Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Implant antykoncepcyjny - jak działa? Skuteczność, wady i zalety tej metody antykoncepcji

Implant antykoncepcyjny to obecnie jedna z najbardziej skutecznych metod antykoncepcji hormonalnej. Jest bezpieczna, wygodna w zastosowaniu oraz stosunkowo niedroga. Na czym dokładnie polega ta metoda oraz przez kogo może być stosowana?

Rysunkowa kobieta ma założony na ramieniu implant antykoncepcyjny.

Czym jest implant antykoncepcyjny?

Podskórny implant antykoncepcyjny jest to “urządzenie” wielkości zapałki, wstrzykiwane pod skórę. Zawiera antykoncepcyjny środek hormonalny. Nie ulega biodegradacji, jest giętki i miękki. Hormony z implantu uwalniane są stopniowo przez okres 3 lat, a po tym czasie implant należy wyciągnąć i założyć nowy.

Umów wizytę u ginekologa

Jak działa implant antykoncepcyjny?

Implant antykoncepcyjny zawiera środek hormonalny, który jest uwalniany stopniowo ze specjalnego zbiorniczka przez okres 3 lat. Etonogestrel, będący substancją czynną, wpływa na owulację, hamując ją, ponadto wywołuje również zmiany w śluzówce macicy i pochwy utrudniając poruszanie się plemników oraz zapobiegając dodatkowo zagnieżdżeniu się zarodka.

Kto może stosować implant antykoncepcyjny?

Implant antykoncepcyjny to wygodne i skuteczne rozwiązanie dla kobiet, u których z jakiś względów istnieją przeciwwskazania do stosowania tradycyjnych tabletek hormonalnych lub innych metod antykoncepcji. O tym, czy implant antykoncepcyjny sprawdzi się również u Ciebie powinien zadecydować podczas konsultacji lekarz ginekolog.

Jakie są przeciwwskazania do stosowania implantu antykoncepcyjnego?

Stosowanie implantu antykoncepcyjnego jest przeciwwskazane w przypadku:

  • nadwrażliwości na substancje obecne w implancie;
  • żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej;
  • nowotworów złośliwych;
  • choroby wątroby;
  • krwawienia z dróg rodnych o nieznanej przyczynie;
  • ciąży.

Przed sięgnięciem po implant warto omówić wszelkie wątpliwości z lekarzem.

Czy implant antykoncepcyjny jest skuteczny?

Skuteczność metod antykoncepcyjnych określana jest za pomocą wskaźnika Pearla - im mniejsza jego wartość, tym metoda antykoncepcji jest bardziej skuteczna. Wartość wskaźnika Pearla dla podskórnych implantów antykoncepcyjnych wynosi 0-0,3. Jest to więc jedna z najskuteczniejszych metod antykoncepcji, zaraz obok wkładek wewnątrzmacicznych. Jej wysoka skuteczność jest związana z łatwością stosowania.

Jak założyć implant antykoncepcyjny?

Podskórne implanty antykoncepcyjne są zakładane przez lekarza ginekologa doświadczonego i odpowiednio przeszkolonego w tej kwestii. Lekarz za pomocą odpowiedniego aplikatora dołączonego do implantu zakłada go pod skórę, na wewnętrznej części ramienia. Implant należy umieścić tak, aby nie uszkodzić naczyń krwionośnych ani nerwów oraz aby był on wyczuwalny pod skórą. Dlatego bardzo ważne jest, by robiła to osoba doświadczona. W przypadku, gdy implant nie jest wyczuwalny pod skórą, należy innymi metodami sprawdzić jego położenie. Jeśli zostanie umieszczony nieprawidłowo lub miejsca jego położenia nie da się potwierdzić, producent leku przekazuje lekarzowi odpowiednie procedury, co należy zrobić w takim przypadku.

Wyjęcie implantu następuje po 3 latach stosowania, zabieg ten również przeprowadza lekarz ginekolog, najlepiej ten, który wcześniej ten implant umieszczał. Podskórny implant antykoncepcyjny może być usunięty na życzenie pacjentki wcześniej.

Wizytę u wybranego specjalisty zarezerwujesz wygodnie bez wychodzenia z domu na portalu LekarzeBezKolejki.pl.

Czy zakładanie implantu antykoncepcyjnego boli?

Zabieg założenia implantu antykoncepcyjnego jest stosunkowo bezpieczny i bezbolesny, ponieważ wykonywany jest pod miejscowym znieczuleniem. Usuwanie takiego urządzania również prowadzone jest po poprzedniej aplikacji środka znieczulającego.

Implant antykoncepcyjny - wady

Do wad stosowania implantów antykoncepcyjnych można zaliczyć ich cenę, która wynosi średnio około 500 zł za implant oraz dodatkowo koszt wizyty lekarskiej w celu jego założenia. Dla niektórych kobiet może być to jednorazowo duża kwota do zapłaty, jednak porównując to do kosztu innych metod antykoncepcji, kwota ta nie wydaje się być duża. Do wad implantu można również zaliczyć działania niepożądane, które są podobne do tych mogących wystąpić przy stosowaniu innych hormonalnych metod antykoncepcji.

Częstym problemem przy stosowaniu implantu podskórnego są nieregularne i częste krwawienia, które dla większości kobiet mogą być na tyle uciążliwe, że uniemożliwiają jego dalsze stosowanie.

Implant antykoncepcyjny a tycie

Jednym z częstych działań niepożądanych występujących przy stosowaniu podskórnych implantów antykoncepcyjnych z hormonami jest przybieranie na wadze spowodowane zwiększonym apetytem. 

Można uniknąć przybrania na wadze stosując dietę o odpowiedniej kaloryczności oraz dostosowany do potrzeb wysiłek fizyczny. Stosując podskórny implant antykoncepcyjny warto mieć to na uwadze i zadbać o zdrowy styl życia.

Implant antykoncepcyjny a karmienie piersią

Podskórny implant antykoncepcyjny jest to jeden z niewielu środków antykoncepcyjnych, które można stosować w okresie karmienia piersią. W takim przypadku implant zakłada się cztery tygodnie po porodzie.

Bibliografia

  1. Hohmann, H., Creinin, M.D. (2007). The Contraceptive Implant. CLINICAL OBSTETRICS AND GYNECOLOGY, 50, 4, s. 907–917.
  2. Implanon NXT, 68 mg, implant podskórny. Charakterystyka Produktu Leczniczego.  Dostępne na: https://rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/14979/characteristic. (Dostęp: sierpień 2022).
  3. Implanon NXT. Baza leków. Medycyna praktyczna. Dostępne na: https://indeks.mp.pl/leki/desc.php?id=17066. (Dostęp: sierpień 2022).
  4. Zespół ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego (2014). Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego dotyczące wskazań i bezpieczeństwa stosowania antykoncepcji hormonalnej oraz wewnątrzmacicznej. Ginekol Pol., 85, s. 234-239.  

Autor

Redakcja LekarzeBezKolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja LekarzeBezKolejki.pl

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Kategorie:  Ginekologia

Więcej artykułów