Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!
Marskość wątroby - przyczyny i metody leczenia

Marskość wątroby - przyczyny i metody leczenia

Wątroba to organ o dużych zdolnościach regeneracyjnych. Choć proces odbudowy wymaga czasu, wątroba potrafi się zregenerować nawet po bardzo poważnych uszkodzeniach. Z uwagi na mnogość pełnionych funkcji jest stale narażana na działanie niekorzystnych czynników, które ją nadmiernie obciążają. Jeżeli obciążenia te mają charakter przewlekły, miąższ wątroby może ulegać włóknieniu. Tę przypadłość nazywa się marskością wątroby. Co jest przyczyną włóknienia miąższu wątroby i jak zapobiegać temu procesowi?

Tężec - groźna choroba zakaźna

Tężec - groźna choroba zakaźna. Leczenie i profilaktyka

Tężec jest jedną z groźniejszych chorób zakaźnych, jednak w odróżnieniu od odry lub ospy, nie jest chorobą zaraźliwą. Choroba ta atakuje układ nerwowy, co prowadzi do bolesnych skurczów mięśni. Dzięki wprowadzeniu szczepień przeciwko tężcowi, zapadalność na tę chorobę jest niska, jednak zdarzają się przypadki zachorowań. W jaki sposób objawia się tężec i jak można chronić się przed tą groźną chorobą?

Najczęstsze choroby autoimmunologiczne

Najczęstsze choroby autoimmunologiczne

Najważniejszym zadaniem układu immunologicznego jest ochrona organizmu przed chorobami. Niestety, u niektórych osób, w konsekwencji zachwiania pewnych mechanizmów, staje się on nadmiernie pobudzony, w efekcie czego zaczyna traktować komórki własnego organizmu, jak potencjalne niebezpieczeństwo i podejmuje z nimi walkę, prowadząc do ich zniszczenia. Tego typu patologie określa się mianem chorób autoimmunologicznych, czyli chorób z autoagresji. A jakie choroby autoimmunologiczne występują najczęściej? Jak powstają? Kto jest szczególnie na nie narażony? I czy da się je wyleczyć?

Kleszcze: jak usuwać? Czym grozi ugryzienie kleszcza?

Kleszcze: jak usuwać? Czym grozi ugryzienie kleszcza?

Okres wiosenny i letni to czas, w którym jesteśmy szczególnie narażeni na ukąszenie kleszcza. Ładna pogoda sprzyja spacerom po parku i lesie, a są to miejsca, w których łatwo je spotkać. Choć zdecydowanie częściej do ukąszenia przez kleszcze dochodzi latem, w ostatnich latach zaczynają one pojawiają się już na przełomie lutego i marca. Przyczyną tego zjawiska są łagodne zimy i brak długotrwałych mrozów. Co robić, gdy zobaczymy na ciele kleszcze? Jak go usunąć i jak chronić się przed powikłaniami?

hemoroidy

Hemoroidy: jak rozpoznać i jak leczyć?

Hemoroidy, czyli żylaki odbytu są bardzo często spotykanym problemem, a odsetek osób nim dotkniętych wzrasta z wiekiem. Niestety za ich pojawienie się w dużej mierze odpowiadamy my sami. Za główną przyczynę ich powstania uważa się małą aktywność fizyczną, siedzący tryb pracy oraz występowanie przewlekłych zaparć związanych z koniecznością zwiększonego parcia przy wypróżnianiu. Do czynników szczególnie predysponujące do powstania hemoroidów zalicza się także uprawianie niektórych sportów jak np.: biegi długodystansowe, podnoszenie ciężarów, kolarstwo, jeździectwo. Objawy choroby są bardzo nieprzyjemne i potrafią znacznie obniżyć komfort życia. Jak rozpoznać chorobę hemoroidalną i jak ją skutecznie leczyć?