dla osteokalcyny

U kobiet norma poziomu osteokalcyny wynosi 5,6-6,3 ng/ml, a u mężczyzn 6,3-7,3 ng/ml. Według innych źródeł, prawidłowy poziom oscyluje w granicach 5-25 ng/ml (0,862-4,31 nmol/l). Laboratoria mogą posługiwać się nieco odmiennymi zakresami, więc wynik zawsze należy skonsultować z lekarzem prowadzącym. Ponadto, należy pamiętać, że poziom osteokalcyny zmienia się w ciągu doby oraz z wiekiem - najwyższe jej stężenia występują u dzieci, w czasie intensywnego wzrostu kości, a najniższe u osób starszych. Zwiększa się także u kobiet po menopauzie, czemu towarzyszy równoczesny spadek poziomu estrogenów. We krwi obwodowej znajduje się ok. 15% całkowitej ilości osteokalcyny, reszta zostaje zaadsorbowana w tkance kostnej.

Co może oznaczać nieprawidłowy poziom osteokalcyny?

Zazwyczaj pojedynczy nieprawidłowy wynik nie przesądza o diagnozie i badanie powinno być wówczas kilkakrotnie powtórzone.

Obniżony poziom osteokalcyny może wskazywać na:

Podwyższony poziom osteokalcyny we krwi może oznaczać:

  • osteoporozę,
  • chorobę Pageta,
  • krzywicę,
  • nadczynność przytarczyc,
  • osteomalację,
  • pierwotne nowotwory kości lub przerzuty do kości.

Wzrost stężenia osteokalcyny we krwi związany jest z intensywnym metabolizmem i przebudową kośćca. Taka sytuacja fizjologicznie ma miejsce w czasie zrastania się złamanej kości oraz u młodych osób, które są w okresie intensywnego wzrostu. Osteokalcyna jest wydalana przez nerki, więc zaburzone ich funkcjonowanie skutkuje jej kumulacją we krwi.

Autor

Redakcja LekarzeBezKolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja LekarzeBezKolejki.pl

Więcej artykułów