Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Zapalenie przełyku - przyczyny, rodzaje, objawy. Ile trwa leczenie?

2022-07-01 15:37
Kobieta chwyta się za szyję, cierpi na zapalenie przełyku, które powoduje dotkliwy ból.

Choroby zapalne przełyku to cała gama schorzeń o różnej etiologii, które mają jednak cechy wspólne. Wszystkie te schorzenia łączy stan zapalny, obejmujący okolice przełyku. Zapalenie przełyku jest często uciążliwe, daje dyskomfort i przeszkadza w codziennym funkcjonowaniu. Jakie są przyczyny i rodzaje zapalenia przełyku?

Czym jest zapalenie przełyku?

Zapalenie przełyku jest to stan zapalny błony śluzowej wyściełającej ściany przełyku. Do jego rozwoju dochodzi w wyniku podrażnienia wywołanego przez różne czynniki. Na skutek podrażnienia ściany przełyku dochodzi do aktywacji układu immunologicznego naszego organizmu, czego konsekwencją jest uruchomienie mechanizmów obronnych i rozwój stanu zapalnego.

Umów się do lekarza rodzinnego

Jakie są przyczyny zapalenia przełyku?

Przyczyny zapalenia przełyku są różne i zależą od czynnika drażniącego śluzówkę przewodu pokarmowego. Do najczęstszych przyczyn rozwoju zapalenia przełyku możemy zaliczyć:

  • choroby przewodu pokarmowego - objawiające się zarzucaniem kwaśnej treści żołądkowej do przełyku;
  • alergeny - wywołujące reakcje alergiczne;
  • wirusy i bakterie;
  • niektóre leki;
  • nieodpowiednią dietę;
  • nadwagę.

Jakie są ogólne objawy zapalenia przełyku?

Mimo, że przyczyny i rodzaje zapalenia przełyku są różne, mają one wspólną dla siebie grupę objawów. Należą do nich między innymi:

  • ból i pieczenie w przełyku;
  • zgaga;
  • kaszel i chrypka;
  • dyskomfort i ból podczas przełykania pokarmu i śliny;
  • duszność;
  • uczucie zalegania w przełyku;
  • cofanie się treści żołądkowej;
  • częste odbijanie;
  • gorączka;
  • odkrztuszanie krwistej wydzieliny (w zaawansowanych przypadkach).

Jeśli zaobserwujesz u siebie któryś z powyższych objawów niezwłocznie umów się na wizytę do lekarza rodzinnego lub bezpośrednio do gastroenterologa. Specjaliści przeprowadzą niezbędne badania, które pozwolą na zdiagnozowanie choroby.

Wizytę u wybranego specjalisty, z łatwością i bez wychodzenia z domu, umówisz za pomocą portalu LekarzeBezKolejki.pl.

Jakie są rodzaje zapalenia przełyku?

Ze względu na przyczynę i przebieg choroby można wyróżnić kilka rodzajów zapalenia przełyku. Należą do nich między innymi:

  • eozynofilowe zapalenie przełyku;
  • refluksowe zapalenie przełyku;
  • zapalenie przełyku wywołane przez wirusa opryszczki;
  • polekowe zapalenie przełyku;
  • zapalenie przełyku spowodowane działaniem wysokiej temperatury lub substancjami żrącymi.

Eozynofilowe zapalenie przełyku

Jest to przewlekłe zapalenie przełyku, charakteryzujące się występowaniem nacieków zapalnych, w których dominują eozynofile. Objawia się trudnościami w przyjmowaniu pokarmu, bólem zamostkowym i cofaniem się treści pokarmowej do przełyku.

Refluksowe zapalenie przełyku

To zapalenie przełyku spowodowane chorobą refluksową. Związane jest z częstym zarzucaniem kwaśnej treści żołądka do przełyku, co powoduje uszkodzenie błony śluzowej i wytworzenie stanu zapalnego. Objawia się zgagą, chrypką, cofaniem się treści żołądkowej do przełyku. Dolegliwości nasilają się w pozycji leżącej oraz podczas pochylania się.

Wirusowe zapalenie przełyku

Wirusowe zapalenie przełyku wywołane jest przez wirusa opryszczki zwykłej (łac. Herpes simplex). Dotyka najcześciej osób po przeszczepach lub z obniżoną odpornoscią. Głównymi objawami wirusowego zapalenia przełyku są ból za mostkiem, trudności w przełykaniu, nudności i wymioty, często z obecnością krwi.

Polekowe zapalenie przełyku

Polekowe zapalenie przełyku jest często wywołane przez leki, głównie z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Zazwyczaj związane jest z nieprawidłową techniką przyjmowania leków, co powoduje zaleganie przyjętej tabletki w przełyku i podrażnienie błony śluzowej, a konsekwencji wywołuje stan zapalny. Aby zapobiec wystąpieniu polekowego zapalenia przełyku należy zawsze przyjmowane leki popić dużą ilością wody oraz, jeśli jest taka możliwość, przyjmować np. niesteroidowe leki przeciwzapalne razem z lub bezpośrednio po posiłku, co zminimalizuje ryzyko wystąpienia zapalenia przełyku. Polekowe zapalenie przełyku objawia się bardzo podobnie do innych rodzajów zapaleń przełyku..

Inne typy zapalenia przełyku

Zapalenie przełyku może być również wywołane czynnikami drażniącymi, takimi jak wysoka temperatura czy działanie substancji żrących. Do tego typu podrażnień dochodzi zazwyczaj na skutek wypadku.

Diagnostyka zapalenia przełyku

Na początku bardzo ważne jest zebranie dokładnego wywiadu. Należy poinformować swojego lekarza o wszystkich aktualnie zażywanych lekach oraz rodzaju diety, jaką stosujemy. Następnie pacjent kierowany jest na dodatkowe badania mające na celu ustalenie przyczyny zapalenia przełyku. Do najczęstszych badań, jakie są wykonywane przy podejrzeniu zapalenia przełyku zalicza się:

  • endoskopię wraz z biopsją w celu wykluczenia m.in. choroby nowotworowej;
  • RTG ze środkiem cieniującym;
  • całodobowe monitorowanie pH przełyku;
  • manometria przełyku;
  • badania laboratoryjne krwi (w szczególności przy eozynofilowym zapaleniu przełyku);
  • testy skórne;
  • badania histologiczne.

Leczenie zapalenia przełyku

W leczeniu choroby zapalnej przełyku stosuje się wiele sposobów leczenia, różniących się w zależności od przyczyny schorzenia. Bardzo ważnym zaleceniem jest stosowanie odpowiedniej diety, która pozwoli zminimalizować czynniki drażniące przełyk. Podejmowane jest też leczenie farmakologiczne, mające na celu zmniejszenie wydzielania kwasu żołądkowego, stosowane są też leki zobojętniające czy prokinetyczne. Jeśli mamy do czynienia z wirusowym zapaleniem przełyku podawane są leki przeciwwirusowe, natomiast w eozynofilowym zapaleniu przełyku - leki immunosupresyjne. Niekiedy konieczne jest leczenie operacyjne.

Sposoby leczenia dobiera lekarz prowadzący na podstawie odpowiednio przeprowadzonej diagnostyki. 

Bibliografia:

  1. Mokrowiecka, A. (2018). Zapalenie przełyku wywołane przez wirus opryszczki zwykłej. Medycyna praktyczna. Dostępne na: https://www.mp.pl/pacjent/gastrologia/choroby/przelyk/65292,zapalenie-przelyku-wywolane-przez-wirus-opryszczki-zwyklej. (Dostęp: maj 2022)
  2. Talar-Wojnarowska, R., Gąsiorowska, A., Małecka-Panas, E. (2021). Choroba refluksowa przełyku. Medycyna praktyczna. Dostępne na: https://www.mp.pl/interna/chapter/B16.II.4.2. (Dostęp: maj 2022)
  3. Horvath, A., Bartuzi, Z. (2021). Eozynofilowe zapalenie przełyku (EZP). Medycyna praktyczna. Dostępne na: https://www.mp.pl/interna/chapter/B16.II.4.28. (Dostęp: maj 2022)
  4. Iwańczak, B., Iwańczak, F. (2018). Nowe Zalecenia Dotyczące Diagnostyki i Leczenia Eozynofilowego Zapalenia Przełyku u dzieci i Dorosłych. Dev Period Med., 22(4), s. 379–384. doi: 10.34763/devperiodmed.20182204.379384.

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów