Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

CEA - badanie markerów nowotworowych we krwi

2020-07-21 13:46
CEA - badanie markerów nowotworowych we krwi

W dzisiejszych czasach coraz więcej ludzi cierpi na różnego rodzaju nowotwory. Niekiedy walka z nimi jest niezwykle bolesna i ciężka, a w innych przypadkach udaje się pokonać chorobę. Czynnikiem, który ma ogromny wpływ na zwiększenie szans na pokonanie choroby jest wczesne wykrycie nowotworu. W dobie dzisiejszej medycyny istnieje wiele testów, które w tym pomagają. Jednym z nich jest badanie markerów nowotworowych we krwi - w tym wskaźnika CEA.

Czym jest nowotwór?

Mianem nowotworu określamy nieprawidłową tkankę naszego organizmu, która powstała z pierwszej, nieprawidłowej komórki - do wytworzenia takiej komórki dochodzi najczęściej w wyniku zmiany w jej kodzie genetycznym lub też w przypadku nieprawidłowego działania mechanizmów zapobiegających nowotworzeniu. Nowotwór cechuje się nieograniczonym wzrostem, który idzie w parze z niewielkim zróżnicowaniem się powstających w trakcie podziałów komórek. Same nowotwory możemy podzielić na łagodne i złośliwe.

Czym są markery nowotworowe?

Marker nowotworowy to substancja, która jest obecna w organizmie w wyniku rozwoju nowotworu (jeżeli w organizmie nie dochodzi do rozwoju nowotworu, to marker nie jest wytwarzany lub jego stężenie jest bardzo niskie). Co więcej, w wyniku procesu nowotworzenia może dochodzić do zmian w wynikach testów, takich jak, np. morfologia krwi. Same markery nowotworowe mogą być oznaczane w takich próbkach, jak: krew, mocz, czy też tkankach pobranych od pacjenta z podejrzeniem nowotworu. W chwili obecnej medycyna zna wiele substancji, które wytwarzane są w momencie procesu nowotworzenia, jednakże tylko nieliczne z nich są wykorzystywane do przeprowadzania oznaczeń. Jest to spowodowane trudnościami jakie niesie ze sobą proces ich wyodrębnienia i oznaczenia, oraz kosztami samego badania. Dobry marker nowotworowy powinien cechować się łatwością jego oznaczenia, a także niskim kosztem badania.

Co to jest CEA i jakie są wskazania do wykonania badania?

Jednym z najczęściej wykonywanych badań pod kątem rozwijającego się nowotworu jest oznaczanie antygenu rakowo-płodowego (CEA). Jest to glikoproteina wytwarzana przez nasz organizm już od momentu życia płodowego, a w późniejszym okresie życia obserwuje się całkowite zaprzestanie jej syntezy. W momencie, w którym w naszym organizmie rozpoczyna się proces nowotworzenia, często obserwuje się uruchomienie genów, które są odpowiedzialne za syntezę CEA, co prowadzi do znacznego zwiększenia się jej stężenia we krwi. Głównymi wskazaniami do wykonania badania mającego na celu oznaczenie stężenia CEA w organizmie są:

 • podejrzenie wystąpienia choroby nowotworowej u pacjenta;
 • ocena skuteczności obecnie stosowanej terapii przeciwnowotworowej;
 • sprawdzenie, czy doszło do przerzutów po już wyleczonym nowotworze.

Na uwagę zasługuje również fakt, że przeprowadzenie badania pod kątem oceny CEA wymaga pobrania niewielkiej ilości krwi. Z tego powodu nie ma żadnych przeciwwskazań do przeprowadzenia badania.

Wysoki poziom CEA - o czym świadczy? Jak interpretować wyniki?

Nie przy każdym procesie nowotworzenia mamy do czynienia z uaktywnieniem genów odpowiedzialnych za syntezę antygenu rakowo-płodowego. Z tego powodu jego podniesiony poziom może dać nam wskazówkę, w którym miejscu naszego organizmu możemy poszukiwać nowotworu. Podniesiony poziom CEA obserwujemy w przypadku:

 • raka odbytu i jelita grubego;
 • raka płuca;
 • raka piersi;
 • raka trzustki;
 • raka żołądka;
 • raka rdzeniastego tarczycy;
 • raka głowy i szyi;
 • raka wątroby.

Co więcej, warto zaznaczyć, że do zwiększonego poziomu CEA we krwi dochodzi również w momencie nienowotworowych zmian zachodzących w naszym organizmie. Zaliczamy do nich m.in. zapalenie i marskość wątroby, niedoczynność tarczycy, przewlekłe zapalenia trzustki, wrzodziejące zapalenie jelita grubego, choroba wrzodowa żołądka.

Z tego tytułu na podstawie samego badania CEA nie można jednoznacznie potwierdzić choroby nowotworowej. W momencie jej podejrzenia nie należy samemu stawiać sobie diagnozy. Istotne jest, aby zawsze zgłosić się do lekarza w celu przeprowadzeniu dokładnego wywiadu i badań. Do dowolnego specjalisty może umówić się on-line przez serwis LekarzeBezKolejki.pl.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów